כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
פסגה מתוחה

נשיא ארה"ב ייפגש היום עם מלך אנגליה | פסגת נאט"ו תיפתח מחר 

על רקע המלחמה באוקראינה, בעלי הברית הצפון אטלנטית צפויים להתכנס מחר בוילנא שבליטא | נשיא ארה"ב נחת אמש בבריטניה וצפוי להיפגש היום עם ראש הממשלה רישי סונאק | הנשיא דוחה את האפשרות להכניס את אוקראינה לברית בשלב הזה: "משמעות הברית שנצטרך להכריז מלחמה על רוסיה" (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
צפויים להיפגש היום. נשיא ארה"ב ומלך אנגליה צ'ארלס השלישי (צילום: shutterstock)

פסגת בעלי הברית החברים בנאט"ו צפויה להתכנס מחר (שלישי) בעיר ווילנא שבליטא. נשיא ארה"ב - החברה בארגון, הגיע אמש לבריטניה וצפוי להיפגש היום עם ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק. כמו כן יקיים גם פגישה ראשונה עם צ'ארלס השלישי מלך אנגליה - לראשונה לאחר שהוכתר, מאחר ונעדר מטקס ההשבעה.

הגעתו של נשיא ארה"ב לאנגליה אינה מקובלת על כולם, ורבים הבריטיים שאינם רואים את הנשיא הדמוקרטי בעין טובה. הרבה בריטיים פגועים "באופן אישי" מכך שהנשיא לא הגיע לטקס ההשבעה ורואים בכך השפלה של הכתר האנגלי.

אתר החדשות 'FOX NEWS' האמריקאי אף הביא את דברי נייל גרידנר - מנהל 'מרכז מרגרט תאצ'ר', שאמר כי נשיא ארה"ב הוא הנשיא ה"אנטי בריטי הגדול ביותר של ארה"ב המודרנית".

גם בפסגה הצפויה להיפתח מחר, צפויה לנשיא עבודה רבה. במרכז הדיון תהיה בין השאר אוקראינה שאינה חברה בברית נאט"ו, אך הגישה בקשה רשמית להצטרף לארגון בספטמבר בשנה שעברה.

הנשיא זלנסקי (צילום: לשכת נשיא אוקראינה)

נשיא אוקראינה זלנסקי מצדו נושא עיניים לפסגה. למרות שברור לו היטב שמדינתו לא תצורף לברית ההגנה, מצפה זלנסקי מהמנהיגים הצהרת תמיכה פומבית במהלך הישיבה, ואולי אפילו ערבויות ביטחוניות לעצם קיומה של אוקראינה מצד בעלי הברית, דבר שנמצא על הפרק בפסגה מחר.

נשיא ארה"ב התבטא בראיון האחרון לCNN שאוקראינה "אינה מוכנה" להיכנס בשלב הזה לארגון נאט"ו, והסביר זאת מהסיבה הפשוטה שזה יחייב את מדינות הברית לפתוח במלחמה רשמית עם רוסיה. "היינו במלחמה עם רוסיה - אם זה היה קורה", אמר לכתב.

נושא נוסף שעל הפרק הוא צירופה של שבדיה לברית נאט"ו. טורקיה מתנגדת בשלב הזה לצירוף המדינה הסקנדינבית בגלל שלטענתם שבדיה נתנה מחסה לגורמים כורדיים בשטחה.

לפי הדיווחים, נשיא ארה"ב מנסה "לשחד" את טורקיה עם חידוש מטוסי F-16, כדי לשכנע את ארדואן לאפשר לשבדיה להצטרף.

נאט"ו הוא ארגון האמנה הצפון אטלנטית שמהווה ברית בין מספר רב של מדינות באירופה בשיתוף עם ארה"ב. מטרת הארגון במקור הייתה להוות משקל נגד לברית המועצות, וההסכם נחתם לראשונה בשנת 1949. הסעיף החשוב ביותר בברית אומר שמתקפה נגד אחד מבעלי הברית מהווה מתקפה על כל החברות בארגון, מה שמסביר היטב מדוע בשלב זה מסרבת ארה"ב להכניס את אוקראינה כחברה בארגון, בעיצומה של מלחמתה עם מעצמת הנשק השנייה בגודלה בעולם.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר