"יהודי חבר העמים מודים לשר נהרי"

מאות רבנים מחבר העמים התכנסו באולם מלון ´קראון פלאזה´ בירושלים, להצדיע לכבוד השר משולם נהרי שהודה: אני נבוך (בתפוצות)

הרב עמאר ור´ לוי לבייב עם השר. צילום: מאיר אלפסי

בטקס רב רושם בו התכנסו מאות רבנים המכהנים כשלוחי חב"ד בחבר העמים באולם הכנסים של מלון 'קראון פלאזה' בירושלים, לאירוע הצדעה לכבודו של השר משולם נהרי, כהוקרה על פעילותו למען השלוחים בחבר העמים במסגרת תוכנית חפציב"ה אותה הוא מקדם ודואג להמשך קיומה.

תוכנית חפציב"ה הינה תוכנית ייחודית בה מפעילה ישראל כ-40 מוסדות חינוך יהודים במדינות חבר העמים לשעבר בהם לומדים כ-10.000 ילדים ובני נוער יהודים.

במסגרת התוכנית הנחשבת לגולת הכותרת של הפעילות הישראלית במדינות אלו נשלחים עשרות שליחים ושליחות מהארץ לשמש כמורים בבתי הספר של שלוש רשתות החינוך העיקריות שם "אור אבנר", "שמע ישראל" ורשת "אורט" העולמית, כשמטרתם המוצהרת היא להעמיק את הזיקה והקשר של התלמידים היהודים למסורת ישראל ולארץ ישראל.

למרות השבחים הרבים שקצרה פעילותם של המוסדות בקרב הקהילות היהודיות, הלכה והתגבשה בשנים האחרונות מדיניות לפיה יש להפסיק את תמיכת המדינה בתוכנית. מדיניות שהגיעה לשיאה בימיה של שרת החינוך הקודמת כשזו החליטה על ביטולה סופי של התוכנית בתוך שלוש שנים. כשגם אז היה זה נהרי שנפגש עם ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט והצליח לשכנעו בנחיצות התוכנית ובהמשך תקצובה.

אולם הפעם נראה היה שהקיצוצים החדים בתקציב משרד החינוך, לצד הודעת הסוכנות היהודית על הפסקת השתתפותה בתוכנית, סתמו את הגולל על התוכנית ועשרות השליחים על משפחותיהם כבר החלו להתכונן לעזיבת מקומות מגוריהם והפסקת עבודתם.

בסדרת הפגישות שקיים נהרי עם שר החינוך מנכ"ל משרדו ואף עם שר החוץ, הצליח נהרי לשכנעם כי ביטול התוכנית יגרום נזק בלתי הפיך למעמדה של ישראל בעיני יהדות ברית המועצות לשעבר, זאת מלבד הנזק למאבק בהתבוללותם של יהודים אלו ובהחלשת זיקתם לארץ ישראל ולמורשת ישראל נהרי אף הבטיח כי ימשיך לעמוד לימין התוכנית ויפעל בכל דרך להשגת התקציבים הנדרשים להמשך הפעלתה.

ואכן בעקבות הודעתו זו של נהרי מתכנן משרד החינוך להודיע לעשרות השליחים ובני משפחותיהם על המשך התוכנית ובכך לאפשר את המשך שהייתם ברחבי חבר העמים.

האירוע האמור התקיים במעמד הראשון לציון הגאון רבי שלמה עמאר שליט"א, אב בתי הדין בירושלים הגאון רבי ציון בוארון שליט"א, הרב הראשי לרוסיה הגר"ב לאזאר, נשיא איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים ר' לוי לבייב, והאחראי על מערך השלוחים בעולם מטעם ה'מרכז לעניני חינוך' הרב משה קוטלרסקי.

את האירוע הנחה ופתח הגר"ש וילהלם רבה של ז'יטומיר ומערב אוקראינה כשאמר "התכנסו כאן בצורה יוצאת דופן להעניק את הכבוד לאדם יוצא דופן, אשר שינס מותניים והחליט לעזור לקהילות ולמוסדות החינוך ברוסיה".

הגר"ב לאזאר, הרב הראשי לרוסיה, התכבד לשאת דברים. "בשנה האחרונה, בזמן המשבר הכלכלי, היו מי שהחלו לדאוג בחבר העמים מה יהיה עם עתיד בתי הספר. וב"ה שהקב"ה שלח בזמן הנכון ובמקום הנכון את האיש הנכון, את השר הרב משולם נהרי. אנו רואים את מלחמתו הגדולה למען החינוך היהודי של ילדי ישראל. אנו מוקירים לו תודה ומברכים אותו בהצלחה בכל העניינים", אמר הגר"ב לאזאר.

הרבנים והנכבדים העניקו תעודת הוקרה ובה מילים נרגשות על עמידתו של השר נהרי לימין השלוחים ולמען פיתוח מוסדות החינוך היהודיים בחבר העמים, אותה הקריא הרב קוטלרסקי.

במהלך נאומו, הודה השר נהרי בחום על הכבוד שהוענק לו. "אם יש מישהו שהיה צריך לקבל את התעודה הוא ר' לוי לבייב, העושה רבות למען יהדות חבר העמים", פתח השר נהרי.

נהרי סיפר על תוכנית 'חפציבה' אותה הוא מקדם. "אני מרגיש מעט נבוך. זו השליחות שאנו מחויבים לה. זוהי זכות לעסוק בחינוך ולקדם עניינים חשובים כאלו".

השר נהרי המשיך לתאר את שראו עיניו בחבר העמים: "ראיתי את בית הספר בחבר העמים בביקורי השונים, ראיתי את מסירות הנפש, ראיתי את החינוך שמשקיעים בילדים, ראיתי את התוצאות של ההשקעה. נתקנאתי בפעילות הברוכה הזו".

נהרי הודה ללבייב על ההשקעה העצומה שלו בכל השנים. "הוא הניח יסודות מפוארים, מי שלא ראה לא יבין זאת. לא קל במקומות הללו להקים בתי ספר ולמשוך יותר ויותר ילדים יהודיים, יש כאלו שזו ההזדמנות היחידה שלהם לפגוש יהדות, זה הדבר שימנע התבוללות. כל זה נזקף לזכותו, ואני שמח להיות שותף לכך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר