עולם הישיבות - פרויקט מיוחד 

'שמור' עם נטיה ל'פרום' | הפרק הרביעי: סקירה מקיפה על הישיבות הספרדיות

בעולם הישיבות הספרדיות, הרישום לישיבות הגדולות נמצא בימים אלה עדיין בשלביו הראשונים | למבחן, יש משקל רב בהחלטה על קבלת בחור | איזו ישיבה יותר 'פתוחה' ואיזו יותר 'פרום'? | וגם, הישיבות החדשות מהשנים האחרונות | הפרק הרביעי בפרויקט על עולם הישיבות - עם סקירה על הישיבות הספרדיות (חרדים)

כד יתבין ישראל ועסקין בשמחת התורה. עולם הישיבות (צילום: באדיבות המצלם, ארכיון כיכר)

בימים אלו הולכת ונסגרת עונת הרישום בעולם הישיבות הליטאי, ניתן לומר, כי כמעט כל תלמיד כבר יודע בימים אלו, היכן הוא יקבע את מקום לימודו בשנה הבאה, למעט ישיבות בודדות כמו חברון, פוניבז' ותפרח. לעומת זאת, בעולם הישיבות הספרדיות הרישום לישיבות הגדולות נמצא בימים אלה עדיין בשלביו הראשונים.

>> עולם הישיבות - פרויקט מיוחד

בשבועות האחרונים התכנסו ראשי הישיבות הקטנות הספרדיות מכל רחבי הארץ לסדרת כינוסים בירושלים ובמרכז, כשהם חותמים על תאריך מוסכם לתחילת המבחנים. התאריך המוסכם עליו החליטו ראשי הישיבות הוא, כ' בתמוז תשפ"ג.

המהלך החל בעקבות כך שבשנים האחרונות מספר ראשי ישיבות גדולות החליטו על הקדמת המבחנים, אך לדעתם של כל ראשי הישיבות הקטנות הדבר גורם נזק חינוכי בכך שהבחורים מתקבלים לישיבה גדולה כבר בשלב מוקדם מה שגורם לנזק ולרפיון, וכפי שהגדיר זאת אחד ראשי הישיבות, "המבחנים המוקדמים, מקדימים גם את בין הזמנים...".

כאמור, בימים אלו, הרישום בתחילת דרכו. קשרים נרקמים ושיחות מתקיימות בין הרשמים השונים לבין רבני הישיבות הקטנות, כשכך בעצם מתחיל תהליך הרישום והסינון הראשוני למבחנים. לאחר חג השבועות, הבחורים בישיבות הקטנות נקראים לראש הישיבה, ומבקשים להיבחן במספר ישיבות, כמובן שבשיתוף פעולה והכוונה מראש הישיבה והרבנים בישיבות.

ניתן לומר כך, כי בשונה מהציבור הליטאי שם הדברים די נסגרים בטלפון ובבירורים, וככלל באמון בין הצוותות, והמבחן על פי רוב הוא פורמאלי בלבד, בישיבות הספרדיות המצב הוא הפוך. המבחן הוא קובע ודומיננטי מאוד בהחלטת ראשי הישיבות והבוחנים. יצוין, כי בשנים האחרונות ישנן מספר ישיבות המנסות לחקות את צורת הרישום הליטאי, וניתן אכן להצביע על שינוי מגמה מסוים בצורת הרישום.

שינוי דרמטי נוסף, מתחולל בשנים האחרונות אצל הבחורים והוריהם בישיבות הקטנות, והוא העדפה הולכת וגוברת לישיבות ספרדיות לעומת ישיבות ליטאיות. כיום עולם התורה הספרדי פורח בצורה אדירה, מה שמעורר קרב יוקרה בתוככי עולם התורה והישיבות הגדולות. אפשר לומר כי רוב מוחץ של בני הישיבות הקטנות הספרדיות ממשיכים לישיבות גדולות ספרדיות.

כמובן, שלא כל הישיבות הספרדיות דומות. סגנון הישיבות הספרדיות, מחולק לכמה חלקים. יש את הישיבות בסגנון הוותיק כדוגמת "כסא רחמים" בבני ברק שבראשות הגר"מ מאזוז, שם הלימוד הוא בסגנון ייחודי עם עמקות בפשט ודקדוק רב בלשונות הראשונים. בנוסף נותנים דגש על מקצועות התורה הרחבים יותר כדוגמת לימוד הלכה, טור ובית יוסף, וקריאת התורה.

בסך הכל ניתן לומר, כי הקו המרכזי של הישיבות הגדולות הוא הסגנון הישיבתי הליטאי הקלאסי, כמובן שהישיבות התחלקו בין הסגנון הפתוח יותר לסגנון הפרום כאשר ההבדלים הם דקים והעקרונות בכלל הישיבות נשמרים במידה שווה.

כדוגמא ראוי לציין, כי האיסור על רישיונות וטלפונים שאינם מאושרים, הוא חציית קו אדום למעט בישיבות קיבוץ מסוימות המאפשרות החזקת רישיון נהיגה. כמובן שנושא הטלפונים משתנה בין הישיבות, ישנן ישיבות המאפשרות החזקת טלפון מטעם הישיבה עם חותמת מיוחדת, וישנן ישיבות המאפשרות החזקת כלל הטלפונים המאושרים.

בישיבות בודדות חל איסור מוחלט על החזקת פלאפון לבחורי השיעורים אך לבני הקיבוץ הדבר מותר כדוגמת ישיבות "בית שמעיה", "קול יעקב" ו"ברית יעקב" השומרים על האיסור באדיקות.

יצויין עוד כי בשל הריבוי הגדול של ציבור בני התורה ההולך וגדל ובשל הביקוש הרב לישיבות ספרדיות מהשורה הראשונה בכל המישורים, בעשור האחרון נפתחו כמה וכמה ישיבות ספרדיות מצוינות שהצטרפו לגלריה המפוארת של עולם התורה. כפי שנפרט בהמשך.

יצאנו לסקירה מרתקת סביב הישיבות הבולטות ביותר, והמובילות ברישום בעולם התורה הספרדי.

ישיבת יסודות

ישיבת יסודות בראשות הגר"א ויזמן במושב יסודות מונה כיום כ-450 בחורים ומבוקשת מאוד בקרב הבחורים בגלל הרמה הלימודית הגבוהה כאשר הר"מים המובילים הם הגר"ח כהנים והגר"י שרייבר המוסרים שיעור כללי ברוטציה.

מידי שנה, מתוך מאות נבחנים, מתקבלים כ-80 בחורים. הישיבה מצטיינת בקו שמרני עם נטיה לפרום, אך בנויה בחלק נכבד על הישיבות הירושלמיות.

ישיבת מאור התורה

ישיבת מאור התורה בראשות חבר מועצת חכמי התורה החדש הגר"א סאלים, נמצאת בשכונת מקור ברוך בירושלים. הישיבה מתייחדת בקו ירושלמי בריא, כאשר הבחורים מתגוררים בדירות בסמיכות לישיבה, וכך גם חדרי השיעורים פזורים בבתי הכנסת באזור ומשרים אווירה ישיבתית מיוחדת על השכונה כולה.

הר"מים הבכירים בישיבה הם חתני רה"י, הגר"י שרבאני והגר"ש טולדאנו.

גם ראש ישיבת חברון הגר"ד כהן מוסר שיעור כללי בישיבה, וכך נפגשים חברי המועצות של ש"ס ודגל התורה בהיכל הישיבה.

בשנה האחרונה נפטר המשגיח הגה"צ הגר"י אלגרבלי זצ"ל בפתאומיות וטרם מונה משגיח לישיבה.

הישיבה בונה קמפוס מפואר בסמיכות לשכונת סנהדריה המורחבת אשר יכיל את מאות התלמידים. מידי שנה נבחנים לישיבה מאות בחורים, אך מחמת חוסר מקום מתקבלים כ-56 בחורים לשיעור א' החדש.

ישיבת מאור התורה (צילום: ארכיון כיכר)
ישיבת יסודות התורה

ישיבת יסודות התורה בראשות הגרב"צ לב חתנו של הגר"י טולדאנו זצ"ל, ראש ישיבת שארית יוסף, ממעתיקי השמועה וממקימי עולם התורה הספרדי.

הישיבה שוכנת בשכונת רמת החייל בתל אביב ומונה כ-350 בחורים. הישיבה מתייחדת ברמה לימודית גבוהה אותה מנחיל רה"י הידוע ומפורסם בלמדנותו ובכוחו הרב בהעמדת תלמידים. הישיבה מתכוונת לעבור בקרוב לעיר אלעד שם תקבע את מושבה.

סגנון הבחורים הוא 'שמור' עם נטיה ל'פרום' והיא נמצאת על התפר שבין סגור לשמור, ובפרט כאשר הישיבה נמצאת בעיר חילונית הדגש על משטר רוחני הוא גבוה ביותר.

הרישום לישיבה נחשב מהטובים והמובילים בקרב בני הישיבות קהטנות, ומקבלת 66 בחרים מידי שנה לשיעור א'. הישיבה נהנית גם מהמותג יסודות כאשר לפנים כיהן הגרב"צ לב כראש הישיבה במושב יסודות.

ישיבת אהל יוסף - ב"ב

ישיבת אוהל יוסף שעל ידי מוסדות היכל צבי בראשות הגר"צ פדידה נמצאת במרכז העיר בני ברק ומונה כ-350 בחורים.

בראשות הישיבה מכהנים הגאון רבי יעקב שרבאני, ועימו הגאון רבי עובדיה יוסף. ראשי הישיבה נודעים בעולם התורה בסגנון שיעוריהם העמוק והלמדני.

לאחר מספר שנים שהייתה בעיר ירושלים, לפני 3 שנים קבעה הישיבה את משכנה במתחם מפואר במרכז העיר ב"ב ומאז קיבלה הישיבה חיזוק ותנופה, ובכך הצטרפה לישיבות הפותחות של עולם התורה הספרדי. הישיבה מתייחדת בחתך שמור ומיוחד עם דגש על משפחות בני תורה וסגנון ישיבתי מרומם.

בצוות הר"מים נמנים עוד הגר"ח קדוש והגר"א שמריהו המפורסמים בהעמדת תלמידים ושיעורים ברמה עיונית גבוהה מאוד.

ראשי הישיבה מוסרים שיעורים כלליים ברוטציה של שבוע שבוע, ומעמידים רמה גבוהה בלימוד ובהעמקת הסוגיות. הישיבה רושמת ביקוש אדיר בקרב בני הישיבות הקטנות גם בזכות סגנונה הכובש והבריא אותה מנחיל משגיח הישיבה הגה"צ רבי מנחם כהן. מידי שנה הישיבה בוררת מתוך מאות נבחנים כ-70 בחורים לשיעור א' החדש.

ישיבת יסודות התורה (באדיבות המצלם)
ישיבת אש התלמוד

ישיבת אש התלמוד בראשות הגר"י לסרי שליט"א והגרא"מ וילנסקי שליט"א השוכנת בשכונת גבעת שאול בירושלים מונה כ350 בחורים, ראשי הישיבה מוסרים שיעו"כ ברוטציה חצי שנה כ"א.

הישיבה מצטיינת ברמה גבוהה בלימוד ומתייחדת בחתך שמור ובניחוח חברונאי נכבד, משגיח הישיבה הגר"פ איפרגן, המפורסם בשיחותיו המיוחדות והמרוממות, מידי שנה מתקבלים כ60 בחורים מתוך מאות נבחנים חלק נכבד של הרישום בנוי על הישיבות הירושלמיות.

בחודשים האחרונים קיבלה הישיבה הקצאה גדולה בעיר בית שמש ובקרוב תונח אבן הפינה במעמד גדולי ישראל.

ישיבת בית שמעיה

ישיבת בית שמעיה בראשות הגר"ש אנגלנדר שוכנת בשכונת רמת אהרון בבני ברק.

הישיבה היא מהוותיקות ביותר בעולם התורה וקיימת למעלה מ-40 שנה, ובעצם היא היחידה מעולם התורה הספרדי הוותיק שעשתה שינוי קו והתאמה לציבור בני התורה החדש.

הישיבה מתייחדת בקו שמרני מאוד ובמשטר קפדני והיא מהישיבות הבודדות שאוסרות החזקת טלפון באופן גורף. משגיח הישיבה הוא הגה"צ רבי יונתן דומב הידוע בשיחותיו המרוממות והמיוחדות.

הר"מים בישיבה הם הגר"א אנגלנדר בן רה"י והגר"א בן שמעון בנו של חבר המועצת החדש הגר"ש בן שמעון. הישיבה מונה כ-450 בחורים, ומציינת ביקוש מרשים כשבסופו של דבר מתקבלים כ-80 בחורים לשיעור א'.

ישיבת אהל יוסף - בני ברק (באדיבות המצלם)
ישיבת באר התלמוד

ישיבת באר התלמוד בנשיאות הגאון רבי יהודה כהן ראש ישיבת יקירי ירושלים ובראשות בנו הגר"ח כהן. הישיבה שוכנת בכניסה לשכונת גאולה ומונה כ-450 בחורים.

לישיבה יש סניפים בעיר נתיבות שגם עושים רישום לשיעור א' ובעיר קריית גת המיועד לבני הקיבוץ בלבד.

מידי שנה לקראת שנה"ל החדשה שולח רה"י עשרות בחורים לסניפי הישיבה ע"מ לפנות מקום לבני שיעור א' הנכנס.

הישיבה מתייחדת בקו שמרני ובחתך ישיבתי עם נטייה לפרום כאשר הגר"ח כהן הוא מושא להערצתם של בני הישיבה בהתמדה ובצדקות.

מידי יום פותח הגר"ח את יומו בשעות המוקדמות של הבוקר בלימוד בהיכל הישיבה שעות מספר לפני תפילת שחרית, ובמשך רוב היום נמצא בהיכל הישיבה.

לישיבה הנהגות מיוחדות כדוגמת טיש ט"ו בשבט וחלוקת פירות, והדלקה בל"ג בעומר הנערכת ע"ג פארנצ'עס כנהוג אצל האדמו"רים, אל מעמדים אלו מתקבצים רבים מבוגרי ותלמידי רה"י.

מידי שנה עולים מהישיבה הקטנה – יקירי ירושלים למעלה מ-20 בחורים לישיבה הגדולה ובנוסף מתקבלים עוד כ-80 נוספים לשיעור א' החדש.

ישיבת אור לציון

בישיבת אור לציון היה השנה מהפך של ממש, אחרי פטירת ראש הישיבה הוותיק הגאון רבי אליהו אבא שאול זצ"ל, וכניסת בנו ראש הישיבה הגאון רבי בן ציון אבא שאול לשמש בראשות הישיבה, אשר ידוע בעולם התורה בגדלותו המופלגת ובסגנונו הייחודי.

בתקופה האחרונה הישיבה קונה לעצמה שם של כבוד בשורה הראשונה של עולם הישיבות, וכעת נערכים בישיבה להגדלה משמעותית בכמות התלמידים, זאת על פי החלטת ראש הישיבה החדש, לקבל כשישים תלמידים לשיעור א' הבא.

ישיבת רכסים

ישיבת רכסים בראשות הגר"צ סופר הנמצאת בעיר רכסים הצפונית, מפארת את עולם התורה הספרדי והיא היחידה החוצה את המספר של 500 בחורים ומקבלת מידי שנה למעלה מ-130 בחורים לשיעור א'.

הישיבה מתייחדת בקו פתוח אשר אף על פי כן אינו גורע מאיכותה ורושמת ביקוש יפה ממרכזי הציבור החרדי בירושלים המרכז והדרום הנודדים עד הצפון בעקבות הביקוש לישיבה.

ישיבת ברית יעקב

ישיבת ברית יעקב בשכונת בית וגן בירושלים בראשות האחים הגר"י והגר"ש טולדאנו, מתייחדת בקו שמרני איכותי, בסגנון פרום ואף יש המזהים את הישיבה כדומה לישיבת בריסק מכיוון שרה"י הגר"ש טולדאנו מנחיל לבחורים בוועדי השקפה שיחות רבות על צורת בן תורה ופרומקייט ומדבר רבות על כך שבן תורה צריך לנהוג בחומרות ומכניס אידישקייט רב בשיחותיו.

בישיבה ישנם ועדים מיוחדים בליל שישי ובלילות שבת במשך שעות רבות על הנושאים הללו.

הישיבה מונה כ-250 בחורים ומקבלת לשורותיה מידי שנה 54 בחורים לשיעור א' החדש.

ישיבת משכנות התורה (באדיבות המצלם)
ישיבת דעת חיים

ישיבת דעת חיים בכניסה לשכונת בית וגן בירושלים בראשות הגר"ש ביטן מונה כ-400 בחורים ומתייחדת ברמה גבוהה בלימוד אותה מנחיל רה"י יחד עם צוות הר"מים ובראשם הגר"י טולדאנו (העומד גם בראשות הישיבה לצעירים ירושלים ולאחרונה אף התחיל למסור שיעור כללי בישיבת אהל יוסף בק"ס) והגר"מ טפירו.

סגנון הישיבה פתוח ירושלמי עם קו חינוכי אותו מוביל משגיח הישיבה הגר"א אלקיים.

בשנה שעברה הקדימה הישיבה את המבחנים לפני שאר הישיבות ע"מ למשוך בחורים מצויינים, ואף השנה למרות החלטת ראשי הישיבות הקטנות לקבוע את המבחנים בכ' בתמוז, מסתמן כי הישיבה תחל לבחון מוקדם יותר.

ישיבת קול יעקב

ישיבת קול יעקב בראשות הגר"י עדס שוכנת בשכונת בית וגן בירושלים ומונה כ-250 בחורים.

בשנים האחרונות מי שמושך בחוטים ומנצח על הנהגת הישיבה ועל מלאכת הרישום הוא הגאון רבי יואל עדס אחיינו של רה"י.

הישיבה מתייחדת בקו ישיבתי פרום עם דגש גדול על הנהגות וישיבתיות אותה מנחיל רה"י. לישיבה ישנם ישיבות קטנות בערים אלעד, ביתר ונתיבות ומגיעים משם טובי הבחורים. בשנים האחרונות הישיבה מחזירה עטרה ליושנה ורושמת ביקוש טוב אצל בני הישיבות הקטנות, ובמיוחד במשפחות תלמידי הגר"י עדס הפזורים ברחבי הארץ והם דור ההמשך של תלמידיו הראשונים של הגר"י עדס.

ישיבת משכנות התורה

ישיבת משכנות התורה בראשות הגר"א כהן מונה כ-400 בחורים ושוכנת במרכז העיר בני ברק. בשנים האחרונות חנכה הישיבה את הבניין המפואר לרווחת בני הישיבה.

משגיח הישיבה הוא הגה"צ רבי משה דוד לפקוביץ בן מרן הגרמי"ל זצוק"ל שהיה מורה דרכה של הישיבה וליווה את הקמתה, הישיבה מתייחדת בסגנון פרום וברמה טובה בלימוד ורושמת ביקוש יפה בקרב מסיימי שיעור ג' בישיבות קטנות.

ישיבת אבני נזר

ישיבת אבני נזר בראשות הגר"א חמוי והגר"מ הראל, שוכנת בשכונת רמת שלמה בירושלים. הישיבה נפתחה לפני שנתיים מיסודו של רה"י הגאון רבי זמיר כהן נשיא ארגון הקירוב הידברות ורושמת הצלחה גדולה, השיעורים הכלליים נמסרים ברוטציה ע"י רה"י.

הישיבה מתייחדת בקו ישיבתי עם נטייה לפרום, וברמה גבוהה בלימוד. הישיבה משקיעה בצורה יוצאת דופן בכל בחור, כאשר בחגים כל בחור מקבל ביגוד מלא מהישיבה, בנוסף משקיעה הישיבה רבות ברישום ותפתח גם השנה כבשנה שעברה שיעור של כ-50 בחורים.

ישיבת בית שמעיה (באדיבות המצלם)

• • •

לישיבות המובילות מצטרפות עשרות ישיבות איכותיות ברחבי הארץ אך לא נוכל להקיף את כולן, ומשכך נציין את הישיבות החדשות שנפתחו בשנים האחרונות.

ישיבת אהל יוסף ירושלים

ישיבת אהל יוסף השוכנת בקריית הישיבה בשכונת קריית מנחם בירושלים נפתחה לפני 3 שנים עם קבוצה גדולה מבני הקיבוץ של ישיבת אהל יוסף המרכזית מבני ברק ורשמה הצלחה גדולה, בראשות הישיבה עומד הגר"נ מרז'ן תלמידו המובהק של המשגיח הגר"ש וולבה זצוק"ל והולכת בשיטתו ביחס מרומם ומיוחד לכל בחור ובהעמדת צורת האדם, כמשגיח מכהן הגה"צ הגר"י בצלאל.

הישיבה מונה כ-120 בחורים ומתייחדת בסגנון ישיבתי בבחורים בעלי צורה וברמה טובה בלימוד ותפתח אף השנה שיעור של כ-40 בחורים מסלתה ומשמנה של עולם הישיבות.

ישיבת בניין אב

ישיבת בניין אב בשכונת רמת שלמה בירושלים בראשות הגר"ד אברהם נשיא מכון קדם ומקים רשת החיידרים לבני התורה הספרדים בירושלים.

הישיבה מונה כ-150 בחורים ומקבלת לשורותיה כ-50 בחורים מידי שנה.

ישיבת אהל תורה

ישיבת אהל תורה בראשות הגר"י מועלם הוקמה לפני 3 שנים ומתייחדת בקו שמרני. בתחילה קבעה את מושבה בבית המדרש לרבנים בראשות הגר"מ קצין בעיר העתיקה אך בעקבות התרחבות הישיבה עברה לשכונת רמת שלמה ומונה כ-150 בחורים וקיבלה בשנה שעברה לשורותיה כ-60 בחורים מה שמסתמן שיהיה המספר גם השנה.

ישיבת אהל יוסף - ק"ס

ישיבת אהל יוסף בראשות הגר"י עבאדי והגר"ר אלקיים שוכנת בשכונת גרין פארק במודיעין עילית. הישיבה נפתחה במהלך שנה שעברה עת עברו הגר"י עבאדי עם קבוצת בחורים מהישיבה בבני ברק להקים מקום תורה חדש בק"ס. הישיבה מתייחדת בסגנון ישיבתי ובקו פתוח, משגיח הישיבה הינו הרב עובדיה מזוז.

בתחילת זמן קיץ נעתר הגר"י טולדאנו מראשי ישיבת דעת חיים לבקשת ראשי הישיבה והגיע למסור שיעור כללי מידי שבוע בסוגיות הנלמדות בישיבה והכניס עוד קומה ברמה הלימודית.

הישיבה מונה כ-120 בחורים וע"פ המסתמן תפתח אף השנה שיעור של כ-40 בחורים.

ישיבת אהבת תורה

ישיבת אהבת תורה בראשות הגר"מ ויצמן אשר כיהן מלפנים כראש הישיבה לצעירים בית שמש. הישיבה נפתחה בתחילת זמן קיץ בשכונת רמות והתקבצו אליה בחורי קיבוץ מהישיבות המובילות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר