אאא

המתיחות הביטחונית לשיאה: אלפי פלסטינים התפרעו הלילה (ראשון) בהר הבית ובשער שכם והתעמתו עם כוחות הביטחון. במקביל, רקטה שוגרה מרצועת עזה ונפלה בשטח פתוח. בתגובה, צה"ל תקף עמדה צבאית של החמאס.

המוסלמים ציינו הלילה את "לילת אל-קאדר", אחד הלילות האחרונים של הרמדאן. למעלה מ-80 אלף פלסטינים הגיעו אמש להר הבית, למסגד אל-אקצא. בשער שכם, פרצו עימותים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון, עשרות מהמתפרעים נפצעו.

לפי המשטרה, המתפרעים יידו אבנים, חפצים, רימון עשן וירי זיקוקים לעבר השוטרים. כוחות המשטרה בסיוע כוחות מיוחדים פעלו תוך שימוש באמצעים, "במטרה להשיב את הסדר במקום וצמצום הפגיעה במרקם החיים בשעות אלו בהן המקום משמש ציר כניסה ויציאה עיקרי לעשרות אלפי המתפללים".

בהמשך לכך, כוח משטרה שפעל בשכונת שייח ג'ארח, זיהה מספר חשודים גומרים נזק, וכאשר ניגש אליהם כדי לבצע מעצר, החשודים הערבים תקפו את השוטרים בגז פלפל. שני חשודים נעצרו על ידי המשטרה והם הועברו לחקירה.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ערך אמש הערכת מצב מיוחדת יחד עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן ובכירים נוספים.

המפכ"ל ציין כי "משטרת ישראל פועלת כל העת, על מנת לאפשר את חופש הפולחן, שמירה על הסדר והביטחון. יחד עם זאת, לא נאפשר התפרעויות אלימות, הפרת החוק ופגיעה בשוטרים. אנו מבקשים מכולם להרגיע את הרוחות ואת האלימות, במיוחד ביום כה חשוב לדת המוסלמית".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר כי "כוחות גדולים פועלים כעת בירושלים כדי לאפשר לכל מי שמעוניין להגיע ולהתפלל במסגרת "לילת אל-קדר" לעשות זאת בחופשיות, ואכן יש צפי לעשרות אלפי מתפללים, אך למנוע כל אלימות והפרת החוק והסדר. אתמול סיכלו כוחות מג"ב פיגוע גדול שעלול היה להתרחש בירושלים. אין לנו כוונה להתפשר על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל וכוחות הביטחון. אני קורא לכולם להרגיע את הרוחות ולחדש את השגרה, אני מאחל חג שמח למאמינים המוסלמים ושבוע טוב לכולם".

אמש, דובר הזרוע הצבאית של החמאס פרסם הודעה מיוחדת בעקבות ההתפרעויות בירושלים, בה נאמר כי "אנו מצדיעים לאנשינו האיתנים הנמצאים בירושלים ובמסגד אל-אקצא ואומרים להם שהמפקד מוחמד דף הבטיח לכם - והוא לא יפר את הבטחתו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר חצות הלילה שוגרה רקטה אחת בודדת לעבר ישראל והיא נפלה בשטח פתוח. בתגובה, כלי טיס של צה"ל תקף עמדה צבאית של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. "התקיפה בוצעה בתגובה לרקטה ששוגרה משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל הלילה", נמסר מדובר צה"ל.

הנהגת הפתח קראה אמש להסלמת העימותים בשטחים הפלסטיניים ובנקודות החיכוך והדגישה את חשיבות ההתקוממות ההמונית על ירושלים שלדבריה היא "יסוד של הסכמה כללית ואחדות כלל פלסטינית".

בתוך כך, לאורך הגבול ברצועת עזה פעלה "יחדית ההטרדות הליליות", באמצעות השלכת מטענים ונפצים.

ברשת "אל ערבייה" דווח כי מצרים מנהלת מגעים לעצירת ההסלמה בירושלים, שהחלה בשבועות האחרונים בשל פינוי פלסטינים מבתים בשייח ג'ראח והצבת המחסומים, שכבר הוסרו, בשער שכם.