האיחוד האירופי - שותק

נחשף: דיפלומט של האיחוד האירופי כלוא באיראן מעל ל-500 יום באשמת ריגול

דיפלומט של האיחוד האירופי בעל אזרחות שבדית נעצר ונכלא באיראן לפני יותר משנה, כך נחשף היום | הדבר נשמר בסוד לאחר שהאיחוד האירופי ביקש לשמור על איפול בנושא | לפי ה'ניו יורק טיימס' מדובר במדיניות של ממש באיראן שכולאת אנשי מערב תמימים על מנת לבקש עליהם תמורה בשיחות משא ומתן (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מליאת הפרלמנט של האיחוד האירופי (צילום: shutterstock)

אזרח שבדי בשם יוהאן פלודרוס בן 33 כלוא באיראן - למעלה משנה, באשמת ריגול, לאחר שביקר במדינת הטרור ב-2022 ונעצר טרם עלייתו למטוס. לפי הדיווחים מדובר באדם שנשא תפקיד דיפלומטי במסגרת האיחוד האירופי.

בכתבת ה'ניו יורק טיימס' מדווחים על תופעת 'דיפלומטיית בני הערובה' של איראן, במסגרתה הרשויות האיראניות 'מדביקות' האשמות כזב כנגד אזרחי מדינות מערביות וכולאים אותם, על מנת להשתמש באותם אזרחים תמימים כקלף מיקוח במשא ומתן מאוחר יותר. פלודרוס הוא אחד מאותם בני הערובה, לפי הניו יורק טיימס.

דבר המעצר והמאסר של נושא התפקיד באיחוד נשמר באיפול עד עתה על ידי האירופים, על מנת שלא לפגוע במאמצי התיווך ואולי גם כדי שלא להעלות את ערכו בעיני האיראנים.

יוהאן פלודרוס מילא מספר תפקידים באיחוד האירופי לאחר שעבר הכשרה בשירות המדינה והוא אפילו כיכב במודעה פרסומית לגיוס עובדים בשירות האיחוד האירופי.

המעצר של הדיפלומט השבדי התרחש באפריל 2022 בזמן שטייל עם חבריו משבדיה במדינה השיעית. בשעה שהתכונן לעלייה למטוס, הודיעו לו שוטרים כי הוא עצור, ולאחר מכן התברר לו כי הוא חשוד ב"ריגול". האיראנים אף פרסמו את דבר המעצר של אזרח שבדי ביולי אשתקד.

לפי הדיווחים פלודרוס מוחזק בכלא אווין הידוע לשמצה, הדיווח אומת על ידי הניו יורק טיימס על ידי מספר אנשים ממעגל קרוב לאיש שבחרו להישאר בעילום שם.

משרד החוץ השבדי הודיע כי לא ימסור פרטים נוספים על המקרה, "לטובתו" של האסיר האירופי: "אזרח שוודי, גבר בשנות ה-30 לחייו נעצר באיראן באפריל 2022", נמסר ממחלקת העיתונות שלה באימייל. "משרד החוץ ושגרירות שבדיה בטהרן עובדים על המקרה באינטנסיביות", נמסר עוד. והוסיפו כי פרסום פרטי המקרה עלול לסבך את המצב עוד יותר.

זאת איננה הפעם הראשונה בה הדיפלומט מבקר באיראן ובפעמים הקודמות הביקורים התנהלו ללא אירועים מיוחדים. בהודעה האיראנית צוינו אותם ביקורים כדי להוכיח כוונה לפעילות ריגול עקבית נגד המדינה.

האיחוד האירופי הודה כי אזרח שבדי נעצר באיראן אך לא פירט אם אכן מדובר בעובד של האיחוד, או שהיה שם במשימת עבודה עבורה בהווה או בעבר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר