עושים סדר:

כוחות נאט"ו נפצעו במהומות בקוסבו • צבא סרביה נערך לאפשרות של מלחמה

אחרי שבצבא סרביה העלו כוננות בעקבות התדרדרות המצב בקוסבו, גם בנאט"ו החליטו לשלוח כוחות בניסיון להרגיע את הרוחות באיזור הבלקני המתוח | בסקירה מיוחדת עשינו סדר: על מה ולמה העימות, והאם אנחנו בדרך למלחמה נוספת? (חדשות בעולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
תיעוד מהעימותים בשבוע שעבר (צילום: שאטרסטוק)

בדרך למלחמה נוספת בבלקן? כוחות נאט"ו הוזעקו לאיזור קוסבו, מדינה המוכרת חלקית שהכריזה על עצמאות מסרביה, זאת בעקבות עימותים בין מיעוטים בתוך המדינה.

25 מ'שומרי השלום' של ברית נאט"ו נזקקו לטיפול רפואי, בהם שלושה במצב קשה, מה שגרם לנאט"ו לגנות בחריפות את משטרת קוסבו.

כאמור, קוסבו הכריזה על עצמאות מסרביה, מהלך שהביא לאי הכרה סרבית בעצמאות קוסבו ומאז המתח באיזור גבר.

כוחות של שמירת השלום ניסו להפריד בין המפגינים, בעיקר בעלי שורשים סרביים (ומסרבים להכיר בריבונות קוסבו) לבין המשטרה - ללא הצלחה.

בנוסף, בעקבות הפגיעה במפגינים המזוהים עם מדינתו, נשיא סרביה הודיע על העלאת הכוננות הצבאית וכן כוחות צבא התקרבו מוקדם יותר היום לעבר הגבול עם קוסבו.

הסיבה למתיחות:

הסרבים, שנחשבים למיעוט בתוך קוסבו, החרימו את הבחירות שנערכו לאחרונה באיזור שנחשב למעוז של המיעוט הסרבי, ובעקבות כך רק ארמנים נבחרו - כשאחוז ההצבעה עמד על 3.47 אחוזים בלבד.

למרות אחוז ההצבעה הנמוך בבחירות המקומיות, בקוסבו החליטו כי אלו שנבחרו ייכנסו לתפקידם.

מאז הוקמה קוסבו בשנת 2008, זכתה להכרה של ארצות הברית והאיחוד האירופי, בעוד סרביה זוכה לתמיכה נרחבת מרוסיה.

יחד עם זאת, ולמרות התמיכה שמקבלת קוסבו מארצות הברית, בוושינגטון גינו את ההחלטה של קוסבו למנות בכל זאת את חברי המועצה וראשי הערים שנבחרו עם אחוזי הצבעה זעומים.

במהלך הבחירות, ממשלת סרביה קראה לבני המיעוט הסרבי בקוסבו להחרים את הבחירות, גורם נוסף לאחוזי ההצבעה הבודדים במעוזי המיעוטים.

בין הפצועים: 11 חיילים איטלקים המשרתים באיזור במסגרת ברית נאט"ו, כשמתוכם גם פצועים באורח קשה.

בעוד בסרביה רק 3 אחוזים מהאוכלוסייה הם אסלאמיים בתוך רוב נוצרי, בקוסובו המצב הפוך. 92% מתוך 1.8 מיליון תושבי המדינה הקטנה הם אלבניים ו-6 אחוזים בלבד סרביים.

במהלך שנות התשעים, ביקשה קוסובו עצמאות ואוטונומיה. תגובת הסרבים הייתה אלימה וכואבת. הממשל הסרבי פתח בדיכוי אכזרי נגד הציבור האלבני האתני - שחלק גדול ממנו תמך בעצמאות.

נכון להיום, 99 מ-193 מדינות האו"ם מכירות בקיומה של קוסובו כמדינה עצמאית, בהן ישראל. בינתיים, רוסיה, בת בריתה הקרובה של סרביה, חוסמת את גישת קוסובו אל האו"ם.

היחסים הצמודים מתאפיינים גם בחוסר הרצון של נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' לתמוך בקו המערבי-אירופי בכל הקשור למלחמה באוקראינה. אותו ווצ'ציץ' אמר כי הוא מתחייב שלעולם לא יכיר בעצמאותה של קוסובו.

עשרות אלפים מתוך תושבי קוסובו מסרבים להכיר בריבונות מדינתם וטוענים כי הם אזרחים סרביים. אותו המיעוט מקבל שירותי בריאות וחינוך מסרביה, ולאורך השנים מסרב לשנות את לוחות הרישוי במכוניות שלהם לשל קוסובו.

המיעוט הוא אותו מיעוט המדובר של 6% הסרביים שחיים במדינה, זאת לצד עוד מספר גדול של סרבים החיים בסרביה וטוענים כי מדובר בעיר עם קשר רגשי וחלק מהמולדת הסרבית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר