תוכנית העבודה כשלה

"קיבלנו התחייבות" | יחיא סינוואר חיכה למתקפה של חיזבאללה בצפון - והתאכזב

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, היה בטוח שחיזבאללה יתערב בצפון ויפתח חזית נוספת בלחימה מול ישראל ויכבוש יישובים בגליל - אך התאכזב כשנותר לבד במערכה, כך חושפים מסמכים שחילץ צה"ל מחאן יונס | מדוע חיזבאללה לא התערב בסופו של דבר, למרות שסינוואר טוען שקיבל התחייבות לכך? (חדשות, צבא)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
יחיא סינוואר (צילום: Attia Muhammed/Flash90)

מסמכים חדשים שצה"ל חילץ מחאן יונס מגלים כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, היה בטוח בכך שחיזבאללה יתערב בצפון ויפתח חזית נוספת בלחימה מול ישראל, אך התאכזב כשנותר לבד במערכה, כך חושף הבוקר (רביעי) יוסי יהושע ב'ידיעות אחרונות'.

במערכת הביטחון, היה החשש הגדול מיד כשהתבררו ממדי הטבח הנורא של השביעי באוקטובר, היה שחיזבאללה יצטרף בצפון וינסה לכבוש את הגליל, כך שבצל הלחימה על היישובים בדרום וטיהורם ממחבלים, תוגברו הכוחות לאורך הגבול עם לבנון.

כעת, מתברר מהמסכים שתפס צה"ל בעזה, כי סינוואר לא רק תכנן שכך יהיה אלא זו היתה תוכנית העבודה שלו ולטענתו הוא אף קיבל על כך התחייבות.

במסמך, שחושף יוסי יהושע ב"ידיעות אחרונות", כתב סינוואר לאנשיו: "קיבלנו התחייבות שהציר (הציר השיעי של איראן וחיזבאללה. ק"א) ישתתף בפרויקט השחרור הגדול בשל אופי הקשר שאנחנו עובדים עליו".

גם במסמכים נוספים שנתפסו סינוואר חוזר על ההתחייבות שקיבל לפיה הפעולה בדרום תגרור פעולה מקבילה מצפון לכיבוש הגליל על ידי החיזבאללה.

אלא שבחסדי שמים, זה נמנע. איראן וחיזבאללה איכזבו את סינוואר. אמנם ארגון הטרור בלבנון, כך לפי הדיווח של יוסי יהושע, קידם גדודים של כוח רדואן אל הגבול והיה בכוננות לפלישה, אך במשך השעות הקריטיות הראשונות, צה"ל הקפיץ כוחות גדולים, בסדיר ובמילואים, אל קו הגבול.

לפי הערכות, חיזבאללה לא התערב למרות שהיה יכול להצטרף מיד להפתעה נגד ישראל, מאחר ורצה לבחון את הצלחת הפעולה של חמאס, כאשר הוא לא היה מודע לזמן בה היא תתחיל. כאשר הוא נחשף למימדי הטבח, צה"ל כבר היה ערוך בכוחות גדולים בצפון שמנעו מחיזבאללה לממש את התוכנית לכיבוש יישובים בגליל.

לאחר שתוכנית זו נגנזה ובצל ההתערבות והאזהרות של ארה"ב, חיזבאללה התערב באופן מינורי לאורך המלחמה, בירי על מוצבי צה"ל ויישובים סמוכי גדר, בניסיון לשחוק את צה"ל.

גורם ישראלי טען בשיחה עם יוסי יהושע כי חיזבאללה מצדו רצה להתערב מיד במלחמה אך איראן ריסנה אותו בשל החשש מהתגובה של ישראל, בעוד איראן השקיעה בפיתוח היכולות של חיזבאללה כדי שיתערב במקרה של תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן ולא כדי לסייע לחמאס.

בנתיים, צה"ל רושם לא מעט הישגים מול חיזבאללה, למעלה מ-200 מחבלי חיזבאללה ומפקדים בכירים בכוח רדואן חוסלו, צה"ל תוקף מטרות צבאיות עוד לפני שחיזבאללה יורה והתקיפות מתרחבות לעומק לבנון.

מנגד, ביומיים האחרונים הצליח חיזבאללה לשגר שני כטב"מים שנפלו בישראל ולא זוהו על ידי צה"ל. אמש, נפל אחד כזה בחצר ביתו של ראש מועצת מטה אשר, משה דוידוביץ'. ושלשום זה נפל ליד טבריה. בצה"ל בודקים כיצד הכלים הצליחו לחדור מבלי שיורטו. זאת לצד העובדה שהצליח לגרום לפינוי של עשרות יישובים בגבול הצפון כאשר עשרות אלפי ישראלים לא יכולים לחזור לבתיהם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר