כל עדכוני המלחמה

גורמים בארה"ב: איראן תתקוף עוד היום - באמצעות 100 טילים וכטב"מים | מתעדכן

ארגון הטרור חמאס החליט שלא להתפשר, ולהגיש את אותם דרישות בנוגע לעסקת החטופים, כולל הפסקת אש מלאה; במקביל, נערכים שם למבצע צבאי ברפיח | ארצות הברית מעריכה כי המתקפה האיראנית על ישראל תהיה משמעותית - אך לא תוביל להסלמה | הוול סטריט ג'ורנל: ישראל נערכת למתקפה איראנית במהלך 24 עד 48 השעות הקרובות | כתבה מתעדכנת (אקטואליה)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ד' בניסן תשפ"ד | 12.04.24
(צילום: דובר צה"ל)

16:30 - שני גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לרשת CBS האמריקנית כי הם מעריכים שמתקפה איראנית גדולה נגד ישראל תצא לפועל כבר היום.

לדבריהם, המתקפה עשויה לכלול שיגור של יותר מ-100 טילים וכטב"מים לעבר מטרות צבאיות בשטח ישראל. הגורמים אמרו עוד כי "יהיה מאתגר" עבור ישראל להתגונן מפני תקיפה בסדר גודל כזה.

עם זאת, הם לא שללו אפשרות שאיראן תבחר במתקפה בסדר גודל קטן יותר, כדי למנוע הסלמה דרמטית.

16:20 - זוהו שני שיגורים למרחב רכס רמים שבאצבע הגליל, שנפלו בשטחים פתוחים - לא ידוע על נפגעים או על נזק. לפני כשעה וחצי היו עוד מספר שיגורים (כנראה נ"ט) לאזור משגב עם, גם ללא נפגעים או נזק.

16:07 - אחרי יומיים של שקט: צבע אדום במרגליות ומשגב עם

16:00 - צוות הקרב של חטיבת הנח״ל, חטיבה 401 ויחידות נוספות בפיקוד אוגדה 162 ממשיכים בפשיטה הממוקדת לחיסול מחבלים והשמדת תשתיות טרור במרכז רצועת עזה.

במסגרת המבצע צוות הקרב של חטיבת הנח״ל פשט על מספר מבנים של ארגוני הטרור חמאס וגא״פ, איתר תשתיות טרור,

באחת מהפעולות פשטו הכוחות על בית הספר ׳אבראהים אלמקאדמה׳ במרכז הרצועה.

הכוחות איתרו וניטרלו מספר מטענים כבדים שהיו מוכנים לשימוש והוחבאו בכיתות הלימוד ובחצר בית הספר.

בנוסף איתרו עמדת תצפית ששימשה את הארגון לצרכי טרור ואיום על כוחותינו.

(צילום: דובר צה"ל)

14:20 - בהתאם להחלטת הדרג המדיני, בתיאום צה״ל ומתפ״ש הוכנסו אתמול (ה׳) לראשונה מספר משאיות סיוע ראשונות הכוללות מזון דרך המעבר הצפוני לרצועה כחלק מהמאמצים להגברת נתיבי הסיוע ההומניטרי לרצועה, ולצפון הרצועה בפרט.

המשאיות עברו בידוק ביטחוני קפדני בידי גורמי הביטחון של רשות המעברים היבשתיים של משרד הביטחון במעבר כרם שלום ובליווי כוחות צה״ל.

(צילום: דובר צה"ל)

13:40 - כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב חיסלו הלילה במבצע חטיבתי במרחב הבקעה והעמקים את מחמד עומר דראעמה, ראש תשתית הטרור של חמאס בטובאס. מחמד פעיל חמאס מרכזי במרחב ועסק בחודשים האחרונים בקידום פעולות טרור משמעותיות כנגד ישראל.

במהלך הפעילות דראעמה ירה לעבר הכוחות שהשיבו באש וחיסלו אותו, הלוחמים החרימו אמצעי לחימה רבים שאותרו ברכבו, בהם נשקים וציוד צבאי נוסף.

במהלך המבצע החטיבתי, מחבלים השליכו מטענים וירו לעבר הכוח שהגיב בירי, זוהו פגיעות. הכוחות חיסלו מחבל נוסף לאחר שניסה לפגוע בהם, עצרו שני מבוקשים והחרימו אמצעי לחימה.

במהלך הפעילות, הכוחות חשפו מטענים שהוטמנו מתחת לצירים במטרה לפגוע בכוחותינו.

במקביל, הכוחות פעלו הלילה למעצר חמישה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון.

בטולכרם שבחטיבת מנשה, הכוחות עצרו מבוקש והחרימו שני נשקים מסוג M-4.

בכפר ענתא שבבנימין נעצרו שני מבוקשים והוחרם אמצעי לחימה, בכפר פנדקומיה שבחטיבת שומרון ובכפר בית עווא שבחטיבת יהודה עצרו הכוחות שני מבוקשים נוספים.

המבוקשים שנעצרו ואמצעי הלחימה שהוחרמו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו.

עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-3,700 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,600 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

(צילום: דובר צה"ל)

13:30 - בכיר אמריקני אומר לאל-חדת' הסעודי כי "המיליציות הפרו-איראניות ישתמשו כנראה בטילים בליסטיים, טילי שיוט וכטב"מים בתגובה נגד ישראל. הודענו לאיראן בבירור לא לכוון לאמריקנים במסגרת התגובה. אין לנו קשר לתקיפת האיראנים בדמשק. איראן הבינה את המסר. אנחנו לא ישראל שביצעה את התקיפה, ולאיראן אסור לתקוף אינטרסים שלנו".

"כל תקיפה איראנית נגד חיילים, בסיסים או אינטרסים אמריקנים תיחשב כהסלמה שדורשת תגובה. אם התגובה האיראנית תהיה מסלימה ולא תהיה תואמת לתקיפה בדמשק כל התרחישים הצבאיים פתוחים. גם כל שימוש של איראן בנשק כימי ייחשב להסלמה. נגיב בעצמנו אם התגובה תהיה לא-מידתית".

13:00 - בשעה 16:30: התייעצות ביטחונית מצומצמת עם ראש הממשלה, שר הביטחון ובכירים במערכת הביטחון לסיכום היערכות לאפשרות התקפה איראנית.

12:00 - דיווח באל אחבר הלבנוני: חמאס הודיעה למתווכות שאינה מעוניינת בדיונים נוספים לגבי העסקה, כל עוד אין התקדמות בדרישותיה הנוגעות להפסקת המלחמה ולנסיגת הכוחות הישראליים מעזה.

11:00 - תיעוד ברשת: מאות משאיות סיוע לחמאס כעת בדרכן למעבר כרם שלום

מתנועת צו 9 שחסמה אתמול את המשאיות נמסר: "מדינת ישראל ממשיכה בדרכה המעוותת של עסקת הכל תמורת כלום ונותנת פרס לחמאס. לחמאס לא יהיה אינטרס לקיום עסקה אם הוא מקבל הכל בחינם".

"גם בשבוע הבא נגיע לחסום את הסיוע לאויב ואנחנו קוראים לכל מי שאכפת לו מעתיד המדינה ומהשבת החטופים: בואו גם אתם. זה בידיים שלכם".

(צילום: לפי סעיף 27א')

10:00 - העזתים מדווחים על 25 הרוגים בתקיפת בית משפחת אל-טבטבי בשכונת א-דרג' בצפון מרכז העיר עזה.

09:40 - כלי טיס של חיל האוויר בשיתוף אוגדת עזה ושב"כ תקפו וחיסלו אתמול (ה') את רדואן מחמד עבדאללה רדואן, אחראי ביטחון הפנים במרחב ג'באליה של ארגון הטרור חמאס, אשר שימש גם כפעיל בזרוע הצבאית של הארגון. רדואן עסק במתן פקודות לפעילי ארגון הטרור והכווין מספר השתלטויות של מחבלים חמושים על משאיות סיוע הומנטירי במרחב צפון הרצועה. חיסולו פוגע ביכולת חמאס לפגוע ולהשתלט על סיוע הומניטרי במרחב ג'באליה.

בנוסף, חוסלו אתמול (ה') חאמד מחמד עלי אחמד, מפקד בזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס אשר שימש במקביל כאחראי המבצעים בביטחון הפנים של הארגון בג'באליה, ופעיל חמאס נוסף מגדוד ג'באליה.

לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 וצק"ח נח״ל, לצד יחידות נוספות בפיקוד אוגדה 162 ממשיכים במבצע הממוקד לחיסול מחבלים והשמדת תשתיות טרור במרכז רצועת עזה.

במסגרת הפעילות, הלוחמים חיסלו ביממה האחרונה מספר מחבלים בקרבות פנים אל פנים ובתקיפות כלי טיס של חיל האוויר.

הכוחות איתרו והשמידו במרחב עמדות שיגור תת קרקעיות לצד מספר משגרים מוכנים לשיגור ששימשו את ארגוני הטרור ברצועה. במקבילו פשטו הלוחמים על תשתיות טרור, בהן איתרו ציוד צבאי של ארגון הטרור גא"פ.

במהלך היממה האחרונה, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו יותר מ-60 מטרות טרור ברצועת עזה, בהן עמדות שיגור תת קרקעיות, תשתיות טרור ומבנים צבאיים בהם פעלו מחבלים חמושים מארגוני הטרור.

במקביל, כוחות חטיבת האש 215 תקפו בירי ארטילרי תשתיות טרור רבות כחלק מפעילות הכוחות במרכז הרצועה.

09:00 - דיווח בוושינגטון פוסט: שר ההגנה האמריקני ובכירים נוספים בפנטגון הביעו תסכול מהעובדה שישראל לא עדכנה את ארה"ב מראש על התקיפה בקונסוליה האיראנית בדמשק שהביאה למותם של בכירי משמרות המהפכה.

שר ההגנה האמריקני אוסטין הביע את תסכולו בפני שר הביטחון יואב גלנט, בטענה כי העובדה שלא עודכנו מראש על התקיפה הציבה את הכוחות האמריקניים באזור בסיכון מוגבר.

08:45 - צבא ארה"ב הודיע שהשמיד טיל בליסטי ששיגרו החות'ים לעבר ספינות בים סוף.

08:30 - דיווח פלסטיני כי מפקד גדוד טובאס, מוחמד רסול עומר דראגמה, חוסל ברכבו בפעילות כוחותינו בטובאס הבוקר.

07:45 - יוסי יהושוע מדווח ב'ידיעות אחרונות' כי במערכת הביטחון נערכים לקראת אפשרות של תגובה איראנית בימים הקרובים, מתוך ההבנה הישראלית שלפיה בטהרן לא חזרו בהם מתוכניתם המקורית להגיב על חיסולו בדמשק של מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון, חסן מהדווי.

הוא חושף כי צה"ל והמוסד אישרו תוכניות לתקיפה באיראן במידה שהתקיפה תתבצע משטחם. ובמקביל, שיתוף הפעולה עם הצבא האמריקני מתהדק.

07:15 - שר ההגנה האמריקני, לויד אוסטין, הבטיח לשר הביטחון יואב גלנט כי "ישראל יכולה לסמוך על תמיכתה המלאה של ארה"ב" בהגנתה, אם תותקף על ידי איראן. כך נמסר מהפנטגון.

07:10 - גורמים בממשל האמריקני אישרו שארה"ב צופה מתקפה גדולה מהרגיל של איראן נגד ישראל, "אך לא בעוצמה שתכניס את ארה"ב ללחימה".

07:00 - פיקוד העורף: נשלל חשש לאירוע חדירת מחבלים ליישוב נווה דניאל. התושבים יכולים לצאת מהבתים ולנוע באזור ללא הגבלה.

06:50 - המגעים לעסקה לשחרור חטופים: העיתון אל-אחבאר דיווח כי ארגון חמאס קיים ישיבות פנימיות בימים האחרונים ובסופם החליטו למסור את אותו מסמך שהגישו ב-14 במרס. עוד דווח כי חמאס הודיע למתווכים המצרים והקטרים כי אינו מעוניין בעסקה אם לא תהיה התחייבות ללא סייג לתנאים הבאים: הודעה ברורה על הפסקת אש סופית בעזה, נסיגה של כל כוחות צה"ל מהרצועה, פעולת סיוע ושיקום יחד עם חזרתם של כל הפליטים לבתיהם וחילופי שבויים באמצעות מנגונים ומפתחות ברורים.

עוד דיווח העיתון כי הנהגת הזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועה החלו להתכונן לפעולה ברפיח ואפילו להגביר את העימותים בנקודות החיכוך בשאר הרצועה, וצפויה הסלמה בימים הקרובים, זאת על רקע תפיסה בקרב הנהגת הארגונים כי ישראל לא רוצה להקל על הדרך להסכם.

06:40 - דיווח בוול סטריט ג׳ורנל: ישראל נערכת למתקפה איראנית בשטחה ב-24-48 השעות הקרובות, כך לפי מקור שמכיר את הסוגיה.

06:30 - בדקות האחרונות: התראה על חשש לחדירת מחבלים ליישוב נווה דניאל אשר בגוש עציון. מפיקוד העורף נמסר לתושבים: "היכנסו מיד למרחב מוגן בתוך הבית וסגרו היטב את הדלת. אין לעמוד מול הדלת והחלון, והימנעו מתנועה ומרעש".

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר