היסטוריה ואקטואליה

לא רק 'עטרת שלמה': הממשיכות של ישיבת טלז

"ישיבת 'עטרת שלמה', נחשבת לממשיכת ישיבת טעלז", נטען בכתבה שפורסמה, אמנם ברור שכן הוא אלא שבארה"ב פועלות ממשיכות נוספות (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
הגרש"ב סורוצקין בישיבת טלז המחודשת

פרק ג': בכתבה הקודמת עסקנו ביסודה של ישיבת טלז, שרשת המוסדות 'עטרת שלמה', בראשון הגאון רש"ב סורוצקין היא אחת ממשיכות דרכה, ותחת נשיאותו הרמה של הגרש"ב, פועלים ישיבה גדולה, כוללי אברכים, ישיבות לצעירים, תלמודי תורה וגני ילדים, במספר כולל של ארבעים מוסדות מתוכם שמונה ישיבות קטנות ותשעה תלמודי תורה.

בכתבה שעסקה בהקמת ישיבה במבנה ההיסטורי של טלז טען ידידי המוכשר ר' חנני ברייטקופף ש"ישיבת 'עטרת שלמה', נחשבת לממשיכת ישיבת טעלז", ואומנם ברור שכן הוא, אלא שיש לציין שבארה"ב פועלות ממשיכות[1] נוספות כישיבות טלז הנודעות לתפארה, וכבר בשנת ת"ש (1940), כשנה לפני כניסת הגרמנים לטלז, הגאון רבי אליהו מאיר בלוך בנו של מרן הגאון רבי יוסף יהודה לייב בלוך יסד מחדש את ישיבת טלז בקליבלנד אוהיו, אשר בארצות הברית, ביחד עם הגאון רבי מרדכי קאץ, ובשנת תש"כ (1960) בשיקגו הוקם סניף נוסף של הישיבה כשלוחה של ישיבת טלז שבקליבלנד.

יצוין שהגרש"ב סורוצקין עצמו הוא נכדו של הגאון רבי ברוך סורוצקין שכיהן כאחד מראשי ישיבת טלז בקליבלנד וחבר מועצת גדולי התורה בארצות הברית.

הגרש"ב סורוצקין הוא מהענף שעלה לארץ והקים את טֶלְז-סְטוֹן קִרְיַת יְעָרִים, ודוד אביו של הגרש"ב הוא הרב אליעזר סורוצקין אשר יוזמתו הייתה להעתיק את ישיבת טעלז המעטירה מקליבלנד להרי ירושלים נכשלה, אולם השם טלז סטון דבק בה מאז.

זמנו אף הוקם מבנה לישיבה, שכיום שוכנת בו ישיבה לבחירי עולם התורה הספרדי בראשות הגאון רבי מנשה תופיק אביעזרי.

נשוב לישיבות טלז בארה"ב, שם במשך שנים רבות הישיבות מגדלות בני תורה, ובראשותם עומדים גאונים מפורסמים כדלהלן:

  • הגאון רבי אליהו מאיר בלוך (נפטר בתשט"ו) בנו של מרן ראש הישיבה רבי יוסף יהודה לייב בלוך.
  • הגאון רבי מרדכי קאץ (נפטר בתשכ"ה)
  • הגאון רבי ברוך סורוצקין (נפטר בתשל"ט).
  • הגאון רבי מרדכי גיפטר (נפטר בתשס"א).
  • הגאון רבי דוד בַּרְקִין (נפטר בתשס"ז).
  •  הגאון רבי אייזיק אוזבנד זצוק"ל (נפטר בתשע"ב).
הגאון רבי דוד בַּרְקִין (נפטר בתשס"ז) מראשי ישיבת טלז בקליבלנד, אוהיו (מאת Versionary - נוצר על־ידי מעלה היצירה, CC0)

הגאון רבי ברוך סורוצקין (נפטר בתשל"ט), ראש ישיבת טלז בקליבלנד וחבר מועצת גדולי התורה בארצות הברית, הוא אביו של הגאון רבי בנימין שמכהן כראש כולל 'עטרת שלמה' בנשיאות בנו רבי שלום בער סורוצקין.

בנו של רבי ברוך, הגאון רבי אברהם יצחק סורוצקין כיהן תקופה מסוימת[2] כראש ישיבת טלז במקביל לחברותו במועצת גדולי התורה בארצות הברית.

להלן כתבות אודות ישיבות טלז בארה"ב (בקליבלנד ושיקגו) ממשיכות דרכם של ישיבת טלז ההיסטורית, שפורסמו ב'כיכר השבת':

המשך יבוא...

• • •

[1] היותר נכון שהישיבות הממשיכות של טלז ההיסטורית, הם ישיבות טלז בארה"ב, וגם ישיבת 'עטרת שלמה' באה"ק.
[2] עקב דיון בנוגע להנהגת הישיבה, הוא עבר ללייקווד שבניו ג'רזי, שם הוא מכהן כראש ישיבת מתיבתא דלייקווד, ומוסר בה בקביעות שיעורים יומיים.
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר