ירושלים אורו של עולם

בתי הכנסת הקדושים, העתיקים, היחודיים והסודיים ביותר: סיור מרתק ברובע היהודי ובמנהרות הכותל

פרק שני בסדרת הרובע היהודי לוקח אותנו אל בתי כנסת ייחודיים ואל אלו הנמצאים הכי קרוב לקודש הקודשים |  איך גם אתם יכולים להגיע לשם ובאיזה נוסח מתפללים? | וגם, בית הכנסת הספרדי שנמכר לאשכנזים בכסף | למה צריך לשלם בשביל להיכנס ל'חורבה', הקיר המשותף ליהודים ולמוסלמים ואפר פרה אדומה שנמצא במרתף | מסע מרתק (יום ירושלים)

משה מנס | כיכר השבת |
(צילום: אלעד זהבי ואשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

אחרי שבפרק הקודם ביקרנו בירשלים, בבתי הכנסת של האר"י / האור החיים / אליהו הנביא / רבי יוחנן ובעוד מקומות נפלאים, אנחנו ממשיכים הפעם פנימה לכיוון הכותל המערבי יחד עם המדריך ארי גולדהבר שלא מפסיק להדהים אותנו עם סיפורים ועובדות היסטוריות.

והיום אל שתי החורבות הגדולות, אחת שוקמה ואחת עדיין בשיקום, בית יעקוב ותפארת ישראל. מי בנה אותם, מי החריב ואיך שיקמו במדוייק בתקציבי עתק של עשרות מליונים למרות שלא מצאו את תוכניות הבנייה. הופתענו לשמוע על הקשר בן הר מירון וחורבת בק לבניה של הבית כנסת הירושלמי וכישלון חידוש הישוב היהודי, על בית כנסת הרמבן והממצא הנדיר שנמצא בקרקעיתו - מקווה כשר ואפר פרה אדומה.

כמו כן ביררנו אילו בתי כנסת פעילים עד עצם היום הזו ואלו הפכו לצערנו למוזיאונים ומדוע לוקחים תשלום עבור כניסה לבית תפילה?

במנהרות הכותל. צילום הפרק: אלעד זהבי. עריכה: ידידיה כהן. הפקה: מ.ה.

משם ירדנו לכותל המערבי ולמנהרות הכותל, שם פגשנו את הרב שלמה טל - מדריך מוסמך מטעם המקום שלקח אותנו לתפילה במקום הכי קרוב לקודש הקודשים. למדנו על בניית בית הכנסת שערי תשובה, על מניין המקובלים, התהילים וכיצד כל אחד שרק רוצה יכול להגיע למניין שהוא גם אשכנזי וגם ספרדי.

בסיור גם ראינו את גודלו האמיתי של הכותל המערבי, את ירושלים העתיקה במבנה מיניאטורי ואת הנדבך ששוקל 530 טון והובא לשם בצורה פלאית.

צפו בפרק המלא בווידאו ותתרגשו גם אתם מסיור וירטואלי ביום ירושלים במקום בו ניתן לראות כיצד מתקיימים דברי הנביא "כי ביתי בית תפילה לכל העמים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר