גרורה איראנית 

מדוע החות'ים מתערבים ומה האינטרס שלהם? סקירה על השבט הברברי מצפון תימן 

החות'ים התימנים ששולטים בצפון תימן, החליטו להתערב במלחמת ישראל-חמאס בשליחת טילי שיוט, טילים בליסטיים וכטבמי"ם לישראל ולספינות מערביות | למרות שמדובר בהכרזת מלחמה לכל דבר ועניין, ישראל וארצות הברית נמנעות מלפתוח חזית נוספת מול האיום התימני | אם תהיתם, המטרה של החות'ים במתקפות על ישראל והספינות שלה היא לא שחרור פלסטין (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מנסים להיכנס לתודעה. החות'ים (צילום: החות'ים)

החות'ים תוקפים את ישראל מרחוק ומקרוב, ומאיימים על כלי שיט ישראלים ומערביים שעושים את דרכם לישראל וממנה.

אך לא רק ישראל נפגעת מהאיום החות'י. ביום שני פגעו החות'ים בספינה נורבגית שעשתה את דרכה לאירופה דרך המפרץ הפרסי ולא הייתה מיועדת בשום שלב להגיע לישראל.

גם המשחתת האמריקאית Uss Carney הותקפה על ידי החות'ים וביום ראשון דווח על המשחתת הצרפתית Languedoc שספגה אש מהמורדים התימנים. האיומים הספציפיים יורטו אך האיום הגדול יותר בדמות שלוחה איראנית חמושה בטילים ארוכי טווח במפרץ האסטרטגי טרם טופל.

אז למה בעצם הם עושים את זה?

ב'ניו יורק טיימס' מסבירים כי מדובר קודם כל במלחמה תודעתית. החות'ים שצברו כוח צבאי רב שסופק על ידי טהרן, מעוניין להיכנס לתודעה הציבורית ככוח אזורי עולה. אחרי הכל מדובר בצבא עם טילים ארוכי טווח.

החות'ים מציגים את עצמם ככוח האזורי היחיד שהעז לפתוח במתקפה משמעותית מול ישראל והאינטרסים שלה. לא איראן ולא חיזבאללה עשו זאת - למרות שיש להם את היכולת.

"בסופו של יום, מה שהם באמת רוצים זה נתח גדול יותר בתימן, ואולי הם רוצים לעשות זאת דרך הפיכתם לבעיה עולמית", אמר יואל גוזנסקי, עמית מחקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי של אוניברסיטת תל אביב ל'ניו יורק טיימס'.

עוד מוסבר כי החות'ים היו על סף פריצת דרך בהסכם שלום עם סעודיה, והמתקפות שלהן על ישראל נותנות להן לגיטימציה אזורית. "כרגע כל מי שנמצא באזור מבלבל את התימנים עם החות'ים, ועבור החות'ים, זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות", אומרים עוד ב'טיימס'.

החות'ים מגדירים את המיליציות שלהם כ"צבא תימן" ואת משגרי הטילים הימיים שלהם כ"חיל הים התימני". מדובר בסופו של דבר באותה מלחמה תודעתית שבאה להגיד "אנחנו תימן ואנחנו כוח אזורי משמעותי".

החות'ים שאנטישמיות היא חלק מהאמנה שלהם והמילים "מוות לאמריקה ומוות לישראל" מהוות את הסלוגן הרשמי שלהם, מעוניינים לצייר את עצמם כמי שנלחמים ללא מורא נגד המערב האימפריאליסט בראשות ארצות הברית וישראל. הערבים באזור רואים את זה ומעריכים את זה, מסבירים ב'טיימס'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר