השיחות כשלו 

דיווח: ארה"ב דחתה הצעה רוסית להפסקת אש באוקראינה 

סוכנות הידיעות 'רויטרס' מדווחת כי ארצות הברית דחתה הצעה של רוסיה להפסקת אש וסיום המלחמה בקווים הנוכחיים | מקור אחר בוושינגטון דחה את הדברים ואמר כי ארצות הברית לא תתערב בשיחות בהן אוקראינה אינה מעורבת (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
פוטין סוקר משמר כבוד (צילום: shutterstock)

ארצות הברית דחתה הצעה של פוטין להפסקת אש, כך מדווח היום (רביעי) בסוכנות הידיעות 'רויטרס' מפי שלושה גורמים רוסיים.

לפי ההצעה של רוסיה, תוכרז הפסקת המלחמה באוקראינה בהתאם לקווים הנוכחיים שכוללים שטחים רבים שנכבשו על ידי הרוסים.

מקורות רוסיים אמרו ל'רויטרס' שפוטין שלח כבר ב-2023 מסרים אודות נכונות מצידו לסיים את הפסקת האש בתנאים הנ"ל.

המלחמה באוקראינה נכנסת ב-24 בפברואר לשנתה השלישית ונחשבת לסכסוך הקטלני ביותר על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השנייה.

מקור אמריקאי בממשל בוושינגטון הכחיש את הדברים ואמר ל'רויטרס' שארה"ב לא מקיימת שיחות בהן אוקראינה אינה מעורבת באופן ישיר.

"המגעים עם האמריקנים עלו בתוהו", אמר הגורם הרוסי ל'רויטרס'. מקור אחר אמר כי ארה"ב החליטה לאחרונה שלא לקיים שיחות עם הרוסים בשעה שאוקראינה אינה מעורבת בהן, ולכן הן הסתיימו בכישלון.

 "הכל התפרק עם האמריקאים", תיאר הגורם השלישי ל'רויטרס' ואמר שארצות הברית אינה מעוניינת להפעיל לחץ על אוקראינה. "הקרמלין, הבית הלבן, מחלקת המדינה האמריקנית וסוכנות הביון המרכזית (CIA) סירבו כולם להגיב" לידיעה, אומרים ב'רויטרס'.

מנגד, זלנסקי עצמו אמר בעבר כי לא יקבל כל הסדר במסגרתו יועברו שטחים כלשהם לרוסיה, והוא אף הוציא מחוץ לחוק מגעים ישירים עם מוסקבה.

מהדיווח עולה שהמתווכים האמריקאים נפגשו בטורקיה עם מקביליהם הרוסים בסוף 2023. הגורמים הגדירו את המגעים כ"בלתי רשמיים". למרות האמור, בוושינגטון נפגשו שלושה בכירים מאוד בממשל האמריקאי: היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, מזכיר המדינה אנתוני בלינקן וראש ה-CIA ברנס כדי לדון בהמשך הצעדים.

הרעיון היה לקדם שיחות במדרג גבוה יותר בין סאליבן למקבילו הרוסי, אך בינואר ארה"ב קיבלה "רגליים קרות" וסאליבן הודיע למקבילו במוסקבה כי ארצות הברית לא תנהל שיחות בהן אוקראינה אינה מעורבת ישירות.

לדברי אחד המקורות הרוסיים "פוטין אמר: 'ידעתי שהם לא יעשו כלום'". לבינתיים המלחמה נכנסת כאמור לשנתה השלישית, בשעה שאוקראינה נכשלת בדחיפה של הכוחות הרוסיים מחוץ לגבולה ואלפי חיילים ממשיכים להיהרג משני הצדדים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר