ברקע חוק ההגירה

דרמה בצרפת: ראש הממשלה התפטרה; הממשלה בדרך לפירוק 

ראש ממשלת צרפת אליזבת בורן הגישה הערב את התפטרותה לנשיא צרפת עמנואל מקרון ברקע חוק ההגירה שעבר לאחרונה בתמיכת מפלגות הימין והימין הקיצוני ועורר סערה רבתי בממשלה השברירית | המועמד המוביל הוא צעיר בן 34, שר החינוך הנוכחי גבריאל אטל, אם כי ההחלטה הסופית טרם התקבלה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ראש ממשלת צרפת, לשעבר (צילום: shutterstock)

ראש ממשלת צרפת אליזבת בורן הגישה הערב (שני) את התפטרותה לנשיא הרפובליקה עמנואל מקרון שהחליט לקבל אותה, לאחר שחוק ההגירה שעבר לאחרונה בפרלמנט הצרפתי ערער את היסודות של הממשלה שנשענה על חברים מהמרכז ומהשמאל.

לאחר 20 חודשים בלבד בתפקידה החליטה ראש הממשלה כי הגיעה העת שלה להתפטר. "היא לא עשתה שום דבר רע, אבל היא משלמת את המחיר אחרי חוק ההגירה ועייפות מסוימת במחנה שלנו. כולנו רצינו משהו אחר", אמר גורם בכיר בממשל מקרון.

במכתב ההתפטרות של ראש הממשלה בורן, רמזה האחרונה כי למעשה פוטרה מתפקידה. "רציתי לספר לכם כמה התלהבתי מהמשימה הזו", כתבה בורן. בדבריה הסבירה כי ההתפטרות מגיעה לאחר שהבינה את "רצונו" של ראש המדינה "למנות ראש ממשלה חדש", ורמזה בדבריה כי ההתפטרות לא הייתה פרי יוזמתה של ראש הממשלה אלא בהוראה מלמעלה.

לאחר ההתפטרות של ראש הממשלה, צפוי מקרון להחליף את רוב חברי הממשלה הנוכחיים במשחק כיסאות מסורתי ברפובליקה הצרפתית.

השם המוביל שעלה לתפקיד ראש הממשלה הבא של צרפת הוא גבריאל אטל, שר החינוך עד עתה בממשל מקרון.

יצוין כי אטל אינו יהודי בעצמו - למרות השם הפרטי ושם המשפחה האופייניים ליהודים רבים בצרפת, אך סיפר בעבר כי אביו היהודי הוריש לו את השם הזה יחד עם האנטישמיות שליוותה אותו בעקבות כך כל חייו.

באחד מהראיונות אמר אטל: "אבא שלי אמר לי: 'גם אם אתה לא יהודי, תרגיש סולידריות עם היהודים כל חייך כי כמוהם תסבול אנטישמיות בגלל השם שלך", תיאר אטל את רגשותיו והוא אכן סבל מרדיפות אנטישמיות על רקע שם המשפחה שלו.

נשיא צרפת עמנואל מקרון כתב הערב בטוויטר לאחר ההתפטרות: "גברתי ראש הממשלה, יקירתי אליזבת בורן.

עבודתך בשירות האומה שלנו הייתה למופת בכל יום. יישמת את הפרויקט שלנו באומץ, במחויבות ובנחישות של מדינאיות. מכל הלב, תודה", כתב הנשיא מקרון, שנפרד מהממשלה הישנה שלו ויחד עימה מהתדמית הגרועה שקיבלה לאחרונה, לאחר ההצטרפות לימין הקיצוני נגד המהגרים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר