מחדל אמריקאי

דיווח: ארה"ב הפקירה מודיעינית את עזה וסמכה על ישראל 

לפי מקורות יודעי דבר שהובאו ברשת אמריקנית, המודיעין האמריקאי כולל ה-CIA הפקיר כמעט לחלוטין את זירת עזה לאחר אירועי 9/11 והעדיף להתמקד באל-קאעידה | ארה"ב סמכה על שירותי המודיעין המתקדמים של ישראל לאחר שלא ראתה איום על בטחונה מהמובלעת הקטנה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
דגל ה-CIA על רקע דגל ארה"ב (צילום: shutterstock)

"מבחינת כשלים מודיעיניים, שבאמת מוטלים בעיקר על ישראל, אני חושב שגם אנחנו צריכים לחלוק את האשמה על החמצת האירוע הזה", המילים הללו הינן של בכיר מבצעי לשעבר ב-CIA ל'וול סטריט ז'ורנל', כשהוא מתאר את ההפקרה של הזירה העזתית על ידי המודיעין האמריקני.

לפי הדיווח ב'וול סטריט ז'ורנל', ארה"ב כמעט הפסיקה לחלוטין לרגל אחרי חמאס וארגוני טרור אחרים ברצועה לאחר מתקפת התאומים, את המאמצים המודיעיניים העדיפה ארה"ב להשקיע באל-קאעידה שהוכיח כי הוא מהווה איום ממשי על אדמת המולדת.

מה גם שארה"ב סמכה על המודיעין הישראלי - על המוסד והשב"כ, שנחשבים לארגונים מובילים גם במושגים בינלאומיים. אם היה מתגלה איום ישיר על ארה"ב על ידי חמאס בדרך זו או אחרת, הישראלים כבר היו מעבירים את המידע לעמיתיהם בוושינגטון, סברו מאז.

גם הקונספציה הזאת התבררה כשגויה לאחר אירועי השבעה באוקטובר, במהלכן נרצחו 1400 ישראלים אך מתוכם גם 30 אמריקנים כמו גם חטופים המחזיקים באזרחות ארה"ב ומוחזקים בעזה.

התגובה האמריקאית בשליחת נושאות מטוסים וכוח צבאי רב, הוכיחה כי ארה"ב סבורה שגברו הסיכויים למלחמה כוללת, דבר שעלול להכניס את העולם כולו לסחרור שלא הכרנו מאז מלחמת העולם השנייה.

המומחים ששוחחו עם WSJ אומרים שהמלחמה בישראל הוכיחה כי ארה"ב לא העריכה לנכון את האיום שמהווה חמאס.

"גורמים רשמיים בהווה ובעבר אמרו כי לסוכנויות הביון האמריקאיות, בעיקר ה-CIA, היו קומץ אנליסטים שעוקבים אחר אירועים ברצועת עזה לפני התקיפות, אך סמכו על ישראל לחדור לחמאס עם מקורות אנושיים ולפקח על הקבוצה באמצעות טכנולוגיית האזנת סתר", כותב ה'וול סטריט ז'ורנל'.

גורמים רשמיים בממשל ביידן אמרו לעיתון כי לא ארה"ב ולא ישראל הזהירו על המתקפה הנרקמת בעזה על ידי חמאס.

הרעיון שהמזרח התיכון אינו מעוניין במלחמה בעת הזאת אף קיבל חיזוק משמעותי ימים ספורים טרם מתקפת השבעה באוקטובר במאמר שנכתב על ידי היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן ג'ייק סאליבן.

"למרות שהמזרח התיכון נותר מלא באתגרים רב שנתיים, האזור שקט יותר ממה שהיה במשך עשרות שנים", כתב סאליבן במגזין Foreign Affairs. 

גם בהערכות של מנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב לא חמאס ולא עזה הוזכרו כאיום על ארה"ב או אזרחיה, מסכם ה'וול סטריט ז'ורנל'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר