חוצפה אמריקאית

שרת האוצר של ארה"ב מתערבת: קוראת להחזיר פועלים פלסטיניים לארץ 

מזכירת האוצר של ארה"ב השרה ג'נט ילן אומרת כי היא דחקה באופן אישי בראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הפלסטינים שבגדה המערבית ונושאים הנוגעים לרווחתם הכלכלית | מזכירת האוצר שלחה מכתב אישי לראש הממשלה בו ביקשה ממנו מספר דברים הנוגעים לרווחה הכלכלית של הרשות, ברקע ההתפטרות של ממשלת אבו-מאזן (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
שרת האוצר של ביידן (צילום: shutterstock)

שרת האוצר של ביידן ג'נט ילן אמרה היום (שלישי) כי היא "דחקה" באופן אישי במכתב ששלחה לראש הממשלה נתניהו כי ידאג להגביר את המסחר עם הרשות הפלסטינית בגדה.

לטענתה, הגברת המסחר בין ישראל לרשות חשובה ומועילה הן עבור ישראל והן עבור הפלסטינים, שלאחרונה ראו את כספי המיסים שלהם מנוכים על ידי הממשלה.

את הדברים אמרה מזכירת האוצר של ביידן לנתניהו במכתב שנשלח ביום ראשון, במה שמהווה את הבעת הדאגה הפומבית המפורשת ביותר של השרה מההשלכות הכלכליות של המלחמה בין ישראל לחמאס.

בדבריה היא הזהירה מפני שחיקת השירותים "הבסיסיים ביותר" שניתנים לאזרחי הגדה על ידי הרשות, ואף קראה לנתניהו להחזיר את היתרי העבודה לפלסטינים ולהקל עליהם במעברי הגבול.

"פעולות אלו חיוניות לרווחתם הכלכלית של פלסטינים וישראלים כאחד", אמרה השרה במסיבת עיתונאים.

הדברים של השרה האמריקנית באים ברקע ההתפטרות הדרמטית של ממשלת אבו מאזן אמש (שני), בניסיון מתואם עם ארה"ב להעביר את השליטה על עזה לידי הרשות.

השרה הוסיפה כי האבטלה הגדולה בגדה אינה פוגעת רק בכלכלה הפלסטינית אלא אף בזו הישראלית, שראתה את כלכלתה מתכווצת ב-20% ברבעון הרביעי של 2023 לפי ה'ניו יורק טיימס'.

בתוך כך, הכספים שישראל החרימה מהרשות והעבירה לנורבגיה, החלו לזרום בחזרה לרשות הפלסטינית, בשעה שישראל הסכימה להסכם מול ארה"ב הנוגע לדרך העברת הכספים לרשות. "ארה"ב קראה לממשלת ישראל לשחרר הכנסות ממיסים לרשות הפלסטינית כדי לממן שירותים בסיסיים ולחזק את הכלכלה בגדה המערבית", אמרה ילן. 

"אני מברכת על החדשות שהושג הסכם והכספים החלו לזרום. זה חייב להימשך", אמרה שרת האוצר של ביידן.

פלסטינים (צילום: Photo by Attia Muhammed/Flash90 )

כזכור, בדצמבר האחרון פורסם סקר שפותח צוהר ליחס הפלסטינים בגדה לישראל ומתברר כי הם שונאים את המדינה היהודית עוד יותר מחבריהם בעזה.

מהסקר עלה כי ישנה תמיכה גורפת במעשי הטרור שביצע חמאס ובמתקפת שמחת תורה. הפופולאריות של חמאס עלתה באופן משמעותי בגדה המערבית מאז הטבח אך גם ברצועת עזה המצב דומה אם כי התמיכה שם בחמאס היא פחותה.

על השאלה: "האם אתה סבור שהפתיחה במתקפה נגד ישראל בשבעה באוקטובר הייתה נכונה או לא", עלו הנתונים הבאים:

82% מהפלסטינים בגדה, עימם האמריקאים דוחפים לתהליך מדיני, ענו שמדובר היה בהחלטה מוצדקת. 12% בלבד התנגדו.

57% מהנשאלים בעזה אמרו שמדובר היה בהחלטה נכונה לעומת 37% שסברו כי זו הייתה טעות. על השאלה: "האם אתה סבור שחמאס ביצע פשעי מלחמה בסבב הנוכחי?", ענו 5% בגדה בחיוב, לעומת 17% בעזה שאמרו כי חמאס ביצע פשעי מלחמה בישראל.

95% מכלל הפלסטינים סבורים שישראל ביצעה פשעי מלחמה בעזה.

על השאלה: "מי ינצח במלחמה הנוכחית?", ענו 70% מתושבי הגדה שחמאס ינצח, בעוד שבעזה מחצית בלבד סברו כן.

בעוד אחוז בודד בגדה המערבית סבורים כי ישראל תנצח את המלחמה, בעזה 30% מהנשאלים ענו כי הם צופים שישראל תנצח את המלחמה.

על השאלה: "מי אתה רוצה שישלוט בעזה לאחר סיום המלחמה?", ענו 38% מתושבי הרצועה שהם מעוניינים שחמאס ימשיך לשלוט. 60% מתושבי הגדה סבורים שחמאס הוא זה שצריך לנהל את עזה ביום שאחרי. 2% מכלל הפלסטינים אמרו שהם רוצים שלטון של צה"ל ברצועה.

אם היו בחירות מתקיימות היום ברצועה, 71% אמרו כי הם היו מצביעים לאיסמעיל הנייה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר