מדוע נתניהו לא עודכן?

בכיר ביטחוני על ההתראות לפני הטבח: "לא הערכנו שהאיום ממשי" 

גורם בכיר במערכת הביטחון, התייחס לעובדה שראש הממשלה לא עודכן על ההתראות במהלך הלילה שלפני הטבח הנוראי: "לא הערכנו שהאיום ממשי" (ביטחון)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
נתניהו בפגישה עם משפחות החטופים | ארכיון (צילום: דוברות רה"מ)

גורם בכיר במערכת הביטחון התייחס לעובדה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא עודכן על התרעות לפני בשעות שלפני טבח 7 באוקטובר: לא הערכנו שהאיום ממשי.

הבכיר הביטחוני צוטט הלילה בחדשות 12 כמי שמסביר: "מעדכנים את ראש הממשלה כשאנחנו חושבים שהאיום הוא ממשי".

לדבריו: "זה לא מה שהערכנו באותו לילה. ההקפצה של צוות טקילה הייתה לאסוף עוד מידע ולשולי ביטחון. כשמעדכנים ראש ממשלה זה כשמחליטים להקפיץ את הגזרה".

יצוין כי בריאיון לאתר 'מידה', התבטא עידו נתניהו, אחיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי: "אם בצבא לא טרחו להעיר את רה"מ באמצע הלילה, סימן שהם לא התייחסו בכלל למה שהממשלה או ראש הממשלה יגיד בעניין הזה. הם העדיפו בכלל לא לשמוע את דעתו, כי אולי הוא יורה להם לפעול בצורה שהם לא מעוניינים לפעול".

כזכור, בימים שלאחר מתקפת הפתע פורסם ב'חדשות 12' כי במהלך הלילה, ליל שמחת תורה, יוצא הודעת מייל מאחד הבסיסים בדרום ובו דיווח ואזהרה על אותות מסוימים שעולים ברחבי הרצועה, באותן שעות נקלטים גם בשב"כ סימנים נוספים שמעידים שמשהו עומד לקרות, אך ראש הממשלה עודכן סמוך לשעה 06:30.

סמוך לשעה 01:00 לפנות בוקר - ליל שמחת תורה, ראש לשכת הרמטכ"ל מקבל עדכון ראשון מהשב"כ ולאחר מכן מאלוף פיקוד דרום.

שעתיים וחצי לאחר מכן, בשעה 03:30 ראש לשכת הרמטכ"ל מעיר את הרמטכ"ל שמבקש לזמן שיחת ועידה טלפונית בכדי לעשות הערכת מצב מסודרת.

האלוף עודד בסיוק, ראש אגף המבצעים מכנס הערכת מצב עם אנשיו ושם עולים "סימנים מעידים". האלוף בסיוק מציע הסברים אפשריים למתרחש החל מתרגיל של חמאס ועד האפשרות שהם נערכים ל"פעולה אסטרטגית נגד ישראל בשעות הקרובות". אבל בסוף הוא קובע שבשלב הזה "אין הסבר מניח את הדעת", למה שקורה ברצועה, ומסכם שאנשי יחידת 8200 יעשו מאמץ להעמיק את המידע ככל האפשר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר