"הגבול עד עזה"

נאום סוער: נסראללה עקץ את ישראל ורמז שיקבל ההסכם

בנאום פומבי התייחס לראשונה מנהיג חיזבאללה להסכם עם ישראל, רמה כי תנועתו תקבל. הוא ציין את חילוקי הדעות בישראל - וגם עקץ (עולם ערבי)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
נסראללה (צילום ארכיון: מסך, הטלוויזיה האיראנית)

מנהיג ארגון הטרור חיזבאללה נשא הערב (שלישי) נאום שבו התייחס להסכם עם ישראל. הוא רמז שבכוונתו לקבל את ההסכם ואמר כי המשא ומתן היה "קשה" והוסיף כי גם בישראל "עדיין יש חילוקי דעות סביבו".

הוא לא חסך ביקורת ועקץ באומרו: "לדעתי גבול הים שלנו מגיע עד עזה. לפלסטינים אין מחלוקת. ביום שבו פלסטין תשוחרר לא תהיה מחלוקת על הגבול הימי".

מוקדם יותר היום נחשפו פרטים חדשים על ההסכם, שמחבר יובא לאישור הקבינט והממשלה. לפי גורמים המעורים במשא ומתן קו הגבול הימי בין ישראל ללבנון יהיה "קו המצופים" והוא יוכר כסטטוס קוו, כך שלא יהיו תביעות לשינוי הקו אלא אם תושג הסכמה עתידית אחרת בין הצדדים. לאחר קו המצופים (חמשת ק"מ הראשונים מרצועת החוף), הקו הימי יתבסס על קו 23.

עוד לפי ההסכם, קו הגבול הימי בין ישראל ללבנון יהיה "קו המצופים" והוא יוכר כסטטוס קוו, כך שלא יהיו תביעות לשינוי הקו אלא אם תושג הסכמה עתידית אחרת בין הצדדים. לאחר קו המצופים (חמשת ק"מ הראשונים מרצועת החוף), הקו הימי יתבסס על קו 23.

ראש הממשלה לשעבר נתניהו תקף היום את ההסכם בחריפות. "במשך למעלה מעשור הממשלות בראשותי לא נכנעו לאיומים של נסראללה - ולא קיבלנו מלחמה. עד שהגיע לפיד", אמר נתניהו.

"תוך שלושה חודשים לפיד נכנע כניעה מוחלטת לכל הדרישות של חיזבאללה. ביום שבו נכנס לפיד ללשכת ראש הממשלה, שיגר נסראללה מל״טים לאסדת גז בשטחנו - דבר שהוא לא העז לעשות תחת הממשלות בראשותי. הוא איים על לפיד: ״בכוח הנשק אחייב את ישראל להיכנע במשא ומתן״. לפיד נבהל - ונכנע".

נתניהו הוסיף ותקף: "לפיד שהתנגד למתווה הגז שחבריי ואני הבאנו לטובת אזרחי ישראל - מתווה שהפך את ישראל למעצמת גז עולמית - עכשיו ממהר להוציא את הגז מהמים לטובת חיזבאללה. ואיך לפיד מנסה להצדיק את הכניעה? הוא אומר שהיא נדרשת על מנת להוציא את הגז מ״כריש״.

"אני רוצה להזכיר ללפיד שמאגר ״כריש״ נמצא בעומק השטח שלנו, שעבודות הפיתוח שם התחילו לפני 5 שנים, ושמעולם לא חלמנו לבקש רשות מנסראללה כדי להפעיל אותו. איך אמר דיוויד פרידמן, שגריר ארה״ב לשעבר שטיפל בנושא: ״לבנון קיבלה 100%, ישראל קיבלה 0״. הוא צדק.

"זה איננו הסכם היסטורי, זוהי כניעה היסטורית - מכירת חיסול של לפיד. מי שנכנע כך לחיזבאללה לא יכול להיות ראש ממשלה. הוא לא יוכל להתמודד עם המירוץ של איראן לנשק גרעיני, ועם התערערות הסדר העולמי בעקבות המשבר באוקראינה".

כפי שדווח ב'כיכר השבת', מוקדם יותר היום ישראל ולבנון הגיעו להסכם היסטורי על הגבול הימי, כך הודיע ראש הממשלה יאיר לפיד, זמן קצר לאחר שנשיא לבנון צייץ כי "לבנון מרוצה מהנוסח הסופי של ההסכם. דרישותינו נענו. שמרנו על זכויותינו במשאבי הטבע שלנו. אנו מקווים שההסכם יוכרז בהקדם האפשרי".

ראש הממשלה יאיר לפיד יכנס מחר (רביעי) את ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) ולאחריה תתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת.

בהודעה מלשכת רוה"מ נמסר כי "טיוטת ההסכם עומדת באופן מלא בעקרונות שהציגה ישראל, הן בתחום הביטחוני והן בתחום הכלכלי". ראש הממשלה יאיר לפיד מסר כי "מדובר בהישג היסטורי שיחזק את ביטחון ישראל, יכניס מיליארדים לכלכלת ישראל ויבטיח את היציבות בגבול הצפון".

בלשכתו של לפיד עדכנו כי הוא הציג לפני מספר ימים לקבינט המדיני-ביטחוני את עקרונות ההסכם שמקובלים על ישראל, ודחה את הבקשות הלבנוניות לשינוי נוסף.

עוד נמסר כי במהלך סוף השבוע האחרון והחג, נעשו שיחות אינטנסיביות בהובלת המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין, מול לבנון ומול צוות המו"מ הישראלי בהובלת ראש המל"ל ד"ר איל חולתא, מנכ"ל משרד האנרגיה ליאור שילת ומנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר