כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
השמאל הרדיקלי  - קווים לדמותו 

סערה: BBC מסרב לקרוא לחמאס טרוריסטים | רישי סונאק: "עם ישראל חי"  

לפי דיווח של ה'דיילי מייל', ראש הממשלה נזף ברשת הידועה בעמדותיה האנטי-ישראליות - ודרש תשובות | מי שנשלחה למשימה היא שרת התרבות של הממלכה המאוחדת | לצורך ההמחשה, זוהי רשימה חלקית בלבד של התבטאויות והתנהלויות של הרשת הגובלות באנטישמיות | במקביל, ביקור מרגש אמש של ראש ממשלת בריטניה בבית כנסת | צפו בדברי ראש הממשלה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
סונאק בבית כנסת (צילום: צוות ראש הממשלה הבריטי )

סערה בבריטניה סביב החלטתה של רשת BBC - שלה עבר עשיר של התבטאויות הגובלות באנטישמיות ותמיכה בטרור, להמשיך לקרוא למחבלי החמאס שטבחו ביהודים כ'פעילים פלסטיניים'. לפי הדיווח מי שנכנס לתמונה הוא לא פחות מראש הממשלה של בריטניה בכבודו ובעצמו.

כפי שכבר דיווחנו בכיכר השבת בתחילתה של הלחימה, ישנן עדיין רשתות מובילות בעולם, כמו גם עיתונים מובילים, הבוחרים לקרוא למחבלי החמאס 'מיליטנטים' - פעילים. לפי רשת ה-BBC, מחבלי חמאס שביצעו פוגרום וטבח בנשים וילדים, הם בעצם 'פעילים פלסטיניים' - מיליטנטים בלועזית.

לפי הדיווח של ה'דיילי מייל', הדבר עורר את זעמו של ראש ממשלת בריטניה שדרש לדעת מדוע בשידוריה הרשת אינה מכנה את מחבלי החמאס 'טרוריסטים', כפי שהם מוכרים על ידי ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי.

לצורך כך, כותב ה'דיילי מייל', שלח ראש הממשלה את שרת התרבות של הממלכה לוסי פרייזר כדי לעמת את הבעלים של הרשת טים דייוי עם הטענות.

רבים ברשתות החברתיות זעמו על תמיכת הטרור המופגנת של הרשת. אחד מהם הוא רבה הראשי של בריטניה, הרב אפרים מירוויס, שעימת בראיון את הכתבת עם ההחלטה שלא לקרוא לחמאס במונח טרוריסטים: "אני שמתי לב שב-BBC אתם לא משתמשים במונח 'טרוריסט'. אם מישהו לא משתמש במונח הזה, הוא נותן חלון הזדמנות להצדקה של הפעולות הללו, ושום דבר לא יכול להצדיק אותן", אמר הרב הראשי של הממלכה המאוחדת.

הרב מירוויס בראיון ל-BBC (צילום מסך טוויטר)

הרב המשיך "דמייני שחלילה וחס טרוריסטים יתקפו בבריטניה ויהרגו 260 נערים בדם קר, מה הציבור הבריטי יגיד אם ה-BBC לא יקרא להם טרוריסטים?", הטיח הרב במגישה שהתעלמה מהשאלה ועברה לשאלה אחרת.

שר ההגירה של בריטניה רוברט ג'נריק, תקף גם הוא את הרשת במהלך כנס תמיכה בישראל מחוץ ל'10 דאוניניג סטריט' - בית ראש הממשלה: "אלה לא היו, כפי שאומרים חלק מהתקשורת, חמושים או לוחמים - הם היו טרוריסטים", אומר השר. "הם היו ברברים וה- BBC צריך להגיד את זה כמו שזה."

השר ג'נריק בכינוס (צילום מסך טוויטר)

ראש הממשלה רישי סונאק, הגיע אמש (שני) לבית הכנסת 'פינשלי' והתבטא בעניין: "הם לא מיליטנטים, הם לא לוחמי חופש, הם טרוריסטים". בהזדמנות אחרת אמר ראש הממשלה: "בני נוער חפים מפשע בפסטיבל של שלום נורו בדם קר והעדויות המחליאות פורסמו ברשת. זה לא אנושי - והם לא ינצחו. הטרור לא ינצח'.

בנאומו בבית הככנסת כשכיפה על ראשו הוסיף סונאק: "הימים והשבועות הקרובים עומדים חהיות קשים מאוד. אבל כשאנחנו אומרים שאנחנו עומדים עם ישראל, אנחנו מתכוונים לזה. לא רק היום, לא רק מחר, אלא לעולם. ואני אעמוד איתכם, הקהילה היהודית הבריטית, לא רק היום, לא רק מחר, אלא לעולם. עם ישראל חי".

ברשת החברתית X (טוויטר), הופצה הקריאה להפסיק את המימון הממשלתי לרשת תחת ההאשטאג #DefundTheBBC.

דובר ה-BBC הגיב להאשמות ואמר בקור: "אנו פועלים בהתאם להנחיות העריכה שלנו".

כזכור, זאת איננה הפעם הראשונה שהרשת הבריטית שממומנת גם על ידי הממשלה, בהיותה תאגיד השידור הציבורי, נתקלת בהאשמות על תמיכה בטרור או אנטישמיות.

לפני כחודש, פרסמה הרשת בערבית שהמחבלים המאבדים הראשונים היו יהודים - הסיקריקים בזמן חורבן בית שני.

לפני כארבעה חודשים, התראיין ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט לרשת, במהלך הראיון אמרה המגישה כי "צה"ל אוהב להרוג ילדים". ראש הממשלה לשעבר זכה לבסוף בהתנצלות על האמירה המכוערת.

ב-2019, פרסמה הרשת הנחיות שלא להשתמש במונח טרוריסטים: "מי שמוגדר כטרוריסט על ידי אנשים מסויימים, יכול להיות מוגדר כלוחם חופש על ידי אנשים אחרים", נכתב בהנחיות.

כתבי BBC יוכלו להשתמש במילה "טרור" רק אם הם מצטטים מקור או גורם רשמי שהשתמש בה. בדיווחיהם, יהיה עליהם לציין את שיטת הפעולה והמקום, בלי הגדרה כטרור, נכתב עוד.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר