מתנחלים בתפקיד "אוייב"

הרמטכ"ל והאלוף התנצלו על התרגיל: "שגינו - נפיק לקחים"

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ואלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס התנצלו היום (שלישי) על קיומו של תרגיל חטיפת פלסטיני בידי יהודים מיו"ש ואמרו:  "לא הייתה לנו כוונה לפגוע בתושבים, נפיק לקחים" | מוקדם יותר התרגיל המקומם גרר שורה של גינויים חריפים (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |

הרמטכ"ל הרצי הלוי ואלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס הודיעו הערב (שלישי) כי הם מתנצלים על כך שבצה"ל תירגלו אתמול תרחיש שבמסגרתו נחטף פלסטיני על ידי מתנחלים.

כפי דיווחנו, אוגדת איו"ש ערכה אתמול (שני) תרגיל אוגדתי שמדמה תרחיש קיצון של אירועי חטיפת חיילים, טבח בישובים ופיגועים קשים בדומה לטבח בעוטף עזה.

במקביל לתרגיל הטבח שהתקיים בגזרות אחרות, קיימו הכוחות תרגיל נוסף בכפר פונדוק בשומרון, שם תורגל תרחיש של מתיישבים יהודים שהציתו רכבים וחטפו ערבי בעקבות רצח תינוקת יהודיה.

החיילים שדימו את המתיישבים בתרגיל, לבשו ווסטים ועליהם הכיתוב "בימוי אויב". למקום הוקפצו במסגרת התרגיל כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן כדי לטפל במתיישבים שלפי התרגיל נמלטו לישוב רמת גלעד הסמוך. האלוף ומפקד האוגדה נכחו בשטח ופיקחו על התרגיל מקרוב.

לפי חלק מהדיווחים, חיילים שהשתתפו בתרגיל זעמו על כך שצה"ל רואה במתיישבים כאויב בדומה למחבלים האחרים בתרגיל, וחלק מהקצינים והחיילים נטשו את התרגיל בזעם.

הרמטכ"ל הלוי עם לוחמי המילואים ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

גם ראש הממשלה נתניהו, דרש היום הסברים בעקבות התרגיל שדימה חטיפה של ערבי בידי מתיישב. כך פרסמה היום (שלישי) לשכת ראש הממשלה.

״התרחיש הפיקטיבי הזה מנותק מהמציאות, לא ראוי ועושה עוול לציבור שלם ויקר של המתיישבים בזמן שרבים מהם נלחמים בחירוף נפש ואף נופלים למען הגנת ישראל", מסר נתניהו. "איני מוכן לקבל אטימות לב כזאת כלפי אחינו ואחיותינו ביהודה ושומרון״.

אלוף יהודה פוקס ואלוף-משנה ישי רוזיליו בהערכת מצב (צילום: דובר צה"ל)

כאמור, הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד שאישרו את התרגיל הרחב לקחו אחריות על האירוע והתנצלו בפני התושבים.

האלוף יהודה פוקס, קצין מוערך שסופג בעת האחרונה ביקורת רבה התייצב מול המצלמות ואמר "אני אחראי", היום הוא צלצל לראשי הרשויות ביו"ש והביע את התנצלותו על המקרה החריג.

הרמטכ״ל התייחס לדברים בסיום הערכת מצב עם כוחות צה״ל ברצועת עזה, ואמר:

״צה״ל נלחם בכל הזירות, וביהודה ושומרון מתמודדים הכוחות מול טרור אכזרי בסביבה מורכבת. התרגיל שבוצע אתמול נועד להכין את הכוחות להתמודד עם מגוון רחב של תרחישים, במטרה לשפר את מוכנותם. עם זאת, התרחיש המדובר לא היה צריך להיות מתורגל וזוהי שגיאה. אנחנו נתחקר ונלמד, ואנו מצטערים בפני כל מי שנפגע מכך. כוחות צה״ל בפיקוד המרכז, בפיקודו של האלוף יהודה פוקס, עושים מסביב לשעון ותוך סיכון חיים לביטחון התושבים. נמשיך לעשות יחד למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל״.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר