ההסכם קרוב מתמיד

ארה"ב וסעודיה גיבשו הסכמות להסכם עם ישראל; יורש העצר חושש: "יש ממשלה קיצונית"

העיתון 'וול סטריט ג'ורנל' הנחשב, מדווח היום, כי ארה"ב וסעודיה הגיעו להסכמות על "קווי המתאר" שיכלול הסכם נורמליזציה עם ישראל | לפי העיתון ההסכם יכלול וויתורים מצד ישראל לפלסטיניים, ערבויות אמריקאיות לביטחון סעודיה וסיוע בתחום הגרעיני האזרחי | בן סלמן: "לא רץ להסכם, בגלל הממשלה הקיצונית" (עולם)  

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
נתניהו ובן סלמאן (שאטרסטוק)

ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח הצהריים (רביעי) על הסכמה כללית על "קווי מתאר" בשיחות בין ארה"ב לערב הסעודית, בנוגע להכרה עתידית בישראל ונורמליזציה, כך דווח מפי גורמים רשמיים בארה"ב.

לפי הדיווח, הסעודים והאמריקאים הסכימו שההסכם יכלול חבילת הטבות לפלסטינים מצד ישראל.

במקביל, האמריקאים הסכימו לתת ערבויות בטחוניות לסעודיה שטרם פורסמו פרטיהם, אך כזכור סעודיה ביקשה מארה"ב "ברית הגנה" כדוגמת נאט"ו באירופה. בשלב זה לא ברור בדיוק מהי אותה "ערבות" ומה היא כוללת.

בנוסף ארה"ב התחייבה לפי הדיווח לסייע לסעודיה להקים "תשתית גרעינית אזרחית", דבר שישראל התנגדה אליו בתחילה.

הגורמים בממשל האמריקאי שצוטטו הביעו "אופטימיות זהירה" ומסרו כי כעת נכנסים הצדדים לניסוח "הפרטים הקטנים" בהסכם, בהם צפויים חילוקי דעות בין הצדדים.

לפי אותם גורמים ההערכות מדברות על משא ומתן בפרטי ההסכם שיימשך בין תשעה לשנים עשר חודשים עד לחתימה על הסכם מלא בין ישראל לסעודיה, אך הדגישו כי הדרך עוד רחוקה.

יורש העצר הסעודי בן סלמן, הסביר למקורביו כי הוא מעוניין בהסכם; "אני לא רץ לחתום עליו, מכיוון שבישראל יש ממשלה קיצונית שמתנגת בצורה לא ראויה לפלסטינים".

גורמים המעורים בשיחות אמרו לכאן חדשות: "יש הסכמה על העקרונות, ועל מה כל צד אמור לתת - אבל על כל צעד וסעיף שכזה יצטרכו לא מעט דיונים וגיבוש של הפרטים. וזה לא קל ויקח זמן".

כזכור, לפני יותר משבוע פורסמה בעיתון הבית של הממשל, ה"ניו יורק טיימס", הודעה, לפיה כדי לקבל את ריאד נתניהו צריך לרצות את רמאללה. מנגד, בירושלים דוחים את הקישור, לדברי גורמים ישראלים, להתנהלות עם הפלשתינים אין משמעות ליחסים עם ארמון המלוכה בריאד.

יורש העצר החזק בסעודיה, מוחמד בן סלמאן, מתח בעבר ביקורת על התנהלות אבו מאזן מול ישראל. המשמעות שסעודיה לא מוכנה יותר להשאיר את מפתח ההתקדמות שלה עצמה, ושל המפרץ הערבי בכלל, בידי הפלשתינים. לכן הסכים בן סלמאן להסכמי השלום בין ישראל לאמירויות ולבחריין, ולכן הוא עצמו קידם רבות את קשרי ממלכתו עם ישראל, באופן לא רשמי.

צריך לזכור, שאין מתנות חינם והסעודים מציבים תנאים כדי לקדם את נרמול היחסים עם ישראל, הם מעוניינים לממש את הפוטנציאל הגלום בכמות אדירה של אורניום מתחת לאדמת ארצם ולהתחיל לייצר אנרגיה גם ממקורות גרעיניים, כדי להכין את עצמם ליום שבו ייגמר הנפט.

הדברים מעלים דאגה בקרב גורמי ביטחון ישראלים, כי לפחות באופן חלקי אלו היו הטענות של איראן כשהחלה בפיתוח הגרעיני.

יוזכר שנורמליזציה עם ישראל היא למעשה תוצר לוואי של עסקת ענק שמבוססת על חיזוק היחסים של הסעודים עם האמריקאים. הסעודים גם מציבים תנאים לארה"ב כמו הסכמים כלכליים וביטחוניים משמעותיים. לאמריקנים יש אינטרס בהסכם כזה כדי לבלום את ההתפשטות הסינית במזרח התיכון, וכמובן - כדי לא לאבד בעלת ברית כמו סעודיה.

ובינתיים, הדבר המרכזי ואולי היחיד שישראל מציעה לביידן ולסעודים, לפי הדיווח של אריאל כהנא ב'ישראל היום', הוא המשך השהיית החלת הריבונות הישראלית ביו"ש לעוד ארבע שנים, עד לשלהי שנת 2028. זו אינה הבטחה ריקה מתוכן, בגלל שהסיכויים לחזרתו של טראמפ לבין הלבן או לניצחון של רפובליקני אחר אינם מבוטלים. כך שהסעודים יקבלו התחייבות ישראלית לכך שאפילו אם ייכנס לבית הלבן נשיא רפובליקני הממשלה הימנית בישראל תימנע מצעד שהרבה מאוד ימנים רוצים בו, ושנהוג לכנותו "סיפוח".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר