מדבר על הכל | צפו

ח"כ יעקב אשר בריאיון סוער: גם אם מחר כל החרדים יתגייסו לצבא, יימצאו משהו אחר נגדנו

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יעקב אשר, בריאיון סוער ל'כיכר השבת' על הטענות להפרת הדיל באלעד, העימות בעיר בית שמש והקרע עם 'אגודת ישראל' |  וגם: חשבון הנפש לאחר שנה של פילוג מאז ניצחון הימין מלא מלא; מלחמת 'חרבות ברזל'; סערת חוק הגיוס וההסתה; השקט מגזרת ליברמן והקמפיין של לפיד • צפו (בארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
הריאיון המלא עם ח"כ יעקב אשר (צילום והפקה: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

שבוע לבחירות לרשויות המקומיות, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (דגל התורה) מתייצב לריאיון סוער ל'כיכר השבת' ומדבר על הכל: הטענות להפרת הדיל באלעד, העימות בבית שמש, הקרע עם 'אגודת ישראל'. וגם: מלחמת 'חרבות ברזל', תפקיד הציבור החרדי, סערת חוק הגיוס וההסתה. צפו בריאיון המלא.

קטעים מהריאיון

תחילה פתחנו עם מלחמת 'חרבות ברזל' ותפקיד הציבור החרדי בימים אלו: "הציבור החרדי הוא חלק מהעם הזה, מרגיש את האסון הנורא, אנחנו כולנו מתחילים את היום עם פרקי תהילים, בהמשך היום ובמעריב, חיזוקים, הרבה קבלות וכמובן להרבות באחדות, להתפלל להקב"ה, אנחנו אנשים מאמינים, לא יודעים לעשות חשבונות שמיים, עם ישראל בצרה".

אחרי שהיה נראה שישראל מתאחדת לאחר האסון, מהר מאוד שיח השנאה חזר: "כל עוד שיהיו אנשים שהפוליטיקה היא המקצוע שלם, יש מפלגות שחיות מהפילוג, שחיות מפתיחת פצעים קיימים. אתה יכול להסתכל במה שמאחד את כולם יחד, אבל אתה יכול לחפש את הפצעים ולפתוח".

שאלנו את ח"כ אשר מה חשבון הנפש אחרי השנה האחרונה, שנה שנפתחה בניצחון הימין מלא מלא, המשיכה עם הרפורמה המשפטית וההפגנות והסתיימה עם מתקפת הפתע: "אף פעם אסור לחגוג בניצחונות ואף פעם אסור ללכת בלי להסתכל מה אחרים חושבים, היו פה שגיאות קשות מאוד שנעשו על ידי הקואליציה, לדוגמת הרפורמה, הנפח, הצורה, הדרך, להביא הכל במכה אחת - התברר כטעות גדולה מאוד. צריכים לדעת לכבד דברים אחרים ולדעת שאנחנו לא יכולים לעשות מה שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה".

אנחנו עוברים לדבר על סערת חוק הגיוס: "הנושא של גיוס חרדים לא נמצא כעת על הפרק, הוא ברקע. ברור לכולנו מה קורה, אנחנו לא משנים אמונת חיים, אנחנו צריכים לחיות בתוך הדבר הזה, להתמודד, לא להקצין דברים סתם, אבל אנחנו לא הולכים ולא משנים את עצמנו, הערכים שלנו נשארים אותם ערכים. איך הדברים יקרו ואיך זה יעשה? האם צפוי עלינו עליהום? גם אם כל החרדים יתגייסו ימצאו לנו משהו אחר. כעיקרון אנחנו צריכים להיות צנועים, לא משנים את דרך אבותינו".

ח"כ יעקב אשר בריאיון לישי כהן

אנחנו עוברים לדבר על הבחירות לרשויות המקומיות, והעובדה שלמרות המלחמה ומתקפת הפתע, הסיעות החרדיות לא הצליחו להתאחד: "אני מצר על כך מאוד, מה שאנחנו נקלענו אליו, זה מן מלחמה שאני לא מצליח להבין אותה. זה לא רק באלעד ובית שמש, זה גם ברכסים ועוד. דווקא ברשויות החרדיות קרה דבר שבגלל ש'דגל התורה' - אנחנו מפלגה שמקבלים הנחיות והוראות, ובגלל שאנחנו מקיימים את החלטות גדולי ישראל, ואם על זה עושים עלינו מלחמה, שיבואו ויגידו מה הטענות שיש על המועמדים שלנו".

בשלב הזה שאלנו על הטענות בש"ס ש'דגל התורה' לא עמדה בהסכם בעיר אלעד, לאחר שלפני חמש שנים התחייבה לתמוך במועמד ש"ס בתמורה לתמיכה בזמנו במועמד 'דגל' יצחק פינדרוס.

ח"כ אשר עולה להתקפה: "אנחנו מבינים פוליטיקה, יכולנו להשיג הרבה רווח, בתמורה לאלעד הוצע לנו בית שמש, ביתר, רכסים, הוצעו לנו הרבה דברים. אנחנו מבינים פוליטיקה.

"אנחנו קיבלנו הנחיה מגדולי ישראל שאנחנו באלעד תומכים בישראל פרוש, שזו דעת תורה, מי שהיה צריך להתייחס אם היה הסכם ומה לא היה פה - התייחס לזה, אנחנו לא חברי מועצת 'גדולי התורה', יש ב'דגל' הפרדה בין הפוליטיקאים לבין אלה שנמצאים ב'מועצת', יש כאן החלטה של גדולי ישראל, קיבלנו הנחיות ברורות, אנחנו עובדים על פי הנחיות, עם זה הולכים ומאמינים".

על השאלה האם הפיצול ברשויות יכול להשפיע על הבחירות לכנסת, אשר שולח מסר ברור: "שום פיצול לא עוזר לעתיד, אין ספק שיכול להשפיע על העתיד, במיוחד שאנחנו מדברים שלא מתוך העניין עצמו. הפיצול עם גור וויז'ניץ כבר משפיע היום, הכל יכול לקרות. האם דברים כאלה לא עושים סדקים? בוודאי שכן".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר