מלייקווד ל'כיכר' | שיחה מרתקת

זו הבעיה הגדולה של מדינת ישראל - בעין אמריקנית | ריאיון נוקב על הסברה וגאווה יהודית 

דובי הוניג, איש עסקים חרדי שמנהל מלחמת הסברה עבור מדינת ישראל, שוחח עם 'כיכר השבת' על המלחמה האישית שהוא מנהל עבור המדינה, ואולי - במקומה, על היחס החרדי בארה"ב למדינת ישראל, למלחמה ולחיילי צה"ל ועל אהבת ישראל שמכסה על כל פשעים | ראיון מרתק עם מנכ"ל הלשכה החרדית האורתודוקסית (מגזין כיכר)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הוניג בבית הלבן (צילום: דובי הוניג )

המלחמה בישראל בעיצומה, והיהדות החרדית התגייסה בדרכה למלחמה. חלק מאיתנו אוחזים בנשק, ולהבדיל, אחרים אוחזים בספר תהלים או ברשב"א. אבל רוב ככל הציבור החרדי מרגיש קשור, כל אחד בדרכו למה שמתרחש ברצועת עזה. ביקשנו לדעת מהו היחס של היהדות החרדית בארה"ב למלחמה, לצה"ל ולמדינת ישראל באופן כללי, בימים טרופים אלו.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

גילינו, כי גם אצל הקבוצות הקיצוניות ביותר - למעט אי אלו משוגעים ושונאי ישראל - אהבת ישראל היא לפני הכל. גם אם ישנן אי הסכמות וכאב רב אודות האופי החילוני של המדינה, "בסוף זה נפש יהודי", כפי שהגדיר זאת איש שיחנו הרב דובי (דוד) הוניג, מנכ"ל הלשכה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית.

מלחמת הסברה

דובי הוניג הוא דמות בכירה בקרב היהדות העסקית החרדית של ארצות הברית והוא מכיר היטב הן את הציבור החרדי והן את דעת הקהל האמריקאית שאינה יהודית - עד למסדרונות הבית הלבן ובכירי הקונגרס בגבעת הקפיטול.

הרב הוניג עומד מאחורי פעולות רבות עבור ישראל מאז המלחמה, כמו לדוגמא החרם שהוביל ביד רמה נגד סטארבקס, הילטון, ומוסדות אחרים שנפלו כפרי בשל לידיהם של שונאי ישראל. בעקבות הלחץ האדיר שהפעיל הוניג ובזכות קשריו הענפים - הגופים נסוגו מהתמיכה בגורמים האנטישמים.

התקפלו בפני החרדים. סטארבאקס (צילום: shutterstock)

כאדם חרדי, הוניג גאה בפעולות שעשה למען צה"ל ומדינת ישראל - הידועות ושאינן ידועות - כמו קשרים סודיים עם מדינות ערב וגורמי ממשל בכירים בממשלות ערביות שאין לישראל קשר דיפלומטי עימן. ההתכתבויות הסודיות הללו נשארות בדרך כלל באפליקציית ה'וואטסאפ' ואינן מופיעות בכותרות העיתונים, בכדי שלא לחבל במאמצים אותם הוא מוביל.

"אהבת ישראל לפני הכל"

שלום דובי, אנחנו בתקופה של מלחמה. ארבעה חודשים אחרי רצינו לדעת דרכך איך היהודי החרדי בארצות הברית רואה את המלחמה בישראל. נתחיל דווקא מהיחס לצה"ל - נושא רגיש ביחסי חרדים-חילונים. איך זה בארה"ב?

"תראה. קודם כל אני אדגיש כבר בפתח הדברים: אצלנו מסתכלים על כל חייל כנפש ישראל", אומר לי איש שיחי בשיחת טלפון מלייקווד, ניו ג'רזי. "אנחנו יודעים ומבינים שיש הרבה שהם תינוקות שנשבו ואין לנו טענה על אנשים איך שחינכו אותם. אני בעצמי הייתי מעורב בלשלוח כספים כדי לחלק תפילין לחיילים", אומר דובי, ומדגיש שכל היהדות החרדית בארצות הברית מתפללת על החיילים והחטופים. אנחנו יודעים, שחוץ מתפילין הוא שלח עוד הרבה דברים. אבל על זה הוא פחות מדבר.

"בארצות הברית אין לנו את הפוליטיקה הזאת", הוא מדגיש באוזניי. "אפילו סאטמר", מפתיע הרב הוניג, "יצאו נגד נטורי קרתא בהקשר של המלחמה. יש הבדל גדול בשיטות, יש כאלו שהם בעד מדינת ישראל עם ביקורת ויש קיצוניים יותר שהם נגד המדינה אבל דבר אחד בטוח: כל יום ששומעים שחייל נהרג אנחנו כולנו בוכים, כולנו", אומר לי מנכ"ל OJC.

"זה (מותם של חיילים. י"ג) מופיע בכל החדשות בכל האתרים החרדים, אנחנו ממש מקיימים ספירה של החללים, זה דבר אישי מאוד עבור כל יהודי חרדי בארצות הברית", אומר לנו הוניג.

דובי הוניג, כותב השורות (צילום: דובי הוניג)

"אנחנו לא מסתכלים על מדינת ישראל עם הפוליטיקה הישראלית אנחנו רואים כל חייל כנפש יהודי, ובלי קשר, היום ברוך השם יש הרבה יותר חיילים שומרי מצוות. למרבה הצער הרבה חיילים דתיים נהרגו במלחמה", מדגיש הרב הוניג את העובדה הידועה, אודות מותם של תלמידי ישיבות רבים, בחורי חמד שלמדו תורה בהתמדה ומסרו נפשם על קדושת שמו יתברך.

"אבל האמת שאין לנו הבדל בין דתי ללא. יהודי זה יהודי", אומר לנו מנכ"ל OJC. בכדי להדגיש את האהבה של כל יהודי לנפש אחות מספר לנו דובי על אירוע שבו נכח בארצות הברית: "היה אירוע שהייתי אורח הכבוד בברוקלין, הייתה זו אסיפה והתכנסות לרגל 100 ימים של החטופים בעזה. מי שארגנו את זה היו יהודים רוסים שלא יודעים הרבה ביהדות אבל כולם היו כאן לבכות עם עם ישראל", מתאר לנו הוניג את האירוע המרגש.

"אמרתי להם: אני יותר מתגאה לעמוד מולכם מאשר לפני 2000 חרדים בברוקלין. אותי שמו במוסדות חרדים ולמדתי תורה - מה שלא נתנו לכם ללמוד ברוסיה. אתם פשוט מחוברים ליהדות כי אתם יהודים", מתרגש הוניג בשיחה עם 'כיכר השבת'.

"פרסמתם בעבר ב'כיכר השבת' את העבודה שלנו נגד האו"ם", מתאר הוניג את אחת הכתבות שעלו ב'כיכר', אודות המלחמה שלו עם בכירי הקונגרס - נגד המוסד שהפך לסמל האנטישמיות בעולם".

"ראית פעם יהודי דיפלומט מתגאה בכיפה שלו?"

"אני יהודי חרדי ליטאי אבל אני נלחם עבור מדינת ישראל. היהדות החרדית מאוגדת כדי לצעוק בעד ישראל, כי בסוף כולנו יהודים והניצחון של מדינת ישראל בעזה הוא הניצחון של כולנו. אבל כן, אני חייב להודות שיש לנו טענות רבות על מדינת ישראל כיהודים חרדים".

תסביר לנו בבקשה.

"הבעיה היא", אומר לנו דובי בכאב, "שישראל היא השונאת הכי גדולה של עצמה. ישראל היא המדינה היחידה שלא מתגאה בדת שלה! בכל מדינה שאני הולך מתגאים בדת שלהם חוץ ממדינת ישראל. ראית פעם יהודי דיפלומט שמתגאה בשבת? בכיפה? ביהדות? זה בושה שכל אחד שמציג את מדינת ישראל לא מתגאה ב-DNA שלנו. העולם רואה אותנו ככה ואומר: אם אתם לא מכבדים את מה שאתם - למה שאנחנו נכבד אתכם", מתאר דובי בכאב רב.

שיחת הטלפון חוצת האוקיינוס אינה מסתירה את הרגש בקולו של בן שיחי כשהוא מיצר וכואב על האופי החילוני של מדינת ישראל, ומספר לי שתומכי ישראל שאינם יהודים אינם מבינים את הגישה הישראלית-חילונית.

"להתגאות ביהדות שלנו". דוכן תפילין (צילום: באדיבות המצלם)

"נוצרי גדול שעוזר לישראל, אני לא אנקוב בשמו, שמדבר בכל שבוע בפני עשרות מיליוני אנשים אומר לי: חילונים שלא מאמינים בהקב"ה, איזו זכות יש להם על הארץ?! 2000 שנה גרו פה ערבים, באיזו זכות הוצאנו אותם?", וממשיך: "אם אנחנו לא מתגאים במי שאנחנו למה שיתמכו בנו?!", שואל בן שיחי בכנות.

"אתה יודע למה כולם מפחדים מהערבים? למה מדינות העולם עובדות יחד עם ערב הסעודית למרות שכולם יודעים שהם פוגעים בזכויות אדם ומוציאים להורג? עם איחוד האמירויות שמוציאה להורג? מכבדים אותם בגלל שהם מכבדים את הדת שלהם, יש להם על מה להתבסס, יש להם יסודות וזה המהות שלהם". אומר הוניג.

"גם אם לא מסכימים עם מה שמדינה עושה, אפילו אם היא פוגעת בזכויות אדם, אבל עדיין היא מתבססת על מסורת. יש לה גאוות יחידה", מסביר הוניג.

אתה אומר שהביקורת על מדינת ישראל מגיעה לשיטתכם בגלל שהמדינה לא גאה ביהדות שלה?

"בוודאי!", אומר הוניג. "לישראל אין שום גב. מנסים להיות כמו גויים. יהודי צריך להתגאות בתורה", הוא מוסיף, ומאמין שהוא מייצג את רוב הציבור החרדי בארצות הברית בדבריו הכנים.

ואז דיברנו על ראש הממשלה, על ביבי. למרות הקירבה למסורת של ראש הממשלה, הרב הוניג חושף שיש כעס גדול על נתניהו בקרב הציבור החרדי בארה"ב, בין השאר בעקבות ציוץ שלו על האופי החילוני של מדינת ישראל.

"לפני כמה שנים ביבי כתב פוסט שמדינת ישראל היא לא מדינה תורנית. בגלל הציוץ הזה כולם כועסים פה על ביבי", מפתיע בן שיחי.

"המון נוצרים התקשרו אלי ואמרו לי: "תגיד לי הוא נורמלי? אנחנו מכבדים את התורה! וכל התמיכה של העולם הנוצרי היא בגלל התורה, בגלל שעם ישראל זה העם הנבחר! מה נסגר עם ראש הממשלה שלכם? הם שאלו אותי".

כעס על נתניהו. ראש הממשלה (צילום: Dana Kopel/POOL)

"כשאנחנו מתביישים במה שאנחנו ו'מתבכיינים' שמוציאים אותנו ממשחקי כדורגל ושידורי טלוויזיה, המקומות הללו הם לא המקום שלנו! תתגאו בשבת! תתגאו בקדושה!", זועק הוניג. "כשאני עובר את שדה התעופה בבן גוריון אני לא רואה שום תמונה שמקשרת אותנו לקדושה, וחבל".

במקור, השיחה עם מנכ"ל OJC הייתה אמורה לעסוק בעיקר בנושא המלחמה, אבל מהר מאוד גלשנו ליחס התורני של המדינה וממילא לתסכול שהוא מתאר בקרב היהודים האורתודוקסים בארצות הברית. ולמרות זאת האדם שמדבר איתי נלחם בכל יום בכל פלטפורמה אפשרית עבור מדינת ישראל - ובכל הכוח. וכוח, לא חסר לו.

ובכל זאת אתם ממשיכים לתמוך בצה"ל ובמדינת ישראל?

"ברור!", מזדעק הוניג. "יש בעיה שצריכים לפתור והיא שמדינת ישראל צריכה לכבד את עצמה. אם מישהו לא מאמין בתורה אין שום זכות למדינת ישראל על הארץ. וזה גם מה שהעולם אומר, זה מה שאני שומע, כי הזכות היחידה שלנו על הארץ זה בגלל התורה. אבל גם אם אבא צריך לתת סטירה לבן זה לא אומר שהוא שונא אותו", מסביר דובי.

"זה שיש לי ביקורת לא אומר שיש לי חלילה שנאה למדינת ישראל או לאף יהודי. פשוט צריך לתקן את זה. אני אומר את זה כאחד שרואה מבחוץ ואני נותן ביקורת בונה כאחד שעובד באמת קשה עבור מדינת ישראל בכל כך הרבה דרכים, גם בדיפלומטיה וגם בכסף רב מאז תחילת המלחמה".

"נמשיך להילחם עבור מדינת ישראל"

בשלב זה חושף המרואיין שלי טפח מהפעילות של הארגון שהוא עומד בראשותו. "נלחמנו נגד הילטון, נלחמנו נגד סטראבאקס, השם שלי עלה באל-ג'זירה, אף אחד לא הצליח לעשות את זה חוץ מהציבור החרדי העסקי שיש לו כוח רב. קיבלתי טלפון ממנכ"ל סטארבאקס לשעבר הווארד שולץ שהתחנן שאני אפסיק את החרם. אמרתי לו: אם אתה תובע את העובדים שעשו את זה אני מוריד את החרם, באותו רגע הוא הסכים, יש לבן אדם 32,000 חנויות בכל העולם", מתאר הוניג.

הוניג עם חבר בית הנבחרים (צילום: לשכת המסחר האורתדקסית)

וממשיך: "אבל אתה יודע למה ליהדות החרדית בארצות הברית יש כוח? בגלל שאנחנו המדינה היהודית מחוץ לארץ ישראל, בגלל שאנחנו לא מתביישים בתורה, ביהדות ובמקורות שלנו. בגלל זה אנחנו מאוגדים בכל שכונה, בכל עירייה, ושולטים על הפוליטיקאים שלנו. עזרנו למדינת ישראל ונמשיך לעזור בכל הכוח", הוא מבטיח.

במה מורגשת המלחמה אצל החרדים בארצות הברית?

"בארצות הברית אנחנו חיים את המלחמה יום-יום. תדע לך שבכל בתי הכנסת כאן, בכל יום אחרי התפילות אומרים תהלים להצלחה של המלחמה ולהחזרת החטופים.

אנחנו לא אומרים 'מי שבירך' לחיילים דווקא. אנחנו מתפללים על כל יהודי, אין לנו הבדלים ואנחנו אומרים תהילים על כולם וכמובן חושבים גם על החיילים שלנו, אין כמו אהבת ישראל".

הנושא של החטופים נמצא כל יום בכותרות. זה נושא מדובר בארצות הברית?

"בוודאי שמדברים על זה. אנחנו כל הזמן חושבים על אותם יהודים שנמצאים בשבי של אנשי חמאס האכזריים. וכמו שאמרתי, אנחנו מתפללים עליהם כל יום. מה שכן, כואב לנו מאוד השימוש הציני והפוליטי שרואים שאנשים מסוימים בארץ עושים באותם חטופים מסכנים".

למה אתה מתכוון?

"אני מתכוון שזה נושא שצריך לנהל אותו ברגישות ויש גורמים מסוימים שמנהלים את זה בעזות וזה מוריד את הרחמנות לא רק אצל העולם היהודי אלא גם אצל העולם הכללי. הם באים בגישה עזה מדי. והמבין יבין", אמר ולא יסף.

אתה מכיר את כל הציבור החרדי בארה"ב, ידוע לך מה הגישה של סאטמר?

"גם סאטמר אוהבים כל יהודי אבל הם רבים עם המדינה בגלל יהדות. הם לא כמו הנטורי קרתא, בכלל לא. הרב'ה יצא נגד זה מאוד חזק רק לאחרונה. אין להם שנאה כללית, הם פשוט כואבים את זה שמדינת ישראל רחוקה מהתורה", אומר הרב הוניג.

ניכנס לבית כנסת של סאטמר ונבשר חלילה על פטירה של חייל צה"ל, מה תהיה התגובה?

"כולם יהיו שם עם דמעות! אין שום ספק בזה בכלל! הוא יהודי, ועוד יהודי שנהרג על קידוש השם! זה שהם רבים על היהדות זו תביעה אמיתית. תגיד לי אתה, ילדים במדינת ישראל שלא יודעים 'שמע ישראל' זה דבר נורמלי? שמתביישים ב'שמע ישראל'?" הכאב נשמע מבעד לטלפון וניכר שנגענו בנושא כואב עבר היהדות החרדית בגולה.

"מי שצועק נגד", אומר הוניג, "זה לא אומר שהוא רוצה שירצחו חיילים! יש בעיה גדולה ואמיתית".

"כשאנחנו נלחמים בהרווארד בגלל אנטישמיות, לא ייתכן שבמדינת היהודים עצמה תהיה אנטישמיות! דברים שאפילו בהרווארד הם אסורים ובמדינת ישראל מותרים. ילד שלא נתנו לו להניח תפילין לפני המלחמה, זה יותר גרוע מהרווארד! הם הורסים את מה שאנחנו בונים פה", מזדעק הרב הוניג.

האדמו"ר מסאטמר (צילום: David Cohen/Flash90)

לדבריו, הפגיעה בדת בארץ ישראל פוגעת ביכולת של יהודי ארצות הברית להילחם באנטישמיות: "אנחנו לא יכולים להילחם באנטישמיות כאשר בארץ יש אנטישמיות. צריך להכניס לכלא מישהו שמונע מאדם אחר להניח תפילין! זה יותר גרוע מלקרוא לאדם שחור בשם גנאי ובארצות הברית מכניסים על זה לכלא. זה פשוט נגד החוק!", מדגיש דובי את הדברים מעיניים של רפובליקני מארצות הברית.

מנכ"ל הלשכה החרדית חושף לנו שיש לו קשרים ענפים עם פוליטיקאים ישראלים ושהוא גם הזהיר אותם. "אני עובד עם פוליטיקאים בארץ, אמרתי להם אם אתם תגעו בכותל, בשבת, בדברים בסיסיים שהעולם הדתי והחרדי בארצות הברית תומך בו - אנחנו לא נתמוך בכם יותר. פעם אחר פעם הצלחתי להציל המון דברים בדרך הזאת", חושף הוניג.

אתה רוצה לפרט?

"אני לא יכול לפרט מסיבות מובנות, אבל אני אומר שוב: אל תפגעו בנפש ישראל - זה הקו האדום שלנו".

הסברה ועוד הסברה

ככתב החוץ של 'כיכר השבת' אני מתרשם שבעולם עולים הרבה קולות נגד הפעולה של ישראל ברצועת עזה, על הרבה אזרחים הרוגים וכו'. בישראל ממשיכים לתמוך במלחמה בגלל שכולנו מבינים שבלי זה לא נהיה פה. האם הציבור החרדי בארצות הברית יש לו דעה שונה בנושא?

לפני שדובי עונה לשאלה הוא חושב לרגע ואז אומר לי את הדבר הבא: "התשובה לשאלה שלך מתחלקת לשניים: בלב שלנו אנחנו יודעים שחייבים למחוק את כל החמאס כמו עמלק. אין פתרון אחר וזה מה שאנחנו יודעים", אומר מנכ"ל OJC.

"אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים להציג את זה לעולם. יש לנו כוח השפעה פוליטי. יש לי קשר עם טורקיה, עם מדינות ערביות רבות ואני יכול להגיד לך שישראל הורסת לעצמה את כל הסיכויים לנצח את המלחמה הדיפלומטית שלה מול העולם", אומר הוניג.

מה הכוונה? ישראל לא עושה הסברה טובה?

"ישראל לא עושה הסברה בכלל. ישראל נתנה ל-CNN להיכנס ולעשות תחקיר של שעה. ישראל נתנה לעיתונאים לראות איך נהרגים ילדים. זה שאנחנו מבינים שיש לנו עסק עם מפלצות לא יעזור מול CNN וצריך להפסיק להיות עם ראש קטן. המדינה עובדת עם 'ראש קטן' וזו הבעיה הגדולה שלה בנושא ההסברה. כשיבינו שבארה"ב זה לא עובד ככה, הדברים אולי ישתנו".

מתנה לחמאס (מתוך כתבת CNN)

דובי מדגיש שלדעתו אחת מהבעיות היא שישראל לא מפרסמת מספיק את התמונות וההוכחות שבידיה. "הבעיה היא שישראל לא נותנת לנו חומר כדי להתמודד עם הביקורת. ישראל הייתה צריכה מזמן לעשות משרד הסברה פעיל שעובד עם כל העולם. אני יכול להגיד לך שיש אפילו חרדים שפנו אליי, יותר מאחד ויותר משניים, ששאלו אותי מה עונים על כך שנהרגו עשרות אלפים ברצועת עזה. צריך להבין שגם הם נחשפים לתקשורת הכללית והספקות מתחילים לכרסם. אם יש תמונות צריך לפרסם אותן. אני כמובן עונה להם: מה שאתם רואים זה לא כל התמונה".

גם הנשיא, לדבריו, מתחנן מישראל לעשות יותר הסברה: "כשביידן אומר לביבי שכל העולם פונה אליו לעצור את הלחימה הוא בעצם מבקש ממנו לספק יותר חומרים, יותר תמונות, פשוט יותר הסברה. מדינת ישראל לא יכולה להגיד לאנשים להילחם בשבילה אם היא בעצמה לא נותנת את החומר שצריך, אנחנו עובדים עם ידיים בלי כפפות ולצערי חותכים לנו גם את הידיים".

הריאיון שהיה אמור להיות קצר, התארך מעבר לצפוי, וניכר היה שפתחתי מספר נושאים רגישים וכואבים. ולמרות הכאב והביקורת, מהיכרותי עם איש שיחי אני יודע שהוא ימשיך לשתף את החומרים על המלחמה האישית שלו ושל חרדים רבים כמותו בארצות הברית עבור מדינת ישראל, עבור עם ישראל, ועבור כולנו. כנראה שאהבת ישראל - באמת לפני הכל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר