האם טורקיה תצטרף לאיחוד האירופי? 

ארדואן יורד מהעץ: יאפשר לשבדיה להצטרף לנאט"ו | זה מה שיקבל בתמורה

נשיא טורקיה ארדואן שמשתתף הבוקר בפסגת נאט"ו בווילנא, הביע אמש את הסכמתו לצירוף שבדיה לאחר התנגדות ארוכה | במהלך יום אמש דווח שארדואן מתנה את הצירוף של שבדיה לברית, בצירופה של טורקיה לאיחוד האירופי | זה מה שיקבל ארדואן בתמורה להסכמה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ארדואן (שאטרסטוק)

ארדואן נותן אור ירוק: לאחר שבמשך למעלה משנה הביעה את התנגדותו לצירוף שבדיה לברית הצפון אטלנטית, נשיא טורקיה - החברה בברית, הודיע אמש (שני), כי יאפשר את צירופה של שבדיה לנאט"ו ויביא את הנושא להצבעה בפרלמנט הטורקי.

מזכ"ל נאט"ו - ינס סטולטנברג אמר אמש: "אני שמח להודיע ​​שהנשיא ארדואן הסכים להעביר את פרוטוקול ההצטרפות של שבדיה לפרלמנט הטורקי בהקדם האפשרי ולעבוד עם האסיפה כדי להבטיח את אשרור".

בדבריו רמז גם המזכ"ל על המצב המתוח עם רוסיה ועל הצורך בהרחבת הברית ליותר מדינות. "ברית נאט"ו בזמן זה היא קריטית, זה הופך את כולנו לחזקים ובטוחים יותר". יוזכר שהברית של נאט"ו קובעת כי מתקפה על מדינה אחת באיחוד, מהווה מתקפה כנגד כל האומות בעלות הברית, סעיף שהופעל פעם אחת בלבד משחר ההיסטוריה, במתקפת הטרור על הבניינים התאומים ב-2001.

הברית הצפון אטלנטית. נאט"ו (צילום: shutterstock)

מספר שעות לפני הדיווח, נאמר בשם ארדואן כי הוא מתנה את צירופה של שבדיה לברית, בכך שמדינתו תהיה חברה באיחוד האירופי, מהלך שהנשיא הטורקי מנסה לקדם שנים רבות, ללא הצלחה עד כה. הבקשה הרשמית הוגשה בשנת 1999, וב-2005 החל משא ומתן רשמי, אך מאז לא הייתה פריצת דרך בנושא וטורקיה מצאה את עצמה בחוץ.

בנוסח מעומעם שיצא אתמול בערב מפגישתו עם נשיא המועצה האירופית - שארל מישל, נקבע כי השניים הסכימו "להחיות" את היחסים בין טורקיה לאיחוד האירופי, ללא פירוט נוסף. מתנה נוספת שטורקיה צפויה לקבל מארה"ב בתמורה להצטרפותה, היא חידוש ו'מודניזציה' למלאי מטוסי ה-F16 שברשות הצבא הטורקי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר