יֵשׁ לָנוּ אָב זָקֵן

החלל שנפער | ניסיון ההפיכה מאחורי הקלעים ב'מועצת גדולי התורה' הליטאית • חשיפה

פטירתו של ראש הישיבה זצוק"ל, הותירה חלל בהנהגה הרוחנית של 'דגל התורה' | זקני המועצת הם הגרב"מ אזרחי, הגרמ"צ ברגמן, הגרב"ד פוברסקי והגרמ"ה הירש, כשלצדם הגר"ד לנדו | אך בעוד רובם ממתינים לראות מה ילד יום, יש מי שמנסה לקבוע עובדות בשטח | לעומת הביטאון הליטאי שמאדיר את הנהגתו של הגר"ד לנדו, אחד ממקורביו של הגרב"מ אזרחי ניסה לבצע מחטף - ונכשל (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרב"מ אזרחי (משמאל) והגרב"ד פוברסקי אמש, בבר מצווה לבנו של מנחם שפירא מ'דגל' (אלעזר פיינשטיין)

החלל שנפער ב'דגל התורה' • חשיפה: מאז פטירתו של ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין זצוק"ל, הציבור הליטאי שהתייתם בפתאומיות, נותר ללא מנהיג רשמי, כאשר מאז הפטירה עולים ויורדים שמות של גדולי ישראל שעשויים להוביל את ההנהגה הרוחנית של המפלגה.

על רשימת זקני חברי מועצת גדולי התורה, נמנים; זקן חברי המועצת, ראש הישיבה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, ראש ישיבת פוניבז' הגאון רבי ברוך דב פוברסקי וראש ישיבת סלבודקא הגאון רבי משה הלל הירש.

לצדם עומד ראש ישיבת סלבודקה, הגאון רבי דב לנדו, שבשל קרבתו המיוחדת לגר"ג אדלשטיין זצ"ל, היה זה אך טבעי בעיני חלק מהאנשים שהוא יהיה המנהיג הבא - אלא שגם בשל סיבות הקשורות להיסטוריה של הגר"ד עם 'דגל התורה' וגם בשל מה שנראה כחוסר הרצון של ראש הישיבה בעצמו - עדיין לא הוכרע, האם הוא יסכים ליטול את מושכות ההנהגה של הציבור הליטאי, והאם יעשה זאת לבדו או שמא בשותפות עם ראשי ישיבות נוספים.

כשלכל זה מצטרף שם נוסף והוא הגרמ"צ ברגמן, מזקני חברי המועצת והוותיק שבהם, שמונה יחד עם הגרי"ג אדלשטיין זצ"ל בשנת תשס"ג, שאמנם לא מאפשר למקורביו לבחוש בחילופי ההנהגה, אך בקרב העסקנים הבכירים בדגל התורה שמו מוזכר כחלק מההנהגה המסתמנת.

יצוין, שגם מסעו לארה"ב הדים עורר הדים נרחבים כשהופיע בכינוס "אדירי התורה" והיא למרכז האירוע חרף נוכחותו של הגר"ד לנדו, נאומו אף זכה לסיקור ענק בבטאון המפלגתי.

הגרמ"צ השבוע במעמד 'אדירי התורה' (יוסי גולדברגר)

בעיתון הליטאי-מפלגתי וכן בקרב אילי ההון השייכים לעיתון, לא בזבזו זמן, והחליטו להכתיר את הגר"ד לנדו, כביכול הם האחראים על הציבור החרדי, ולא כפי שהיה מקובל, שההנהגה נקבעת משמים, כפשוטו, הן על-ידי העברת המושכות מההנהגה הקודמת בדרך כלל לזקני הדור.

בעיתון, החלו להרעיף סופרלטיביים ודימויים על מסע הגר"ד לנדו לארה"ב, דברים שנדמה שלא היו מקובלים עד עתה אצל שום 'גדול', דבר שעורר אי נוחות בקרב רבים וטובים במגזר הליטאי.

בינתיים, בעוד רובם יושבים על הגדר בניסיון לראות מה ילד יום, החלוקה המסתמנת לעת עתה היא, שמחד יש את הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש, ומהעבר השני נמצאים הגרב"מ אזרחי והגרב"ד פוברסקי.

כך או כך, מסתבר שיש מי שאינו ממתין להכרעה כזו או אחרת, ובהתאם למה שמחוללים בביטאון הליטאי, ניסה לייצר מצב חדש ולקבוע עובדות בשטח.

ל'כיכר השבת' נודע, כי מיד בתום השבעה על פטירת ראש הישיבה זצוק"ל, החל אחד מנאמני הבית שברחוב קאסוטו בירושלים, לנסות להטות את כף ההנהגה וביקש לארגן ישיבת מועצת גדולי התורה, בראשות הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, כאשר הגר"ד לנדו - שאינו חבר המועצת, שוהה בארצות הברית, ובכך הוא קיווה לעשות "מחטף" ולקבע את העובדה שהמנהיג הבא הוא הגרב"מ אזרחי.

הגרמ"ה הירש, אמש בבר מצווה לבנו של מנחם שפירא מ'דגל' (אלעזר פיינשטיין)

גורם הקשור לאחד מבתי גדולי ישראל, מספר ל'כיכר השבת': "אותו אחד שניסה לארגן את המחטף, יצר תחילה קשר עם הבתים של חברי המועצת היותר צעירים - ראשי ישיבות חברון, גרודנא, מאור התלמוד והנגב, וניסה לשכנע אותם לבוא לישיבת מועצת גדולי התורה".

עוד הוא מספר: "אותו אחד כמובן לא פנה לגרמ"ה הירש, שכן הוא חשש שמקורביו יטרפדו את ישיבת המועצת, שכן על פניו - הם בצד של הגר"ד לנדו, ששוהה בחו"ל, הגם שיש לגרמ"ה ביקורת על חלק מהדברים".

"אלא שלמרבה המבוכה", הוא חושף בפנינו, "אחד מראשי הישיבות שפנו אליהם, הלך להתייעץ עם הגרמ"ה הירש, שהזדעזע מהשמועה, ושם וטו על קיומה של ישיבת המועצת".

לדבריו: "אותו אחד שניסה לארגן את ישיבת המועצת, נחל כישלון חרוץ ולמד לקח חשוב, אף פעם אי אפשר ללכת מעל הראש של גדולי ישראל, ואי אפשר לייצר בכוח 'גדול', אין שום משרד פרסום או אסטרטגיה ואפילו עיתון שבאמת יוכל לקבוע את זהות גדול הדור הבא, זה תלוי אך ורק בקדוש ברוך הוא. אז אותו אחד אמנם נכשל בדבר אחד, אך לפחות הוא זכה ללקח חשוב מאוד לחיים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר