בשיאה של עונת הרישום

מתקפה חריגה על הרשמים של הישיבות | הגרמ"ה הירש: "הופכים את האמצעי למטרה"

ראש הישיבה תקף בשיחה שמסר את עולם הרישום לישיבות הגדולות, והורה הנהגות מיוחדות לעונת הרישום | וגם, כאשר הגיעה שאלה לפתחו של ראש הישיבה, שנגעה לישיבה חדשה שנפתחה בנשיאותו, הוא הורה לא לקבל בחורים - וזו הסיבה שנתן (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגאון רבי משה הלל הירש (צילום: ש.ב.)

ראש הישיבה, הגאון רבי משה הלל הירש, הנחשב כיום לדמות המובילה בעולם הישיבות, יצא במתקפה חריפה שאינה אופיינית לו, כנגד תופעת הרשמים בעולם הישיבות.

מזה שנים רבות שהרישום לישיבות הפך לעונה מתוחה, כאשר לצד הפריחה והשגשוג ידוע שיש לא מעט בחורים שנופלים בין הכיסאות בעקבות התחרות הקשה.

במהלך כנס יסוד לישיבת 'כנסת מרדכי - סלבודקה' במודיעין עילית, אמר ראש הישיבה כי "אסור לנו לשכוח את המטרה ומוכרחים אנו להיות 'נבונים' - המטרה של כל ישיבה וישיבה היא 'כבוד שמים'!".

"וחס ושלום", הוסיף ואמר ראש הישיבה, "אם נהפוך את המטרה לאמצעי שבוודאי לא יהא לזה קיום ח"ו. וצריך לחדד הדברים בלב כל הנפשות הפועלות בזה, שכן בזמן ההתלהבות ברישום לישיבות - קל מאד לשכוח את המטרה, עד שעלולים להגיע למצב שח"ו כל המטרה, היא הניצחון שבחור פלוני ילך לכאן או לשם וכל כיו"ב".

ראש הישיבה המשיך ואמר: "כמו כל דבר בעולם, יש גדרים כמה מותר ומה מותר, אבל ח"ו שלא לזלזל במשהו או במישהו אחר. מותר וצריך לומר את המעלות של מה שיש לנו, אבל רק בצדק וביושר ובהגינות מוחלטת, שהרי סוף סוף המטרה היא כבוד ‏שמים ואם זה סותר לכבוד שמים אין זה שווה מאומה!".

באותו מעמד סיפר ראש ישיבת כנסת מרדכי הגר"י כהנא, כיצד נהג ראש הישיבה כאשר הגיע לידו סיפור שנגע לו באופן אישי.

וכך סיפר הגר"י כהנא: "היו קבוצת בחורים שהוריהם לא ידעו שהישיבה שלנו תיפתח ועל כן הם פנו לישיבה אחרת ואף סגרו עמם, מששמעו שאנו פותחים את הישיבה הם נמנו וגמרו לבוא אלינו שכן זו הייתה נטיית לבם מלכתחילה, פנו אלי בבקשה להצטרף לישיבה, אנו שמחנו לקבלם שכן ראשיתנו הייתה באותה שנה מצער.

"נכנסנו אל ראש הישיבה רבי משה הלל שליט"א ושאלנו האם לקבלם. להפתעתנו אמר לנו ראש הישיבה שאין לנו לקבלם ללא הסכמת ראש הישיבה של אותה ישיבה שהם סברו ללכת לשם. 'וכי אנחנו היינו מסכימים שייעשו לנו כך?!!' – שאל. עשינו כמצוותו, פנינו לבקש רשות. אותו ראש ישיבה לא הייתה דעתו נוחה מכך, ואכן לא קבלנו את אותה קבוצה".

"כששבתי וסיפרתי זאת לרבי משה הלל", סיפר הגר"י כהנא, "הוספתי בצחות שאני מרגיש בחינה של מה שאמרו 'ענוותנותו של רבי זכריה בן עקילס החריבה את ביתנו'... והשיב לי רה"י: 'אם הקדוש ברוך הוא רוצה הישיבה תמשיך ותפרח בלעדיהם, ואם חס ושלום לא חפץ ד' בזה, גם איתם זה לא יעלה'".

כזכור, לפני כחודשיים, ראש הישיבה לא חש בטוב והועבר לאשפוז בבית החולים בפעם השלישית תוך מספר חודשים, בעקבות מחלה ממנה הוא סובל. כעת, בחסדי שמיים, ראש הישיבה מרגיש טוב ואף תוצאות הבדיקות הרפואיות - חיוביות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר