רדיפה פוליטית?

דיון דרמטי על טראמפ בעליון; האם ייפסל מלהתמודד לנשיאות? | כל הפרטים 

הנשיא לשעבר והמתמודד בהווה דונלד טראמפ יתמודד היום עם דיון בבית המשפט העליון של ארצות הברית אודות כשירותו או אי-כשירותו להתמודד במדינת קולורדו - דבר שישליך גם על מדינות נוספות | הדיון הדרמטי שיקבע את עתידו של טראמפ? כל הפרטים (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
דונלד טראמפ (צילום: shutterstock)

בית המשפט הפדרלי העליון של ארצות הברית ידון היום (חמישי) בדבר כשירותו של הנשיא לשעבר טראמפ להתמודד שוב על התפקיד הרם במדינת קולורדו, לאחר שהעליון של אותה מדינה קבע כי טראמפ אינו יכול להתמודד.

השאלה שעומדת כעת בפני השופטים של ארה"ב היא אם טראמפ כשיר להתמודד לתפקיד הנשיא לאור הטענות שעסק בהתקוממות בעת ההסתערות על הקפיטול בינואר 2021, לפי התיקון ה-14 לחוקה של ארצות הברית שמונעת התמודדות למי שהיה חלק מ"המרדה".

בית המשפט העליון של קולורדו קבע בדצמבר כי טראמפ אכן נפסל מלהתמודד לבחירות לנשיאות במדינה והסוגייה הגיעה לפתחו של העליון הפדרלי. מדינות נוספות כמו מיין, שוקלות אף הן לפסול את טראמפ מלהתמודד והחשש הוא שאם הנשיא לשעבר ייפסל במדינה, תיגררנה מדינות נוספות להחלטה לפסול את הנשיא לשעבר.

העליון בן תשעת השופטים נמצא ברוב שמרני של שישה נגד שלושה דמוקרטים, והוא הקציב 80 דקות לטיעונים בעל פה אם כי ההערכה היא שהזמן יתארך.

יתכן שהעליון יידרש גם לסוגיית החסינות של טראמפ על הטענות שניסה לזייף אלקטורים לאחר שהתברר לו כי הפסיד לביידן. לאחר ההחלטה של בית המשפט הפדרלי לערעורים נגד טראמפ, ערערו עורכי דינו של האחרון לעליון.

פרקליטיו של טראמפ מסרו בחוות הדעת שלהם לעליון כי "העם האמריקני - לא בתי משפט או פקידי בחירות - צריך לבחור את הנשיא הבא של ארצות הברית".

בנוסף הם טוענים שהתיקון ה-14 לחוקה אינו נוגע לנשיאים אלא רק לפקידים ולא למי שנבחר בקלפי בהליך דמוקרטי.

"לא הייתה 'התקוממות'", הם הוסיפו. "אירועי ה-6 בינואר לא היו 'התקוממות', מכיוון שהם לא כללו ניסיון מאורגן להפיל או להתנגד לממשלת ארה"ב".

הדיונים צפויים להימשך מספר ימים, במהלכם יציגו הצדדים את טיעוניהם לבית המשפט. ההחלטה בסופו של יום תקבע אם טראמפ יכול להתמודד בקולורדו. אם הוא אכן ייפסל, כלל האלקטורים יעברו אוטומטית למועמד שאינו טראמפ - כלומר למועמד הדמוקרטי ביידן, אלא אם כן יחליטו הרפובליקנים לבחור מועמד אחר, דבר שלא צפוי לקרות.

מדינת קולורדו נמצאת ממילא "בכיס" של הדמוקרטים מאחר ויש בה רוב מובהק של מצביעי ביידן, כך שלהחלטת העליון לא תהיה השפעה ישירה על תוצאות הבחירות במדינה, אך החשש הוא כאמור שההחלטה תגרור מדינות נוספות לפסול את טראמפ, מדינות בהן יש סיכוי לימין לגרוף את האלקטורים בבחירות לנשיאות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר