כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הסיקור העולמי

כתב ה'ניו יורק טיימס' תומאס פרידמן: "השלום עם סעודיה הופך לבלתי אפשרי" 

כתב הניו יורק טיימס תומאס פרידמן סקר בטור דעה את מה שקורה בישראל ואמר כי למצב יהיה השלכות מרחיקות לכת על האזור כולו וגם על השלום האפשרי עם סעודיה | בדבריו הוא מתאר את חומרת המצב בישראל ואומר שזה גרוע ממה שאירע במלחמת יום כיפור (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
עיתונאי 'ניו יורק טיימס' תומאס פרידמן (צילום: Rebecca Zeffert / פלאש 90)

כתב ה'ניו יורק טיימס' תומאס פרידמן פרסם מאמר ארוך בו הוא מתאר ומסביר את מה שמתרחש בישראל, אירוע שלטענתו יגרור השלכות באזור כולו - כולל על השלום עם הסעודים.

בכתבה הוא מצטט את נחום ברנע - כתב 'ידיעות', שאמר לו בשיחת טלפון כי "זה היום הגרוע ביותר שאני זוכר במונחים צבאיים בתולדות ישראל, כולל הטעות במלחמת כיפור, שהייתה נוראית".

לפי פרידמן, ההשלכות של המלחמה בישראל תהיינה גם על אוקראינה שתקבל פחות נשק בגלל שישראל תקבל אותו במקומה: "כל מלחמה ממושכת בין ישראל לחמאס עלולה להסיט עוד ציוד צבאי אמריקאי הדרוש לקייב לתל אביב, והיא תהפוך את הסכם הנורמליזציה הסעודית-ישראלית לבלתי אפשרית - לעת עתה". והדבר ברור כשלעצמו: כל עימות עם הפלסטינים מרחיקים את ישראל מסעודיה ומדינות ערב.

אבל לדבריו, למרות הקשר שנרקם לאחרונה בין סעודיה לאיראן, "אם יתברר שאיראן עודדה את התקפת חמאס כדי להרוס את ההסכם הישראלי-סעודי, זה עלול להעלות את המתיחות בין ישראל לאיראן לבין מיופה הכוח הלבנוני של טהראן, חיזבאללה, וגם בין ערב הסעודית לאיראן. זהו רגע מסוכן להפליא בכמה חזיתות", טוען פרידמן.

לגבי אוקראינה הוא אומר כי "אם ישראל עומדת לפלוש לעזה ולצאת למלחמה ארוכה, אוקראינה תצטרך לדאוג מהתחרות של תל אביב על טילי פטריוט וכן פגזי ארטילריה בקוטר 155 מילימטר ושאר אמצעי לחימה בסיסיים שאוקראינה זקוקה נואשות ליותר מהם וישראל בוודאי תצטרך גם", אומר פרידמן.

בטור שלו תוקף פרידמן כדרכו את נתניהו, אבל גם תוהה אם איראן היא לא זאת שעומדת מאחורי המימון העצום שהיה דרוש למבצע הצבאי של חמאס בדרום. לטענתו, יתכן כי חמאס פצח במתקפה במטרה למנוע סיוע סעודי כספי עצום לרשות הפלסטינית במקרה של נורמליזציה, במסגרת הקשרים הבעייתיים בין חמאס לפת"ח.

הוא טוען כי "בעקבות מתקפה זו של חמאס, העסקה הזו נמצאת כעת בהקפאה עמוקה, מכיוון שהסעודים נאלצו לקשר את עצמם יותר מתמיד עם האינטרסים הפלסטינים, לא רק שלהם", אומר פרידמן.

לבסוף, פרידמן מחפש איזו שהיא נקודת אור במלחמה האיומה ואומר כי אם צה"ל יצליח להיכנס לרצועה ולהכחיד את שלטון חמאס, ייתכן ששלום עם הרשות הפלסטינית יהפוך לדבר אפשרי לאחר שיחליף שם את השלטון הנוכחי של חמאס: "הרשות הפלסטינית יכולה להיות שותפה. אז אם תהיה פלישה ישראלית לעזה כדי לנסות להרוס את חמאס, זה חייב להיות משולב עם יוזמה מדינית שמעצימה ועוזרת לחזק את הרשות הפלסטינית", כתב פרידמן בטורו.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר