אאא

'כיכר השבת' מציג: "לא מתנערים" - סדרה חדשה במסגרת הפרוייקט שלנו 'חנוך לנוער'.

במסגרת סדרה זו, יצללו חנני ברייטקופף ויוחנן בלייך אל תוך סוגיית הנשירה והנוער החרדי המתמודד - על כל המורכבויות שבה, ישוחחו עם אנשי חינוך, הורים וגם עם בני הנוער עצמם, וינסו להבין האם יש נוסחה לטיפול באחת התופעות הכאובות ביותר של המגזר החרדי.

בפרק הראשון - כל הנתונים על היקף התופעה:

עבור א', כיתה ג' בבית יעקב בו למדה היתה נקודת מפנה. לא' היה סוד: היא היתה מטופלת בריטלין. באחת הפעמים שבהן המחנכת שלה כעסה עליה, היא צעקה על א' לעיני כל בנות הכיתה: "מה קרה, שכחת את הכדורים שלך?".

מכאן ואילך החלה ההידרדרות. ההתנהגות, הלבוש - א' לא היתה אותה א'. אל הסמינר היא לא התקבלה והיריקות שספגה בשכונה הירושלמית, בה היא מתגוררת - לא שיפרו את המצב.

א', כיום בת 17, ובני נוער רבים במצב דומה, מאשימים רבים במצבם, החל ממערכת החינוך ועד סביבת המגורים.

ההערכה היא שמדובר על כ-עשרת אלפים תלמידים שנושרים בכל שנה ממוסדות החינוך, שוב - כעשרת אלפים תלמידים. הנשירה בבתי הספר היסודיים והעל-יסודיים גבוהה במגזר החרדי - פי שניים מכל מגזר אחר, ואחוז הנשירה ממוסדות הלימוד עומד על ארבעה אחוזים - בשנה, כאשר מאז 2005 ישנה עלייה מתמדת באחוזי הנשירה.

גיל הנשירה משתנה גם הוא - ולרעה, כך שאם בעבר הגיל הממוצע עמד על 16-17, היום הנשירה מתחילה כבר בגילאים 14-15.

הנשירה מתרחשת בעיקר בשתי קבוצות גיל:

הראשונה בגיל ישיבה קטנה והתיכון, שמתרחשת בעיקר בשש קבוצות - משפחות קירוב, בעלי תשובה, עולים, ספרדים, משפחות רווחה ונערים ונערות בעלי לקויות למידה ובעיות התנהגות. הנשירה בגילאים הללו היא רב מערכתית - לימודית, רוחנית, חברתית ונורמטיבית.

השנייה, בגיל ישיבה גדולה / על-תיכוני, בגיל זה היא מתרחשת בכל הציבורים, אלא שאז התלמידים יותר בוגרים ועצמאיים ולכן יש יותר הצלחה בישיבות שמיועדים לנוער המתמודד.

בקרב הבנות, הנשירה היא פחותה והן מרכיבות כשליש מכלל הנושרים.

מי הם הנוער המתמודד?

45% מכלל הנושרים מוגדרים כ"פריפריה חברתית", כלומר - משפחות בעלי תשובה, עולים חדשים או אחים לנושרים.

35% מוגדרים כבעלי "מורכבות משפחתית", כלומר - ילדים להורים גרושים או פרודים, יתומים, ילדים ממשפחת אומנה, ובעיקר משפחות הנתמכות ע"י הרווחה או ארגוני החסד השונים.

20% מוגדרים כבעלי "התנהגות מסוכנת", כלומר - חברים בעייתיים שגוררים אותם לצריכת אלכוהול ושימוש בסמים, בדרגות כאלה ואחרות.

נתון נוסף ודרמטי מדבר על 25% שנשרו בגלל דכאונות, בעיות רגשיות, הפרעות במצב הרוח, כפיתיות, חרדה וכדומה.

למי יש סיכוי לנשור?

- מי שעבר בין יותר משלושה מוסדות חינוך - בכל גיל, יש לו סיכוי של למעלה מ-35% לנשירה.
- מי שקיבל או קיבלה, ציון ממוצע של פחות מ-60 אחוזים במקצועות היסוד בבית הספר היסודי, יש להם סיכוי של יותר מ-40 אחוזים לנשור.
- מי שסובל מבעיות ריכוז או הבנה איטית, יש לו סיכוי של 22% לנשירה.
- מי שנעצר בבחרותו וישב בכלא, הוא בעל 38 אחוז סיכוי לנשירה

אלו כאמור, עיקרי הנתונים של הנשירה החרדית.

בשבוע הבא, ב'ישי ורבינא בכיכר' - הפרק השני בסדרת "לא מתנערים"