מה עומד מאחורי זה?

תופעה: לוחמי צה"ל שורפים מאות בתי מחבלים ברצועת עזה

ההתחלה הייתה באלתורים לא רשמיים אבל עם המשך  הלחימה התהליך הפך לנוהג מקובל ותופעה בעקבות  מחסור באמצעי חבלה - וכמות חריגה של בתי אויב | המפקדים הבכירים מתווכחים האם צריך לשמור על בידול מהמחבלים ולהימנע משריפת בתים (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |
לוחמי צה"ל בפעולה (צילום: דו"צ)

הלחימה ברצועת עזה נמשכת גם אם בעוצמה שקטה, חלק מהאתרים של הלוחמים בשטח הוא כיצד להשמיד את בתי הטרור של המחבלים, הנוהל הרשמי היה לפוצץ מקומות בהם נמצאו פירים ואמצעי לחימה אך בעקבות ריבוי המקומות אותם צריך לחסל מהעולם לצד המחסור באמצעי חבלה תקניים לפיצוץ מוסדר, הלוחמים בחרו בדרך קלה - של שריפה.

לפי דיווח ב Yent, התופעה בוצעה בתחילה כאלתור של לוחמים בשטח, ועם הזמן המפקדים הבכירים גילו זאת והורו להפסיקה "כי אנחנו לא כמו המחבלים ששרפו את הבתים שלנו".

לעומת זאת, קצינים אחרים העידו בפני ynet על החשיבות המעשית שיש בהצתת הבתים: "אנחנו עושים זאת לקראת סוף היום, כדי שגלי העשן ייראו למרחוק ברצועה וירתיעו את האוכלוסייה העזתית. בנוסף, אלו בתים מופללים ב-100%, וכל בית כזה אנחנו מצלמים לפני ההצתה נשקים בתוכו או מחבלים שהרגנו. כשאנחנו אומרים שבכל בית אנו פוגשים אויב, זו לא קלישאה".

(צילום: דו"צ)

עוד אמרו הקצינים "יש ברצועת עזה אלפי בתים ובניינים, אולי עשרות אלפים, שמשמשים את צבא חמאס. ברצועה יש ערים, לא כפרים, ובערים הללו יש שכונות גדולות עם בניינים של 5 ו-10 ו-15 קומות כמו שיש בתל אביב, בחיפה ובבאר שבע, ובהם משתמש חמאס".

בתוך כך, אחד הלוחמים העיד שהם מרכזים את הרהיטים במרכז הדירה ומבעירים אותם כדי למקסם את הנזק למבנה.

לפי המידע שמגיע מהשטח, צה"ל השתמש בכמות אדירה של חומר נפץ הנדסי מסוגים שונים לפיצוץ מבני מחבלים ובעיקר להשמדת מנהרות ובסיסים תת-קרקעיים של חמאס, והצורך הואעדיין עצום וגדול בגלל היקף הטרור בערי הרצועה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לכתבה בYent:

"פיצוץ והשמדת מבנים נעשים באמצעים מאושרים ומתאימים לכך. פעולות שנעשו בדרכים אחרות במהלך המלחמה ייבדקו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות