דיפלומטיית מלחמה

סעודיה לא מעוניינת לשרוף את הגשרים עם ישראל. בינתיים

בעקבות ההתבטאות האומללה של שר בממשלה אמש, הוציאה סעודיה הודעת גינוי חריפה | יותר ממה שכן נאמר בגינוי מעניין לראות מה לא נאמר, שמוכיח: סעודיה טרם ויתרה על הפיוס | פרשנות (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ביידן ובן סלמאן (צילום: Shutterstock)

הההתבטאות של השר אליהו אמש (ראשון) הייתה אומללה מכל כך הרבה בחינות, אבל בעיקר דיפלומטית: בשעה שישראל נלחמת בציפורניים על כל טיפה של לגיטימציה בינלאומית, נכנס השר אליהו לחנות החרסינה ושבר הכל.

אלא שבעוד שברשתות החברתיות - בדגש על אלה הערביות - יוכיחו שונאי ישראל כי האחרונה מתכננת לבצע ב'פלסטין הכבושה' רצח עם המוני באמצעות פצצת גרעין, היה מעניין לראות את התגובה הסעודית שהייתה אמנם חריפה ונוקבת - אך הנרטיב הנ"ל לא הוזכר בה.

בהודעת משרד החוץ הסעודי נכתב אמש: "הממלכה מגנה באופן החריף ביותר את ההצהרות הקיצוניות של השר בממשלת הכיבוש הישראלי בעניין הטלת פצצה גרעינית על רצועת עזה הנצורה. הצהרות אלו מבטאות את חדירת הקיצוניות והאכזריות בקרב חברי הממשלה הישראלית", נכתב בהודעה.

עוד מסרו כי "אי פיטוריו של השר מהממשלה באופן מיידי הוא שיא של התעלמות מכל הקריטריונים והערכים האנושיים, המוסריים, הדתיים והחוקיים בממשלה הישראלית", מסכם משרד החוץ של הממלכה.

אם ננתח את הניסוח ניווכח לכאורה שמשרד החוץ הסעודי ניסה בכל דרך לצמצם את הנזק בהודעה שלו. הגינוי נאמר כלפי הצהרת "השר הקיצוני" - כלומר, אין לנו בעיה עם ממשלת נתניהו. יש לנו בעיה עם גורמים קיצוניים בממשלה שלכם.

על אותה הדרך, "הצהרות אלו מבטאות את חדירת הקיצוניות והאכזריות" - כלומר: זה חדר לממשלה שלכם - ויש לנו בעיה עם זה. לא האשמה כוללת על ממשלת ישראל.

בהמשך דורשים הסעודים את פיטוריו של השר אליהו, מה שמוכיח שגם הסעודים מבינים שיש להם כאן "אמירה". "אתם רוצים להמשיך בתהליך אחרי המלחמה? לנו יש דרישות". אם סעודיה הייתה מתכוונת לרדת לחלוטין מהסכמי אברהם היא לא הייתה מעלה רשימת דרישות.

ויותר מזה, כפי שהבאנו בתחילת הדברים, הסעודים יכלו בקלות למסור הצהרה בסגנון: "אמירותיו של שר בממשלת הכיבוש מוכיחה את כוונתה האמיתית של מדינת ישראל לבצע רצח עם בעם הפלסטיני" - הסעודים לא אמרו את זה - ויש לכך סיבה טובה.

אמש, צוטט ב'מקור ראשון' גורם בכיר שאמר כי הסעודים יהיו מוכנים להמשיך בתהליך הנורמליזציה אחרי המלחמה - בתנאי שננצח. דיווחים דומים נשמעו לפני כשבוע על כך שהסעודים עוד לא 'ירדו' מהרעיון של הסכם שלום עם ישראל.

הרטוריקה הדיפלומטית של סעודיה מחזקת את ההערכות כי כל דבר שמקפיאים - אפשר גם להפשיר. אם לא תתרחש התפתחות דרמטית במלחמה בעזה נראה כי הסעודים לא ויתרו בעת הזאת על השלום עם ישראל ובעיקר על ההטבות שהם צפויים לקבל מארה"ב בעקבותיו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר