ישראל במלחמהישראל במלחמה
האם הנשיא יודח? 

בית הנבחרים קבע: נפתחת חקירת הדחה נגד ביידן | הנשיא הגיב: "תוקפים אותי בשקרים"

בית הנבחרים המחזיק ברוב רפובליקני הצביע בעד פתיחה רשמית בחקירת הדחה נגד הנשיא ביידן שחשוד לטענתם בקידום בלתי חוקי של עסקי בנו האנטר ביידן באוקראינה, וזאת במסגרת תפקידו כסגן נשיא ארצות הברית בתקופת אובמה (בעולם)  

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: Photo by Arie Leib Abrams/Flash90)

ההחלטה נפלה בבית הנבחרים: כנגד הנשיא ביידן נפתחת חקירת הדחה רשמית של הבית, שמטרתה תהיה חשיפת 'שחיתויות' במסגרת קשריו של הנשיא ביידן עם בנו בזמן שכיהן כסגנו של הנשיא אובמה.

ברקע ההחלטה בבית הנבחרים, בחודש ספטמבר הודיע קווין מקארת'י, יושב ראש בית הנבחרים שהודח מאז, על כוונתו לפתוח בהליך 'חקירת הדחה' נגד ביידן בנושא קשריו עם בנו. הלילה (רביעי לחמישי), התקיימה הצבעה בנושא בבית הנבחרים והרפובליקנים השולטים בבית הצביעו כולם 'בעד'.

בהצבעה שהתקיימה כאמור אמש, הצביעו 221 רפובליקנים בעד פתיחה בחקירת הדחה ו-212 דמוקרטים התנגדו לפתיחת ההליך. בכך אישר הלכה למעשה בית הנבחרים על פתיחה בחקירת הדחה נגד הנשיא ביידן.

גם אם לא קיים סיכוי בפועל להדחתו של הנשיא ביידן - מאחר ועל מנת להדיחו מתפקידו נדרש רוב של שני שלישים בסנאט שנשלט על ידי הדמוקרטים, פתיחת ההליך תיתן למחוקקים האמריקאים יותר כלים לחקור את קשריו של ביידן עם בנו בזמן שהיה סגן הנשיא של ארצות הברית.

מטרה נוספת של הרפובליקנים היא להעלות את הנושא לסדר היום ולחשוף כמה שיותר פרטים אודות הפרשייה במטרה להחליש את הנשיא ביידן שנכנס תיכף לשנת בחירות לקראת קדנציה שנייה, כאשר נכון לימים אלו אין מועמד דמוקרטי שיתמודד מולו.

כפי שדיווחנו ב'כיכר השבת' מתנגדיו של ביידן בבית הנבחרים טוענים כי הנשיא ניצל את קשריו בזמן כהונתו כסגנו של אובמה על מנת לקדם את עסקיו של בנו האנטר ביידן באוקראינה, ואף הביא להדחת התובע הכללי של המדינה שפתח קודם לכן בחקירה נגד החברה בה עבד האנטר ביידן.

עוד נטען כי משפחת ביידן - ואולי אף הנשיא בעצמו - קיבלו כספים מחברת 'בוריסימה' בה היה בנו חבר דירקטוריון, על מנת לקדם ולפתור את הבעיות שהחברה נתקלה בהן.

עדויות מאוקראינה העלו שביידן הבן נהג להתפאר על הקשר שלו עם אביו ואף היה נוהג לשים את השיחה על 'רמקול' כששוחח עם אביו סגן הנשיא, בזמן שישב עם חברי הנהלה.

קווין מקארת'י (צילום: shutterstock)

בחודש ספטמבר הודיע כאמור יו"ר בית הנבחרים על קידום המהלך של חקירת הדחה ואמר כי הוא התרשם שהנשיא ביידן ביצע 'שחיתויות'.

"באמצעות החקירות שלנו, גילינו שהנשיא ביידן אכן שיקר לעם האמריקני לגבי הידע שלו על העסקאות הזרות של משפחתו. עדי ראייה העידו כי הנשיא הצטרף למספר שיחות טלפון וניהל אינטראקציות מרובות. (עם האנטר ביידן י.ג) ארוחות ערב הובילו למכוניות ולמיליוני דולרים לבניו ולשותפיו העסקיים של בנו", אמר יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני בהצהרה הדרמטית.

"אנחנו יודעים שרישומי הבנק מראים שכמעט 20 מיליון דולר בתשלומים הופנו לבני משפחת ביידן ולמקורביו באמצעות חברות Shell שונות. למשרד האוצר לבדו יש יותר מ-150 עסקאות המעורבות במשפחת ביידן. עוד שותפים עסקיים שסומנו כפעילות חשודה על ידי בנקים בארה"ב. אפילו מודיע מהימן של ה-FBI טען לשוחד למשפחת ביידן. ביידן השתמש במשרדו הרשמי כדי לתאם עם השותפים העסקיים של האנטר ביידן לגבי תפקידו של האנטר בבוריסמה, חברת האנרגיה האוקראינית", המשיך.

"לבסוף, למרות ההאשמות החמורות הללו, נראה שלמשפחתו של הנשיא הוצע יחס מיוחד על ידי הממשל של ביידן עצמו. טיפול שלא היה מקבל אחרת אם לא היו קשורים לנשיא", אמר מקארתי. "אלה האשמות של שימוש לרעה בכוח, חסימה ושחיתות, ואנו דורשים חקירה נוספת על ידי בית הנבחרים", אמר היו"ר הרפובליקני דאז.

הנשיא ביידן הגיב על ההחלטה שהתקבלה ואמר כי בית הנבחרים מתעסק בפוליטיקה במקום במה שבאמת צריך - להעביר תקציב לישראל ואוקראינה טרם החופשה הקרובה של הקונגרס: "במקום לעשות הכל כדי לעזור לשפר את חייהם של האמריקאים, הם מתמקדים בתקיפה שלי בשקרים", אמר הנשיא בעקבות ההצבעה. 

"במקום לעשות את עבודתם בעבודה הדחופה שצריכה להיעשות, הם בוחרים לבזבז זמן על הפעלול הפוליטי חסר הבסיס הזה שאפילו הרפובליקנים בקונגרס מודים שאינו נתמך בעובדות", אמר ביידן.

"ביום שלישי נפגשתי עם נשיא אוקראינה, שמוביל את עמו בקרב על חירות נגד התוקפנות הרוסית. הוא הגיע לאמריקה כדי לבקש מאיתנו עזרה. עם זאת, הרפובליקנים בקונגרס לא יפעלו כדי לעזור. עם ישראל נמצא בקרב מול טרוריסטים, והוא מחכה לעזרתנו. עם זאת, הרפובליקנים בקונגרס לא יפעלו כדי לעזור", הגיב ביידן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר