שלב חדש במלחמה

הערכות: הפיצוץ בוצע בעקבות הטמנת חומר נפץ, עשרות אלפי איש מפונים מבתיהם • תיעוד

פיצוץ הסכר באוקראינה הוביל להצפה משמעותית של עשרות יישובים סביב חרסון והחשש הוא כי בעוד כמה שעות מאות אלפי בתים יהרסו | הרבנים מפנים משפחות יהודיות באמצעות רשימות | ההערכות כי הפיצוץ נעשה בהטמנת חומר נפץ מצד רוסיה | צפו בתיעודים (עולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
ההצפות ברחבי אוקראינה (צילום: לפי סעיף 27א ולשכת זלנסקי)

הצפת הסכר באוקראינה גורמת לנזק רב במדינה: עשרות יישובים במחוז חרסון הוצפו במים בשעות האחרונות, ולפי ההערכות בעוד שעות ספורות המים יעלו עוד ומאות אלפי בתים יהרסו כליל.

תיעודים שהוצפו ברשתות החברתיות בשעות האחרונות מציגות את כמויות המים שזורמות אל תוך היישובים שסביב חרסון. מוסקבה מכחישה בינתיים שהיא שעומדת מאחורי הפיצוץ.

יש לציין כי הסכר שפוצץ היה בתוך השטח שבשליטת רוסיה, ולפי ההערכות רוסיה הטמינה בו חומר נפץ - מה שגרם לכך שגם באזור שלה יש הצפה. כ-16 אלף בני אדם פונו בינתיים באופן רשמי מבתיהם ולפי ההערכות המספרים האמיתיים גבוהים יותר וקרובים ל-26 אלף.

הרב יוסף וולף, שליח חב"ד בחרסון, אמר הבוקר (שלישי) לאתר חב"ד COL כי "אנו בודקים גם היכן מתגוררים יהודים בודדים בכפרים הקטנים באזור כדי לחלץ גם אותם. אנחנו עובדים לפי רשימות ובודקים בית בית. מאות אלפים הולכים לאבד את כל מה שהיה להם בחיים”.

בפדרציה של הקהילות היהודיות באוקראינה הודיעו כי נמצאים בקשר עם השלטונות ועם הקהילות היהודיות בחרסון ובמורד הנהר - באזור שאמור להישטף בשל פיצוץ הסכר, ולדבריהם מוכנים לעשות הכל "כדי לתת יד ככל שיידרש ואנו נערכים לסיוע בחילוצים של האוכלוסייה".

פיצוץ הסכר

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', הלילה הפגיזה רוסיה את סכר נובה קחובקה שבדרום אוקראינה. מדובר בסכר המשמש לאגירת מים וכן משמש את אחד ממתקני האנרגיה הגדולים באוקראינה - דבר שעשוי להסב נזק רב.

המשמעות היא נזק למתקפת הנגד האוקראינית, שלפי הדיווחים תוכננה, וכן נזק הומניטרי שעשוי להוביל להצפות בעשרות יישובים.

מים מציפים, היום (צילום: לפי סעיף 27א)
עשרות היישובים מוצפים (צילום: משרד הפנים האוקראיני)

תחנת הכח ההידראולית שכעת מושבתת מספקת חשמל ליותר משלושה מיליון בתים באוקראינה, דבר שמעמיק עוד יותר את המשבר האנרגטי בתוך אוקראינה כחלק מהאסטרטגיה הרוסית לשבור את המורל האוקראיני.

נשיא אוקראינה זלנסקי הגיב הבוקר להצפה ואמר: ״טרוריסטים רוסים עשו זאת. ההרס של סכר תחנת הכוח ההידרואלית קחובקה, רק מאשרת לכל העולם כי יש לגרש את הרוסים מכל פינה באדמות אוקראינה. אסור להשאיר להם מטר אחד, כי הם מנצלים כל מטר לטרור".

עוד אמר זלנסקי: "רק הניצחון של אוקראינה יחזיר את הביטחון. והניצחון הזה יגיע. המחבלים לא יוכלו לעצור את אוקראינה עם מים, טילים או כל דבר אחר. כל השירותים עובדים. כינסתי את המועצה לביטחון לאומי ולהגנה. נא להפיץ מידע רשמי ומאומת בלבד.״

בעבר אמר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כי רוסיה מנסה למלכד את הסכר והגדיר את האפשרות שהסכר יפוצץ כ״אסון בקנה מידה גדול השווה לשימוש בנשק השמדה המונית״. הדבר עשוי גם למנוע מאוקראינה להמשיך להתקדם ולשחרר שטחים מעבר לנהר הדנייפר.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר