לרגל יום הילולא ה-40

ממרוקו לנתיבות: 6 עובדות על הבבא סאלי זצוק"ל

הקדושה היתרה כבר מגיל צעיר, סגולות הערק, העלייה לארץ ישראל והדאגה לכל יהודי באשר הוא | לרגל יום ההילולא מספר עובדות והנהגות של הבבא סאלי זצוק"ל (דרכי צדיקים)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
הבבא סאלי זי"ע (צילום: ארכיון כיכר)

בא' תשרי ת'ר"ן נולד רבי ישראל אביחצירא - מי שהיה לימים הבבא סאלי זצוק"ל - בעיר ריסאני שבמחוז מרוקו ובד' שבט, תשד"מ – הסתלק לגנזי מרומים.

לרגל יום ההילולא הארבעים למקובל האלוקי הבבא סאלי, זכר צדיק וקדוש לברכה, הרי לפניכם מספר עובדות שכדאי לדעת על הצדיק.

נישא ארבעה פעמים

לאורך שנות חייו נישא הבבא סאלי ארבעה פעמים. הראשונה הייתה כאשר אביו חיתן אותו עם בת אחותו, רחמה. כעבור שנתיים מאז ילדה את בנם היא נפטרה. בגיל שש עשרה נשא אישה שניה את פריחה לבית אמסלם. בהמשך, לאחר שנפטרה אשתו הקודמת, נישא לאישה את מרים אמסלם ובהיותו בארץ ישראל נישא לסימי לבית בן שמחון.

גאון מגיל צעיר

כבר מגיל צעיר ראו עליו את קדושתו והתנזרותו מענייני העולם הזה. בגיל שמונה עשרה מונה לראש ישיבה בריסאני במרוקו. לאורך ימי חייו היה מרבה בתענית דיבור ולא היה אוכל בשר. הקפיד על טבילה במקווה בכל מצב, גם שמי הגשמים היו קפואים.

מעלת הערק

תלאות רבות עבר עד שהגיע למקום משכנו עד סוף חייו בעיר נתיבות. בבחרותו עלה לישראל אך חזר למרוקו ורק כעבור שנים מספר חזר לארץ ישראל וקבע מושבו, לאחר שהיה בכמה ערים אחרות, בעיר נתיבות.

שם, יהודים רבים, מכל העדות והחוגים, הגיעו למעונו בבקשה לזכות לטעום מהערק הקדוש שהיה ידוע כמחולל מופתים.

סגולות

הרבה סגולות ידועות בשמו אשר חוללו ישועות, ביניהם סגולת התהילים. מסופר כי הבבא סאלי אמר שיש לקרוא לפחות אחת לחודש תהילים וזה סגולה לישועות. עוד הורה, ללכת לציון של הסבא קדישא - רבי שלמה אליעזר אלפנדרי זצוק"ל, שקבור בהר הזיתים - ולקרוא שם את כל ספר התהילים מתחילתו ועד סופו בעמידה ליד הציון, ובסיום מבקשים בקשה אחת לישועה.

אב רחום

קיבל כל יהודי אשר פנה אליו כאב רחום. האזין ויעץ להמונים אשר עלו לפקוד את מעונו והתייחס לכולם בחיבה ובאהבה עצומה.

קשריו לחב"ד

הבבא סאלי התכתב רבות עם הרבי מליובאוויטש זי"ע ואף השתתף באירועי חב"ד שהתקיימו לאורך השנים.

רובם של אגרות ששלח אליו הרבי נסובו סביב המוסדות במרוקו, בענייני קבלה, ספרי אבות משפחת אבוחצירא ונושאים חשובים אחרים הקשורים ליהדות מרוקו. לבקשת הרבי מליובאוויטש שלח את הספר "מחשוף הלבן" שחיבר זקנו הרב יעקב אבוחצירא, והרבי השיבו בדברי תודה וגם פירש מהו מחשוף הלבן לפי הקבלה.

ליתר פריוט אודות קשריהם האמיצים לחצו כאן >>

זכותו הקדושה תמליץ יושר בעדנו!  

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר