פרטים חדשים על המחדל 

מחדל: התייעצות דרמטית בליל מתקפת הפתע וההעילמות של ראש אמ"ן 

הערב נחשף פרטים נוספים וחדשים על ההתייעצות הביטחוניות בצמרת הביטחונית בשעות שקדמו למתקפת הפתע של חמאס ב 7 באוקטובר אך הנחת המוצא הייתה "פניו של סינואר להסדרה" (חדשות)

דוד הכהן | כיכר השבת |
חלויה והרצי הלוי (צילום: דוד הכהן תומר נויברג פלאש 90 )

59 ימים מאז מתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר והתמונה על האזהרות שקדמו לה ממשיכה להתבהר.

הערב (שני) נחשפו ב'חדשות 12' פרטים חדשים על השעות הקריטיות בלילה שקדם לבוקר השבת השחורה כולל התשובה לשאלה היכן היה ראש אמ"ן בלילה הזה.

במהלך הלילה שלפני מתקפת הפתע יוצא הודעת מייל מאחד הבסיסים בדרום ובו דיווח ואזהרה על אותות מסוימים שעולים ברחבי הרצועה, באותן שעות נקלטים גם בשב"כ סימנים נוספים שמעידים שמשהו עומד לקרות.

סמוך לשעה 01:00 לפנות בוקר - ליל שמחת תורה, ראש לשכת הרמטכ"ל מקבל עדכון ראשון מהשב"כ ולאחר מכן מאלוף פיקוד דרום.

שעתיים וחצי לאחר מכן, בשעה 03:30 ראש לשכת הרמטכ"ל מעיר את הרמטכ"ל שמבקש לזמן שיחת ועידה טלפונית בכדי לעשות הערכת מצב מסודרת.

האלוף עודד בסיוק, ראש אגף המבצעים מכנס הערכת מצב עם אנשיו ושם עולים "סימנים מעידים". האלוף בסיוק מציע הסברים אפשריים למתרחש החל מתרגיל של חמאס ועד האפשרות שהם נערכים ל"פעולה אסטרטגית נגד ישראל בשעות הקרובות". אבל בסוף הוא קובע שבשלב הזה "אין הסבר מניח את הדעת", למה שקורה ברצועה, ומסכם שאנשי יחידת 8200 יעשו מאמץ להעמיק את המידע ככל האפשר.

ראש אמ"ן האלוף אהרון חליווה לא נכח באף התייעצות בכל השעות האלה. באותו סופ"ש הוא נופש באילת, שם הוא מקבל עדכון טלפוני מעוזרו קצת אחרי השעה 03:00 לפנות בוקר, על הסימנים שמגיעים מעזה.

משום מה, חליווה לא מכנס הערכת מצב משלו, גם לא משתתף בדיון הטלפוני עם הרמטכ"ל. על פי אחת הטענות - ניסו להשיג אותו, כדי שיעלה בשיחה, אבל ראש אמ"ן לא היה זמין בטלפון. הוא עצמו הסביר לאחר מכן למי ששאל על היעלמותו: "הרי גם אילו הייתי משתתף בהתייעצות עם הרמטכ"ל, זה לא היה משנה דבר: הייתי אומר שככל הנראה מדובר בתרגיל, שהסימנים חלשים, ושנחכה לבוקר. זה לא היה משנה בכלום את התוצאה הסופית".

באותה שיחת ועידה טלפונית לא היה אף גורם שיציג את המייל של אותה נגדת שדיווחה בקיץ 23' על אימוני חמאס לקראת מתקפה קטלנית, את האזהרה של ראש חטיבת ההפעלה שאין לנו מודיעין אינטימי בקרב מקבלי ההחלטות החמאס - ואת הדיווחים באוגדת עזה על עלייה חדה באימוני הנוח'בה, ששה ימים לפני הטבח בעוטף. איש לא חיבר את הנקודות.

כשעה לאחר מכן מתכנסת אותה התייעצות טלפונית, בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אגף מבצעים ואלוף פיקוד הדרום, שם הם מקבלים עדכון על הסימנים המעידים שנקלטו הרמטכ"ל מבקש "לשפר את יכולות האיסוף" אודות האירוע, גם לעדכן מוכנות חיל אוויר, והוא מנחה "לבדוק את מה שעולה (במודיעין), תוך הטלת ספק בהנחה שחמאס לא רוצה מלחמה". לראשונה אולי, הקונספציה נסדקת, אבל לא מספיק כדי לגרום לו להורות על היערכות לאירוע גדול שמתחיל להתגלגל. בתום הדיון ינחה אגף המבצעים להעמיד בכוננות שני זיקים ומסוק קרב אחד.

במצגת שהכין בחודש יולי 2022 קמ"ן אוגדת עזה אז, הוצגה באחד השקפים מפה - שלא נחשפה עד כה. זו, נשאה את הכותרת "תוכנית הפשיטה הגדולה של חמאס"; לפיה, יותר מ-20 פלוגות נוח'בה של חמאס ייצאו לפשיטה על יותר מ-15 נקודות במקביל, עם יותר מ-54 צוותי הנדסה שיפרצו עשרות פרצות במכשול.

המסמך כולל גם משפט אחד, שלא משאיר הרבה מקום לספק: "הפשיטה מהווה את האיום החמור ביותר עימו מתמודדים כוחות צה"ל בהגנה. לכן, השאלה הגדולה שעולה כעת היא למה, למרות כל המידע הזה, והאזהרות והמיילים, שחלקם פורסמו לאחַרונה, לא הצליחו להבין באמ"ן בסוף הקיץ האחרון, שסינוואר מיצה את השקט, ושהוא כבר משלים את ההכנות להרבה מאוד רעש?

בצמרת אמ"ן היו בטוחים שפניו של סינוואר להסדרה והביטחון העצמי הזה בעייתי במיוחד, כי מתברר שהיה קצין בכיר שכן הדליק נורת אזהרה. כשלושה חדשים לפני מתקפת הפתע, התכנס דיון בפורום סגור אצל ראש חטיבת ההפעלה באמ"ן, תא"ל פ'. זה האיש שמופקד על הפעלת היחידות המיוחדות, שאמורות להביא מודיעין שאחרים לא יודעים להביא. אולם באותו הדיון הוא קבע - "ניסינו, לא הצלחנו, אנחנו לא יודעים לומר כיצד יפעל סינוואר. וראוי שהמפקדים בשטח ייערכו בהתאם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר