אאא

אחרי ביקורת ארגוני השמאל ומדינות אירופה על אישור עיריית ירושלים להקים שכונה חדשה בעטרות לציבור החרדי, ישראל העבירה מסר לממשל האמריקני כי הממשלה בראשות בנט לא תקדם את הבנייה. כך לפי פרסום של העיתונאי ברק רביד, כפי ששמע מבכיר ישראלי, ב'וואלה'.

לדברי הבכיר הישראלי, כך על פי הדיווח בוואלה, תכנית הבנייה לא תקודם בידי הוועדה המחוזית שנמצאת בשליטת הממשלה. לממשלה, כך הוסבר, אין שליטה על הוועדה המקומית בעיריית ירושלים.

כזכור, אתמול (רביעי) נחשף לראשונה ב'כיכר השבת' כי אישרה עיריית ירושלים הקמת שכונה חדשה בעטרות לציבור החרדי, בשטח של 1,243 דונם. על פי התכנון, שכונת המגורים החדשה תכיל אלפי יחידות דיור, שטח למלונאות, שטחים למבני ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים ושטחי תעסוקה ומסחר.

גורמים מדיניים בירושלים העריכו כי יהיה צורך בהסכמה מדינית של הממשל האמריקני, כדי להמשיך את הליך אישור התוכנית, בשל הסמיכות לשכונה הערבית כפר עקב, ששייכת לירושלים מבחינה מוניציפלית אך נמצאת מעבר לגדר ההפרדה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נציג האיחוד האירופי באזור, סוון קון פון בורגסדורף, תקף את היוזמה וכינה אותה "מכשול לשלום": "ההתנחלויות הישראליות מהוות הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ומהוות מכשול מרכזי לשלום צודק, אחרון ומקיף בין ישראלים לפלסטינים. פעולות כאלה מערערות את הצעדים לקראת שלום בר קיימא בין הצדדים ומעוררות מתחים בשטח".

"עבדנו קשה לשרטט את תוואי השכונה, לדאוג לצרכים של הציבור החרדי ולוודא שהתוכניות יתאימו למגזר החרדי, הן בסוכות והן בדירות גדולות ושטחי ציבור שיתאימו למגזר החרדי. אני מודה לראש העיר וכל הצוות המקצועי על העבודה הקשה. מדובר ביום היסטורי בירושלים", אמר מ"מ ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובניה, אליעזר ראוכברגר.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון אמר: "זהו יום היסטורי לירושלים. לפני חצי יובל שנים הוקמה השכונה החרדית 'רמת שלמה', ומאז לא הוקמה שכונה של ממש למגזר החרדי. אני שמח ונרגש לעמוד היום מול הציבור החרדי ולומר לו: קיימתי את מה שהבטחתי. לא רק בגלל שאני חתום על כך בהסכמים הקואליציוניים, אלא משום שזו חובתי המוסרית והערכית עבור המגזר החרדי המהווה חלק ניכר ומשמעותי מהעיר ירושלים, ומגיע לו לא פחות ממה שמגיע למגזרים אחרים".