ניצחון על הנאצים 

בית המשפט העליון בגרמניה אסר מימון ציבורי למפלגה ניאו-נאצית 

בית המשפט העליון הפדרלי בגרמניה הודיע על איסור מימון למפלגה נאו-נאצית שמעוניינת להחזיר את "הרייך הגרמני" | במדינה רושמים את ההחלטה השיפוטית כהישג משמעותי שעלול לעזור גם אל מול מפלגת הימין הקיצוני HFD (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
בית משפט פדרלי בגרמניה (צילום: shutterstock)

בית המשפט העליון בגרמניה אסר מימון ציבורי והטבות מס למפלגת NPD, מפלגה קטנה שמגדירה את עצמה כ"נציונל-דמוקרט".

למרות שהמפלגה לא הייתה זכאית ממילא למימון ציבורי מאחר ואינה גדולה מספיק, הגרמנים מרוצים מההחלטה של בית המשפט העליון ומקווים להעתיק את הניצחון למפלגות גדולות יותר כמו מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה", מפלגה ימנית-קיצונית עם סממנים של אנטישמיות.

מפלגת NPD שרבים מחבריה מגדירים את עצמם כנאו-נאציים, לא תזכה מעתה גם להטבות מס שמקבלים בדרך כלל מפלגות וארגונים פוליטיים במדינה.

"ההחלטה של ​​בית המשפט החוקתי הפדרלי של היום שולחת איתות ברור: המדינה הדמוקרטית שלנו לא מממנת אויבים של החוקה", אמרה אמש (שלישי) ננסי פאסר, שרת הפנים של גרמניה.

בעבר בוצעו מספר ניסיונות להוציא את המפלגה אל מחוץ לחוק, אך בית המשפט בגרמניה דחה את אותן עתירות מאחר ולטענתו אין למפלגה השפעה משמעותית מספיק בכדי להצדיק את המהלך.

בחודשים האחרונים החלו פוליטיקאים בגרמניה לבדוק אפשרות לאסור את המפלגה הגדולה "אלטרנטיבה לגרמניה" בטענה כי היא מהווה איום על הדמוקרטיה, אחרים טוענים שייקח שנים כדי לעבור את כל המשוכות המשפטיות כדי להתחיל מהלך שכזה.

מפלגת HFD מזוהה כאמור עם הימין הקיצוני וגם אצלה חלק חבריה מגדירים את עצמם כנאו-נאציים. במפלגה נצפו גם תופעות של אנטישמיות והכחשת שואה, אם כי היא תומכת בישראל באופן מלא ואף מאמינה בהעברת השגרירות לירושלים.

הקנצלר אולף שולץ רמז על מהלך אפשרי נגד "אלטרנטיבה לגרמניה" באותה מתכונת שבוצע נגד NPD, בתקווה שבית המשפט יאסור מימון גם על המפלגה הגדולה.

"אנחנו כמובן נסקור מקרוב מה זה אומר לנו בהקשרים אחרים שעשויים לעניין אותנו", אמר הקנצלר שולץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר