סערה בוושינגטון 

רוסיה מפתחת איום גרעין חדש; ארה"ב מודה: אין פתרון צבאי לתוכנית   

חבר קונגרס דרש מהבית הלבן לחשוף לציבור מידע מודיעיני חדש על תוכנית רוסית סודית, הדבר עורר סערה גדולה בוושינגטון | לפי הדיווח, מדובר בתוכנית גרעינית שארצות הברית מודה כי בשלב זה אין לה דרכים להתמודד כנגדה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
פיצוץ אטומי (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

ארצות הברית הודיעה לקונגרס ולבעלות בריתה באירופה על תוכנית רוסית סודית לנשק גרעיני מתקדם, שתפקידו יהיה לאיים על רשת הלוויינים האמריקאית הענפה, כך דיווח אמש (רביעי) ה'ניו יורק טיימס'.

לפי הדיווח מפי גורמים רשמיים, נשק גרעיני רוסי שיפעל בחלל יהווה איום מיידי על מערכות לוויינים אזרחיות וצבאיות. במידה ויופעל הנשק הגרעיני כנגד הלוויינים של מדינות המערב, הדבר עלול להביא לקריסה של מערכות פיקוד ושליטה חיוניות של ארצות הברית ובעלות בריתה.

בשלב זה אין לארצות הברית פתרון צבאי כנגד האיום הרוסי הסודי החדש, אמרו גורמים רשמיים ל'ניו יורק טיימס'.

בשלב זה רוסיה טרם השלימה את התוכנית ועוד רחוקה מלפרוס מערכות גרעיניות בחלל, כך שהדבר אינו מהווה איום מידי על ארצות הברית. יודגש כי רוסיה חתומה על אמנת החלל משנת 1967 האוסרת פריסה של נשק גרעיני בחלל, ומהלך שכזה יהווה הפרה חמורה של ההסכם.

מי שחשף את המידע בקונגרס הוא הרפובליקני מייקל ר. טרנר מאוהיו, שקרא לממשל ביידן להסיר את הסיווג על המידע המודיעיני המסעיר.

ארה"ב עצמה התנסתה ולמדה תוכניות לפריסה גרעינית בכלל אך מעולם לא הביאה זאת לידי ביטוי מבחינה מעשית. רוסיה מצידה מפתחת במשך עשרות שנים את תוכנית החלל שלה, ומתברר כי נשק "גרעין-חלל" עלה בהרחבה בתוכניות של מוסקבה.

מתברר כי שלושת המעצמות פועלות בדרכים שונות כדי לשבש לוויינים האחת של חברתה ומפתחות טכנולוגיות שונות כדי להשבית את מערכות החלל של האויב ליום פקודה, אם כי "רוסיה נמנעה משימוש בכל מגוון היכולות האנטי-לווייניות שפיתחה", לפי ה'טיימס'.

הצהרתו של חבר הקונגרס הרפובליקני עוררה סערה בארצות הברית כאשר האמריקאים ניסו להבין איזה מידע מודיעיני חדש הממשל מסתיר מאזרחיו. הבית הלבן מצידו זעם על הרפובליקני שחשף את דבר קיומו של הסוד, מחשש לאבד מקורות חשובים על התוכנית הרוסית.

בדבריו אמר טרנר: "אני מבקש מהנשיא ביידן להסיר את סיווג כל המידע הקשור לאיום הזה כדי שהקונגרס, הממשל ובעלי בריתנו יוכלו לדון בגלוי בפעולות הדרושות כדי להגיב לאיום הזה", אמר הרפובליקני.

ביום שני הביא טרנר את הנושא להצבעה שאפשרה מבחינה חוקית לחשוף את המידע המודיעיני בפני כלל חברי הקונגרס.

היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן התייחס אמש לחשיפה לאחר שנשאל אם הוא יכול לומר לאמריקאים ש"אין מה לדאוג". הוא השיב כי "אי אפשר לענות ב'כן' ישר".

"אמריקאים מבינים שיש מגוון של איומים ואתגרים בעולם שאנו מתמודדים איתם מדי יום, והאיומים והאתגרים הללו נעים מטרור ועד שחקנים מדינתיים", אמר סאליבן. "ואנחנו צריכים להתמודד איתם, ואנחנו צריכים להתמודד איתם בצורה שבה אנחנו מבטיחים את הביטחון האולטימטיבי של העם האמריקאי. אני בטוח שהנשיא ביידן, בהחלטות שהוא מקבל, הולך להבטיח את ביטחונו של העם האמריקני קדימה", סיכם היועץ של ביידן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר