תיעוד חדש מהאירוע 

תגובות סוערות במערכת הפוליטית בפולין לאחר כיבוי החנוכייה בפרלמנט 

אירוע כיבוי החנוכייה על ידי חבר הפרלמנט האנטישמי גז'גורז בראון מעורר סערה במערכת הפוליטית בפולין כאשר מכלל המפלגות מיהרו לגנות את המעשה המביש | גם ראש הממשלה שנכנס לתפקיד רק אתמול גינה בתוקף את האירוע (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
חבר הפרלמנט האנטישמי מכבה את החנוכייה (צילום: לפי סעיף 27א)

מחוקק ימני-לאומני פולני השתמש אמש (שלישי) במטף כיבוי כדי לכבות נרות חנוכה שבערו במבנה הפרלמנט לרגל החג, כפי שדיווחנו ב'כיכר השבת'.

חבר הפרלמנט גז'גורז בראון, ימני קיצוני תומך פוטין, נכנס אמש בסערה למבנה הפרלמנט עם מטף כיבוי בידו כשהוא מפזר אבקה לכל עבר. כשהגיע לחנוכייה שבערה לכבוד החג - כיבה אותה באמצעות מטף הכיבוי ואף פיזר מעט אבקה על אישה שעמדה בסמוך ומחתה על המעשה המביש.

הרוחות בפולין סערו לאחר המעשה ונציגי כלל המפלגות התגייסו לגנות את הפעולה האנטישמית. יו"ר הפרלמנט, סימון חולובניה, כינה את המעשה "שערורייתי לחלוטין" והדיר אותו מההליכים הפרלמנטריים היום. "פולין היא ביתם של כל הדתות", הוסיף היו"ר.

גם ראש הממשלה דונלד טוסק הצטרף לגינויים וקרא למעשה "בושה". "אסור שדבר כזה יחזור על עצמו", הוסיף ראש הממשלה הטרי שנבחר לתפקיד רק אמש.

הפרלמנטר האנטישמי אמר בעבר כי קיימת מזימה סודית להפוך את פולין למדינה יהודית. לאחר התקרית, המנורה נוקתה על ידי עובדי הפרלמנט והודלקה מחדש למורת רוחו של חבר הפרלמנט האנטישמי.

בעקבות המעשה, נענש בראון במניעת שכר פרלמנטרי של שלושה חודשים והורחק לאותו יום מהמליאה. לאחר שסירב להתפנות בכוחות עצמו, פונה בכוח על ידי משמר הפרלמנט. דו"ח חמור הוגש בעניין לגורמים הרלוונטיים בבית המחוקק הפולני.

כפי שדיווחנו אמש, רבני אירופה גינו בתוקף את המעשה המביש. נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגאון רבי פנחס גולדשמידט, אמר לאחר פרסום המקרה: "חזינו היום במפגן של הסתה ואנטישמיות מהמעלה הראשונה. אם בפרלמנט הפולני לא יכולים לשמור על כבודה וביטחונה של הקהילה היהודית, כיצד ישמרו עליהם במרחב הציבורי?. פעולתו של חבר מפלגת הימין הקיצוני בראון, מתירה את דמם של חברי הקהילה היהודית והיא עלולה להוביל למתקפות נוספות נגדם. אני קורא לרשויות החוק לפתוח נגד בראון בחקירה ולמצות עימו את הדין. ויפה שעה אחת קודם".

הרב הראשי בפולין, הרב מרדכי שודריך הוסיף: "לאורך השנים קמו נגד העם היהודי אויבים רבים, החל מהיוונים בתקופת המכבים ועד ארגון חמאס כיום. רבים ניסו לכבות לנו את האור, כולם נכשלו. שוחחתי עם ראש הממשלה הנכנס דונלד טוסק ויחד נפעל להדלקת החנוכייה בפרלמנט מחדש. אף אחד לא יצליח לכבות את האור על העם היהודי".

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר