מבוכה בקנדה

אחרי מחיאות הכפיים לנאצי: יו"ר הפרלמנט הקנדי מתפטר; פולין שוקלת בקשת הסגרה

יו"ר הפרלמנט הקנדי התפטר אמש מתפקידו לאחר שעורר סערת ענק כאשר הזמין אדם לפרלמנט אדם שהתברר לאחר מכן כחייל אס-אס |  במקביל, פולין צופה מקרוב על האירוע המקומם והצהירה כי היא שוקלת בקשת הסגרה אם יתברר כי טבח ביהודים במסגרת תפקידו ב'וואפן אס-אס' (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
חברי הפרלמנט מריעים לנאצי (צילום: הפרלמנט הקנדי)

"הבית הזה מעל כל אחד מאיתנו", אמר אמש (שלישי) רוטה למחוקקים, כשהסביר את החלטתו להתפטר מהתפקיד הרם.

לאחר ימים ספורים בהם קנדה רעשה וגעשה בעקבות התקרית המבישהקיבל יו"ר הפרלמנט את ההחלטה על התפטרותו, לאחר שמפלגות רבות מכל חלקי הבית קראו לרוטה לפרוש בעקבות האירוע.

מוקדם יותר, התערבה שרת החוץ של קנדה במשבר ואמרה כי מדובר במצב "בלתי מתקבל על הדעת" ו"מבוכה". אחרים קבעו כי על רוטה לעשות את "הדבר המכובד" ולפרוש מתפקידו.

מנהיג השמרנים בפרלמנט מרק פוייה, האשים דווקא את ראש הממשלה, ואולי בצדק. לדבריו, המודיעין הענק של קנדה יכל לעשות בדיקת רקע מינימלית כדי למנוע מבוכה בסדר גודל שכזה. לדבריו ג'סטין טרודו, ראש הממשלה "הביא בושה לקנדה" לאחר כישלונו לדאוג ל"מנגנון הדיפלומטי והמודיעיני האדיר שלה ולמנוע כיבוד נאצי".

ראש ממשלת קנדה טרודו (צילום: shutterstock)

במקביל לסערה בתוך קנדה עצמה, פולין החליטה להתערב באירוע והודיעה שהיא תבדוק את עברו של הנאצי הקנדי-אוקראיני כדי לקבוע אם ישנן הוכחות על מעורבותו בפתרון הסופי ורציחתם של יהודי אירופה הי"ד.

שר החינוך של פולין אמר כי "לאור האירועים השערורייתיים בפרלמנט הקנדי, שכללו כיבוד, בנוכחות הנשיא זלנסקי, חבר בהרכב הנאצי גלייז'ן, נקטתי צעדים לקראת הסגרתו האפשרית של האיש הזה לפולין", הודיע פשמיסלב צ'ארנק ביום שלישי בפוסט במדיה חברתית.

למרות ההצהרה, יתכן מאוד כי מהלך של הסגרה יישאר ברמה ההצהרתית בלבד, לאור העובדה כי לא קיים הסכם הסגרה הדדי בין קנדה ופולין, כאשר במצב זה, הנאצי ירוסלב הונקה יכול וצפוי להתנגד לבקשת הסגרה אם תוגש - דבר שיגרום לסחבת משפטית של שנים. נזכיר כי הקשיש הנאצי בן 98.

פרט נוסף שראוי ליתן עליו את הדעת הוא שיתכן ובגלל גילו המתקדם יתברר כי הונקה אינו ראוי להעמדה לדין.

כך או כך, נראה כי הסערה שנגרמה בעקבות רשלנות מביכה של יו"ר הפרלמנט רוטה, צפויה להעסיק את קנדה עוד זמן רב.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר