מתקרבים לבחירות 

ניצחון חשוב לטראמפ: מדינות דמוקרטיות לא יוכלו לפסול אותו מלהתמודד 

בית המשפט הפדרלי העליון של ארצות הברית נתן היום את המילה האחרונה בהחלט וקבע כי טראמפ יוכל להתמודד בכל מדינה ממדינות ארצות הברית וכי סעיף ההמרדה אינו פוסלו מהתמודדות | כל הפרטים על הניצחון הדרמטי (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
יכול לחייך. דונלד טראמפ (צילום: shutterstock)

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ שמתמודד בימים אלו לנשיאות ארצות הברית יוכל להתמודד בכל מדינה - חרף הפסילה של בית המשפט העליון במדינת קולורדו, כך קבע היום (שני) בית המשפט הפדרלי העליון של ארה"ב.

תשעת השופטים קבעו פה אחד כי הפסילה של בית המשפט העליון של קולרדו אינה תקפה וממילא גם מדינות רבות נוספות שנמצאות בשליטה דמוקרטית ורצו לפסול את טראמפ לא יוכלו לעשות זאת.

בהחלטה קבעו השופטים כי אין סמכות למדינות לקבוע אודות מועמד סעיף של המרדה וכי רק הקונגרס מוסמך לכך בחוקה האמריקנית.

כזכור, בית המשפט העליון של מדינת קולורדו קבע כי טראמפ לא יוכל להופיע על פתקי ההצבעה של המדינה היות והוא נחשב ל"ממריד" וממילא חל עליו סעיף 3 לתיקון ה-14 לחוקה שקובע כי אדם שעסק בהמרדה לא יוכל לכהן בתפקיד ציבורי, היום קבע העליון כאמור כי אין בסמכות מדינה לפסול מועמד מטעם זה.

בית המשפט העליון הדגיש כי לקונגרס יש סמכות לאכוף את סעיף 3 לתיקון ה-14, הוראה חוקתית האוסרת על מתקוממים לכהן בתפקידים.

אבל בשלב זה לא נראה שהקונגרס יוכל או ירצה לפסול את המתמודד טראמפ, בפרט לאור הרוב שמחזיקים הרפובליקנים בבית הנבחרים.

החלק המעניין בפסק הדין הוא כי השופטים התעלמו מהשאלה אם טראמפ עסק בהתקוממות אם לאו אלא הסתפקו במתן פסק דין מעשי שקובע כי האחרון יוכל להתמודד.

הסנאטורית דב פישר, הרפובליקנית מנברסקה, אמרה כי "האמריקאים יכולים לחגוג שבית המשפט העליון דחה את המאמץ הסמכותי הזה שיפריע לנו בבחירות ויחסום את דונלד טראמפ אפילו מלהתמודד לתפקיד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר