התיעוד שהוביל להתנצלות

אוקראינה והנאצים: בפרלמנט הקנדי הריעו לחייל 'וואפן אס-אס' אוקראיני | צפו

חייל אוקראיני ששירת תחת דיוויזיה נאצית במלחמת העולם השנייה, זכה למחיאות כפיים סוערות בנוכחות נשיא אוקראינה וראש ממשלת קנדה | זמן קצר לאחר שהחייל לשעבר בן ה-98 הוצג בפרלמנט הקנדי כ'גיבור אוקראיני שלחם לעצמאות מרוסיה', התבררה הטעות ויו"ר הפרלמנט התנצל, אליו הצטרף ראש ממשלת קנדה בסרטון התנצלות (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מחיאות הכפיים לנאצי (צילום: הפרלמנט הקנדי)

מבוכה לפרלמנט הקנדי: ביום שישי האחרון, התקיימה ישיבת פרלמנט חגיגית ומיוחדת, בהשתתפותו של נשיא אוקראינה זלנסקי וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו.

במהלך הישיבה ב-'House of Commons' - בית הנבחרים של קנדה, הציג יו"ר הפרלמנט הקנדי מר אנטוני רוטה 'גיבור אוקראיני שלחם ברוסים למען עצמאות אוקראינה'. הנוכחים כמו גם ראש הממשלה ונשיא אוקראינה זלנסקי, הריעו ללוחם: "גיבור אוקראיני וגיבור קנדי" - כלשון יו"ר הפרלמנט, ומחאו כפיים לכבודו יחד עם כל חברי הבית. לאחר מכן הודה רוטה לחייל על "השירות שלו".

אלא, שלאחר בדיקה קצרה של ארגונים יהודים בקנדה, התברר כי ה'יחידה האוקראינית הראשונה' בה לחם החייל ירוסלב חונקה הייתה למעשה יחידה נאצית, וכי אותו חייל היה משויך ל"דיוויזיית הוואפן גרנדיר אס-אס ה-14" שטבחה ביהודים "באכזריות שלא ניתן לשער" לפי 'חברי שמעון ויזנטל', ארגון יהודי-קנדי העוסק בשואה.

ביום ראשון השבוע, לאחר שהתבררה הטעות המביכה, התנצל יו"ר הפרלמנט רוטה: "בהצהרתי לאחר דבריו של נשיא אוקראינה, הצבעתי על אדם שישב בגלריה. רק לאחר מכן נודע לי מידע נוסף שגורם לי להצטער על החלטתי לעשות זאת", הובאו דבריו ברשת ה-BBC.

מר רוטה אמר כי "אף אחד, לרבות חברי פרלמנט ומשלחת אוקראינה, לא היה מודע לכוונתי או להערותיי לפני שנשאתי אותן. היוזמה הזו הייתה שלי לחלוטין, האדם המדובר הוא מהמחוז שלי והובא (לפרלמנט י.ג) בידיעתי", הדגיש היו"ר.

עוד הוסיף: "אני רוצה במיוחד להביע את התנצלותי העמוקה לקהילות היהודיות בקנדה וברחבי העולם. אני מקבל אחריות מלאה על מעשיי", אמר.

ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה בסרטון ההתנצלות (צילום: ראש ממשלת קנדה / 27א)

גם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו שהיה נוכח באותה עת בפרלמנט, התנצל אמש במהלך יום הכיפורים על הטעות המביכה: "מובן מאליו כי מה שאירע הוא מטריד באופן קיצוני. הדובר הודיע את טעותו, את התנצלותו, אבל עדיין זה משהו מביך עמוקות עבור הפרלמנט הקנדי, וממילא גם לכל הקנדים. אני חושב במיוחד על הקהילה היהודית של קנדה בפרט וכל העם היהודי בכלל שחוגג היום את יום הכיפורים".

רוסיה מצידה עטה על התקרית כדי להוכיח את טענתה שהאוקראינים הם בעצם - נאצים. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הגיב על התקרית ואמר כי מדובר ב"שערורייה": "מדינות מערביות רבות, כולל קנדה, גידלו דור צעיר שאינו יודע מי נלחם במי או מה קרה במהלך מלחמת העולם השנייה. והם לא יודעים דבר על איום הפשיזם". הדגיש דובר הקרמלין.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר