ריאיון באולפן | צפו

מתן כהנא: "גנץ לא יביא משהו שהוא שמד על עולם התורה, אנחנו חיים בזכות התורה"

הרפורמה המשפטית והקריאות להידברות; הסירוב של בני גנץ לפגוש את יריב לוין; הביקורת הקשה שלו על חלק מראשי המחאה; חוק הגיוס והמתווה של 'המחנה הממלכתי'; חוק הרבנים והמתקפה שלו על 'הציונות הדתית' | ח"כ מתן כהנא, השר לשירותי דת לשעבר, בריאיון לישי כהן באולפן 'כיכר השבת' • צפו (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |

ח"כ מתן כהנא, השר לשירותי דת לשעבר, איש 'המחנה הממלכתי', התארח לריאיון באולפן 'כיכר השבת' והתייחס לניסיון של שר המשפטים יריב לוין לפגוש את היו"ר בני גנץ, תוקף חלקים מהנהגת המחאה, מציג את המתווה שלו לחוק הפטור מגיוס לתלמידי הישיבות ומסביר את הביקורת שלו על חוק הרבנים של ש"ס ו'הציונות הדתית'. צפו בריאיון המלא

קטעים מהריאיון

תחילה התייחס ח"כ כהנא לשאלת ההידברות על הרפורמה: "גנץ היה הראשון שקרא להידברות, אנחנו מאמינים שצריכים רפורמה שתאזן מחדש את הכוחות בין הרשויות אבל חייבים לעשות אותה בהסכמה".

באשר לסירוב של בני גנץ לפגוש את יריב לוין, הוא אומר: "כשפוליטיקאי רוצה לפגוש פוליטיקאי - יש מספיק דרכים להשיג אותה שלא באמצעות התקשורת, גנץ אמר בקולו שאנחנו נכונים לכל משא ומתן רציני, בלי אקדח על השולחן, אנחנו רוצים".

ח"כ כהנא התייחס להצעה של שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, להחליף את נציגי לשכת עורכי הדין בנציגי אופוזיציה: "לא אכנס לאיזו הצבעה מקובלת ואיזו לא, יכול להיות שזה מתווה שאפשר לדבר עליו, אם ניכנס לחדר אני מקווה שנוכל להגיע לדברים מוסכמים".

"אם אתה שואל אותי", אומר כהנא באשר לשאלת הקמת ממשלת אחדות: "אני חושב שמדינת ישראל צריכה ממשלת אחדות, אבל שוכנעתי שאי שאפשר להגיע לדבר הזה בנתונים הקיימים, נתניהו לא רוצה את זה, הוא שבוי בידיים הכי קיצוניים בפוליטיקה הישראלית".

לצד המחמאות שלו למחאה שלדבריו עצרה את החקיקה, הוא מבקר את חלק ממנהיגיה: "יש כאלה מראשי המחאה שהאמירות שלהם הן בעייתיות, כמו שקמה ברלסר, היא צייצה שמי שמנסה להגיע לפשרות הוא שותף להשמדת המדינה, משהו כזה, אני חושב שבסוף אנחנו במחנה הממלכתי מתנגדים לרפורמה, אבל אנחנו חותרים להסכמות ומתווה מוסכם".

ח"כ מתן כהנא בריאיון לישי כהן באולפן 'כיכר'

אנחנו עוברים לדבר על חוק הגיוס, פטור מגיוס לתלמידי ישיבות. השר לשעבר כהנא מדגיש: "עמדתי היא שמצד אחד אנחנו לא נצליח לגייס אף חרדי בכוח לצה"ל, זה פשוט לא יקרה, כדאי לרדת מהפנטזיה הזאת. מצד שני, חוק שיפטור באופן גורף חרדים מחובה כל כך בסיסית - אני חושב שהוא חוק לא טוב".

לדבריו: "אנחנו חושבים שצריך להיות מאוד בסיסי שכל נער או נערה ייתנו את חובם לחברה הישראלית וזה יהיה בחובה, בין אם בשירות ואם בצבאי, אני כן חושב שיש עילויים שצריכים ללמוד תורה בלי להפריע להם".

כהנא מספר על השיחות עם הנציגים החרדים מאחורי הקלעים: "יש לי שיחות עם כולם. יש הידברות של כולם עם כולם, כולל בכירים במחנה הממלכתי עם ח"כים במפלגות החרדיות, כולם מדברים, ברור שאנחנו רוצים לגבש מתווה מוסכם".

לדבריו: "בחיים גנץ לא יביא משהו שהוא שמד על עולם התורה, בחיים לא, זה לא גנץ, זה לא יקרה, אנחנו מאמינים בתורה וחיים בזכות התורה".

יש נבחרת של תלמידי ישיבה שצירכה ללמוד תורה ושאף אחד לא יפריע לה. מה זה יעדים וסנקציות? זה לא עובד, לא נצליח לגייס אף אחד.

בהמשך הריאיון מתייחס מתן כהנא לתקופתו כשר לשירותי דת והביקורת הקשה שלו נגד חוק הרבנים שמקדמת ש"ס, צפו בריאיון המלא.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר