יחסי ממשלת נתניהו עם ממשל ביידן

דיוויד פרידמן במתקפה: "טעות חמורה של ארה"ב - פוטנציאל לפגיעה בביטחונה של ישראל"

השגריר לשעבר מעביר ביקורת על מדיניות ארצות הברית הנוכחית ומזהיר כי אם המתיחות תמשיך יש פוטנציאל לפגיעה בביטחון המדינה | תוקף גם את השגריר הנוכחי שהשווה בין הנרצחים בעלי להרוגים פלסטינים והתייחס גם למחאות נגד הרפורמה (מדיני)

שלמה מן | כיכר השבת |
השגריר לשעבר, פרידמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

שגריר ארצות הברית לשעבר בישראל דיוויד פרידמן פותח במתקפה קשה וחריפה על מדיניות ארצות הברית הנוכחית ומבקר גם את התנהלו השגריר הנוכחי.

בראיון שהעניק השבוע לעיתון 'כפר חב"ד', המתפרסם מחר (חמישי), אמר פרידמן כשהתייחס ליחסים בין ארצות הברית לישראל מאז הקמת הממשלות החדשות: "אין ספק שארצות הברית עושה כאן טעות חמורה. הביטוי הבולט של הדבר הוא, כמובן, אי הזמנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בוושינגטון, כפי שהנשיא ביידן עצמו הצהיר.

"בואו נזכור שלממשל האמריקאי לא הייתה בעיה להזמין לביקור את נפתלי בנט כאשר הוא כיהן כראש הממשלה, אף על פי שגם זו הייתה ממשלה שחלקים גדולים בציבור הישראלי לא אהבו".

הוא גם תקף את השגריר הנוכחי טום ניידס, שבציוץ בטוויטר השווה בין הנרצחים בעלי ובין פלסטינים הרוגים וכינה את מעשהו "מטריד".

הוא הוסיף: "וזה מלבד ביקורת לא פרופורציונלית על עוד מהלכים של ישראל כמו אישורי בנייה במה שמכונה 'מעבר לקו הירוק' ועוד. נושא שהפך להיות כמעט אובססיה של ממשל ביידן תוך התעלמות, כמעט, מהעמדה הישראלית שהיא האמת המוחלטת לדעתי, כי בסך הכול מדובר בבנייה לגיטימית לחלוטין במולדת ההיסטורית התנ"כית של העם היהודי".

עוד הוסיף כי "ככל שהמתיחות בין ארה"ב וישראל תמשיך ותתארך, יש כאן בהחלט פוטנציאל להחמרת המצב עד כדי פגיעה בביטחון ישראל בעיקר במישור התודעתי".

על העובדה כי השרים סמוטריץ' ובן גביר, לפי דיווחים, הוחרמו מאירוע רשמי שארגנה לאחרונה שגרירות ארצות הברית בישראל אמר פרידמן: "זה בלתי נסלח, אם העיקרון הוא שמכבדים דמוקרטיה, חובה לנהוג בהתאם כלפי שרים שנבחרו בבחירות דמוקרטיות. אי אפשר מצד אחד לעשות את הדמוקרטיה דגל ועיקרון ומצד שני לא לכבד אותה.

הוא התייחס גם לסוגיית הרפורמה במערכת המשפט, כעורך דין ותיק. לדבריו, "אין ספק שהמחאה הגדולה וההפגנות שמתקיימות מדי שבוע הן פשוט שימוש בנושא הרפורמה כתירוץ לאלו שלא אוהבים את הממשלה להפגין ולמחות כאילו נגד הרפורמה כשהמטרה היא הפלת הממשלה.

"הרי גם עכשיו, כאשר חלקים מאוד גדולים מתוכנית הרפורמה המקורית נגנזו בינתיים, המחאה לא נחלשת אלא להפך. הרי כעת מדובר רק על שני נושאים - שינויים מסוימים בוועדה לבחירת שופטים, ותיקונים מסוימים במצב הנוכחי שבו בית המשפט העליון יכול לבטל כמעט כל החלטה של הכנסת ושל הממשלה. מה כל כך נורא? אלא ברור שהרפורמה היא רק תירוץ וההפגנות הן מתוך סירוב לקבל את תוצאות הבחירות".

חלקים נכבדים מהראיון עסקו בטרור הפלסטיני שמרים ראש. "מתוך מבט על העבר, אחרי כהונה של כמה שנים כשגריר ארה"ב בישראל ומעקב רצוף אחרי האירועים גם היום, ברור לי שאין שום מקום ושום טעם לוויתורים כלשהם לפלסטינים", אמר פרידמן. "כיום מבינים יותר מאי פעם כמה נכונה וצודקת היא הגישה של הרבי מליובאוויטש, הגישה של 'אף שעל'.

"הלוואי שכל ממשלות ישראל יאמצו את הגישה הזו במלואה ותהיה הצהרה ברורה שאין כל כוונה למסור אפילו אינץ' אחד מהארץ!

"ישראל צריכה לפעול ברצון למען שיפור חייהם של הפלסטינים, לעזור להם לסלול כבישים, להקים מרכזים רפואיים, לבנות בתי ספר וכדומה, אבל בשום אופן לא להעניק שליטה וממשלה על אינטש אחד נוסף. ישראל צריכה לעשות מאמץ כדי להסביר את העמדה הזו באירופה ובאמריקה, והטיעון צריך להיות שזה גם לטובת הפלסטינים עצמם. וזה נכון.

"בכל אופן, מבחינת ישראל זו הגישה הכי נכונה קודם כול מבחינת הביטחון הלאומי. לא ייתכן שישראל תסכים למדינת אויב עם צבא ונשק שמכוון לירושלים ולתל אביב. וגם מבחינת האמונה וההיסטוריה היהודית – האמונה בהשם אלוקי ישראל שנתן לנו את הארץ הזאת שוללת מכול וכול מסירת חלקים מבית אל או שילה או חברון או שכם. וכמו שהרבי אמר – עצם הדיבורים על נכונות למסור חלקים מהארץ הם סכנה!

"לצערי, בעוד שיהודים רבים מדברים על 'פשרות' ביהודה ושומרון, דווקא נוצרים אוונגליסטים אומרים בצורה נחרצת שהאמונה בתנ"ך מחייבת עמדת ישראל נחושה". 

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר