התשובה ניתנה בלעדיו

יחיא סינוואר מנותק קשר מהנהגת חמאס - לפני יותר משבוע

כבר יותר משבוע שנתק מוחלט שורר בין מנהיג חמאס ברצועת עזה המחבל יחיא סינוואר ובין הנהגת חמאס הבכירה בחו"ל. כך לדוגמה התשובה על עסקת החטופים ניתנה ללא התערבותו (העולם הערבי)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה (Abed Rahim Khatib / פלאש 90)

מנהיג חמאס ברצועת עזה, רב המרצחים יחיא סינוואר, המתחבא ברצועת עזה, אינו נמצא בקשר כבר תקופה עם הנהגת חמאס, שמקבלת החלטות בלעדיו.

לפי הדיווח הערב (חמישי), של סולימאן מסוודה ב'כאן 11', סינוואר לא היה מעורב בניסוח הסופי של תשובת חמאס, בנוגע לעסקת החטופים, שהועברה לישראל.

הנתק של סינוואר עם הבכירים הוא כבר מספר שבועות. בתשובה שהועברה לישראל מעמדת חמאס בחו"ל, נכתב בין היתר כי דרוש אישור של הנהגת חמאס בעזה להסכם, כשהכוונה לכאורה לסינוואר.

מאז פרוץ המלחמה מתחבא סינוואר, שנחשב לאחד מאדריכלי טבח שמחת תורה, מפני כוחות צה"ל. ההערכות הן כי הוא מוקף בחטופים ושוהה במנהרה בחאן יונס.

מוקדם יותר היום דווח, כי גורמים ישראלים בכירים טוענים שישנה אפשרות שישראל תשאיר בחיים את רב המרצחים יחיא סינוואר, במסגרת עסקת חטופים שנמצאת כרגע על השולחן.

מהדיווחים עולה, כי ישראל הביע הסכמה עקרונית שרב המרצחים החמאסי יוגלה מקן הצרעות עזה, לחו"ל, וזאת, במתווה שיאפשר את חזרתם של כל החטופים לביתם.

הדיווחים מתפרסמים על רקע הצהרות חוזרות ונשנות של בכירים ישראלים על כוונת ישראל לחסל את סינוואר בהזדמנות הראשונה.

במידה וסינוואר יוגלה, זו תהיה הפעם השנייה שישראל תעשה זאת. הפעם קודמת הייתה בשנת 1982, אז הוגלה רב המרצחים יאסר עראפת לתוניסיה.

ולאן יוגלה סינוואר? על פי דיווחים נוספים שפורסמו, ככל הנראה למדינת אלג'יריה.

סוכנות 'רויטרס' חשפה אתמול פרטים חדשים מטיוטת ההצעה הנגדית של חמאס שהגיעה לידי סוכנות הידיעות. לפי הדיווח, חמאס הציע תוכנית נגדית שתכלול הפסקת המלחמה למשך ארבעה וחצי חודשים, שיובילו לבסוף לסיום המלחמה.

לפי הטיוטה, העסקה תתבצע בשלושה שלבים של 45 ימים כל אחד. בתחילה ישראל תנצור את האש למשך ארבעים וחמישה ימים, וחמאס יחל לשחרר בני ערובה - נשים - לא ברור אם כולל חיילות, גברים בני פחות מגיל 19, קשישים וחולים, בתמורה לשחרור של נשים וקטינים מחבלים פלסטיניים מבתי הכלא הישראלים.

שאר בני הערובה ולבסוף הגופות, ישוחררו בשלב השני והשלישי בהתאמה של ההפוגה שיימשכו כאמור כל אחד 45 ימים.

בתמורה לשחרור בני הערובה חמאס מבקש לשחרר 1,500 אסירים פלסטינים - כולל כאלו עם דם על הידיים, וחמאס יקבל את הזכות לבחור בעצמו 500 מתוכם שקיבלו מאסרי עולם על רצח.

במהלך ימי הפסקת האש ישראל תגביר את הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה. במקביל, גורמים בחמאס אומרים ל'רויטרס' כי לא ישוחררו בני ערובה כל עוד חמאס לא יקבל ערבויות ברורות שישראל תסיים את המלחמה בעזה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר