האסטרטגיה: לדחות 

מצבו המשפטי של טראמפ | השופטים רמזו בדיון: אין לך חסינות 

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ התייצב אמש בבית המשפט הפדרלי לערעורים של מחוז קולומביה, עבור דיון בדבר חסינותו של טראמפ בזמן ששימש כנשיא וניסה לזייף לכאורה את תוצאות הבחירות | השופטים לא התרגשו מטענות עורכי דינו של טראמפ והקשו על ההגנה (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
דונלד טראמפ (צילום: shutterstock)

נשיא ארצות הברית לשעבר והמועמד המסתמן של המפלגה הרפובליקנית דונלד טראמפ, התייצב אמש (שלישי) לדיון בנושא ההאשמות כנגדו אודות ניסיונו לכאורה להטות את תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב ולזייף אלקטורים.

לפי דיווח של ה'ניו יורק טיימס' הבוקר, נראה היה כי השופטים נוטים לצידו של התובע המיוחד ג'ון סמית' ואף התקילו את עורכי דינו של טראמפ בשאלות קשות ונוקבות.

בשלב מסוים אמר אחד מעורכי הדין של טראמפ כי גם אם הנשיא היה שולח את הצבא כדי לרצוח יריב פוליטי הוא היה חסין מפני העמדה לדין אלא אם כן הסנאט היה מחליט להדיח אותו בהליך חקיקתי. השופטים היו בהלם למשמע הטענות, לפי ה'טיימס'.

על הטענה של טראמפ לפיה חלק מתפקידיו של הנשיא הוא להשגיח על טוהר הבחירות ועל כן הוא חסין מהעמדה לדין מפני שנושא זה נמצא במסגרת תפקידו, ענתה שופטת רפובליקנית כי הדברים סותרים מיניה וביה.

"אני חושבת שזה פרדוקסלי לומר שחובתו החוקתית לדאוג שהחוקים יבוצעו בנאמנות מאפשרת לו להפר את החוק הפלילי", אמרה השופטת.

מנגד, השופטת הנדרסון הרפובליקנית אמרה כי היא חוששת מפני קביעה שחסינות אינה אלא לזמן הכהונה, דבר שלטענתה עלול להביא למבול של תביעות סרק נגד נשיאים לשעבר עבור פעולות שביצעו בזמן כהונתם כנשיא במסגרת תפקידם.

כך או כך, גם אם בית המשפט יחליט שלטראמפ איננה עומדת החסינות או שהיא לא רלוונטית בגלל אופי העבירות המיוחסות לו, התביעה בנושא החסינות צפויה להגיע לבית המשפט הפדרלי העליון של ארה"ב, שצפוי לדון גם בנושא המדינות בהן הכריזו בתי המשפט כי טראמפ אינו כשיר להתמודד לנשיאות ארצות הברית.

השופטת הנדרסון גם דחתה את טענת עורכי דינו של טראמפ לפיה העמדה לדין של הנשיא לשעבר תשבור מסורת של 200 שנה בהן נשיאים לא הועמדו לדין על זמן כהונתם. השופטת ענתה לעורך הדין שהעובדה שהם לא הועמדו לדין היא פשוט בגלל שהם מעולם לא הואשמו בעבירה פלילית שבוצעה בזמן הכהונה.

הצוותים המשפטיים של טראמפ עושים כעת כל שביכולתם כדי לדחות ככל הניתן את התביעות המשפטיות נגד מרשם, במטרה שהבחירות לנשיאות יחלו לפני הדיונים השונים בנושא, בתקווה שטראמפ אכן ייבחר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר