מתמקדים בהפגנות 

"החלשת בית המשפט": כך מסקרים בעולם את הדרמה בישראל

אתרי החדשות הנחשבים בעולם מסקרים בהרחבה את המצב הפוליטי בישראל והחקיקה לצמצום עילת הסבירות שיצאה היום לפועל | אתרי החדשות מסקרים את המחאה, החקיקה וגם את פעילות השוטרים מול המפגינים | הסיקור העולמי של הדרמה בישראל (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
נתניהו ולוין, לאחר ההצבעה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מדינת ישראל בכלל והמערכת הפוליטית בפרט סוערת היום (שני) לרגל החקיקה הראשונה ברפורמה המשפטית שמתמקדת בביטול עילת הסבירות, עם אישורה בכנסת ברוב של 64 חברי כנסת.

גם באתרי החדשות המובילים בדעת הקהל העולמית מסקרים בהרחבה את המתחולל היום במליאת הכנסת.

ארה"ב - CNN

באתר CNN, הרפורמה המשפטית בישראל נשארת באופן עקבי משעות הבוקר בכתבה הראשית של חדשות החוץ. בכותרת נכתב: "מחוקקים ישראלים יצביעו להחלשת בית המשפט, על רקע הפגנות. נתניהו עוזב את בית החולים", כותרת לא מפתיעה במיוחד בהתחשב בהשתייכות העקבית של העיתון לדעות שמאל פרוגרסיבי.

"החלשת בית המשפט". CNN (צילום מסך CNN)

בגוף הכתבה הובאו דברים בשם לשכת עורכי הדין על כך שהם פועלים לפנות לבג"ץ לביטול החוק במידה ויעבור היום בכנסת, ידיעה מעניינת בפני עצמה בהתחשב בעובדה שכלי הסבירות כבר לא יהיה בידיהם של בג"ץ על מנת לבטל את החוק, ועלולים להיכנס לפלונטר חוקתי חמור ביותר בבג"ץ המסתמן.

בכתבה מובאים דבריהם של מתנגדי החוק, ההפגנות שאורגנו ומחאת אנשי המילואים.

אירוע נוסף שמודגש בכתבה הוא נושא בריאותו של ראש הממשלה נתניהו: "ההצבעה הסופית מגיעה כאשר נתניהו מתמודד עם בעיות בריאות".

באתר החדשות של הרשת מוסיפים: "המנהיג הישראלי אושפז לראשונה בבית החולים בשבת האחרונה. מלשכתו נמסר אז כי הוא חווה סחרחורת, בעוד כלי תקשורת בישראל דיווחו כי הוא התעלף. הוא שוחרר למחרת לאחר שרופאי המרכז הרפואי שיבא התאימו לו מוניטור לב".

ארה"ב - FOX NEWS

באתר FOX NEWS המזוהה עם הימין גם נכתבה כותרת ראשית אודות ישראל אך לא בנושא הרפורמה המשפטית אלא בנוגע לסירוב של ארה"ב להכיר בגופים מסוימים הנתמכים על ידי איראן כגופי טרור - נושא ששווה כתבה בפני עצמה.

הכתבה האחרונה בנושא הרפורמה - נכון לכתיבת שורות אלו היא מלפני יומיים ועוסקת בצעדה לירושלים של המתנגדים לרפורמה.

בריטניה - BBC

באתר החדשות הבריטי ה-BBC נכתב בכותרת משנה: "הרפורמה המשפטית: תותחי מים הופעלו מחוץ לכנסת לפני הצבעה גורלית"

בגוף הכתבה מתוארות הפגנות "מהגדולות בתולדות ישראל" ומסקרים בהרחבה בעיקר את ההתנגדות של מפגיני השמאל.

דגש נוסף שניתן לנושא הוא פעילות המשטרה והאכיפה כנגד המתפרעים. בכתבה מתארים עצורים ופצועים, ודבריהם של מפגינים נגד הרפורמה הובאו בהרחבה.

"שימוש בתותחי מים", BBC (צילום מסך BBC)

רויטרס

בכותרת של סוכנות הידיעות רויטרס נכתב: "הפרלמנט הישראלי החל בהצבעות להגבלת כוח בית המשפט העליון"

בגוף הכתבה מתוארים הניסיונות עד הרגע האחרון להגיע לחקיקה בהסכמה, כאשר מייחסים את תהליך הרפורמה לבנימין נתניהו בעצמו. באתר הבינלאומי תיארו את המצב כ"אחד המשברים הפוליטיים הגרועים ביותר במדינה שהתחילו בעקבות תכניותיו", (של בנימין נתניהו י.ג)

"הגבלת כוח בית המשפט", רויטרס (צילום מסך רויטרס)

צרפת

האתר הבינלאומי הצרפתי FRANCE 24:

בכתבה מהבוקר נכתב אודות ניסיונו של הנשיא הרצוג להגיע לפשרה של הרגע האחרון. כמו כן הובאו דבריו של הנשיא על "מצב חירום לאומי", והוסבר לקוראים על מה המהומה בישראל כאשר מצד אחד התומכים סבורים שיש להגביל את סמכויותיו של בית המשפט ו"מתנגדיה מאמינים שהיא מסתכנת בפתיחת הדרך לסחף אנטי-ליברלי או אוטוריטרי".

מתמקדים בניסיונות התיווך (צילום מסך FRANCE 24)

אתר נוסף בצרפת שמסקר בהרחבה את החקיקה - בעיקר מהצד השמאלי של המפה הפוליטית הוא אתר החדשות -France Info. בכותרת הובאו דבריו של מתנגד לרפורמה: "אני מנסה לשכנע את כל החברים שלי לצאת להפגין".

בגוף הכתבה מתארים מחלוקת פוליטית ש"קורעת את ישראל זה שבעה חודשים". מבלי להיכנס יותר מדי לפרטי הרפורמה עצמה, מביאים בכתבה את שני הצדדים בחטף, אך בעיקר מסקרים את ההפגנות ומחאות הסרבנות.

הסרבנות והמחאות מודגשים בכתבה. France Info (צילום מסך France Info)

לסיכום, החקיקה היום מסוקרת בהרחבה ברוב כלי התקשורת הנחשבים בעולם, כאשר מטבע הדברים אלו המזוהים יותר עם השמאל במדינתם מסקרים יותר את ההפגנות והמחאה, ואחרים מתמקדים יותר להסבר על המצב הפוליטי בישראל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר