דיון על ה'תאגיד' - בשבת קודש

התגובה החרדית לחילולי שבת: זעם על נתניהו, בלי איומים

בעיצומה של שבת קודש כינס ראש הממשלה נתניהו דיון בנושא ה'תאגיד', ראשי המפלגות החרדיות, בתגובה - מביעים זעם על נתניהו אך מסתפקים בהבהרות שהשמיע ובהתחייבות להבא (אקטואליה)

ראשי הסיעות החרדיות גפני, דרעי וליצמן (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90)

בזה אחר זה, שיגרו ראשי המפלגות החרדיות, הודעות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שחילל שבת ברגל גסה בדיון עם שריו על תאגיד השידור הציבורי החדש, בעיצומה של שבת קודש.

כולם הביעו מחאה חריפה נגד ראש המשלה על חילול השבת אך הסתפקו בכך ולא החריפו את הטון באיומים כלפיו ובחרו להסתפק בהבהרות של נתניהו.

ראשון היה זה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שהוציא הודעה בה נמסר כי הוא שוחח עם אנשי ראש הממשלה "בעקבות הפרסומים על הדיון שהתקיים במהלך השבת בנושא התאגיד".

גפני אמר כי "הפגישה הזו בנושא שאיננו פיקוח נפש בעיצומו של יום השבת - חמור מאד וחסר תקדים ואיננו מתקבל על הדעת גם אם מדובר בהתייעצות לא רשמית".

ראש הממשלה, כך נמסר בהודעת לשכת גפני, הגיב ואמר שבאו אליו כמה שרים, וכי הוא עצמו איננו מחלל את השבת והבטיח שאירוע כזה לא ישוב על עצמו.

לאחר מכן שיגר שר הבריאות יעקב ליצמן הודעה בה הוא מסר כי "נדהמתי לשמוע על פגישת ראש הממשלה נתניהו עם כמה משרי הממשלה שנערכה תוך חילול שבת. מדובר בפגיעה חמורה בקדושת השבת ובשינוי לרעה מהסטטוס קוו הנהוג במשך השנים שלא לקיים פעילות רשמית ממשלתית בימי שבת וחג".

ליצמן הוסיף ואמר כי "השבת הוא יום מנוחה לאומי ובמשך הדורות ידע עם ישראל לשמור על קדושת השבת ולמנוע את חילולה. אני מתכוון לשוחח עם רה"מ עוד הלילה בנושא ולבקש ממנו הבהרות על המקרה החמור".

מסיעת ש"ס נמסר בתגובה כי "הופתענו והצטערנו מאד לשמוע על חילול השבת החמור שהתבצע השבת על ידי ראש הממשלה וכמה מהשרים. השבת היא ערך יהודי עליון הנשמרת על ידי עם ישראל לאורך כל הדורות. כואב לגלות שדווקא במדינה היהודית בוחרים מנהיגי המדינה לחללה ברגל גסה תוך פגיעה קשה ברגשות המוני האזרחים השומרים אותה בקפידה ופגיעה בסטטוס קוו".

עוד נמסר כי יו"ר ש"ס השר אריה דרעי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומחה בפניו על חילול השבת שנגרם השבת בעקבות דיון שהתקיים במעון ראה"מ.

"לא מדובר בנושא שהוא פיקוח נפש. לא יתכן שתגרום לחילול שבת בפרהסיה על ידי הממשלה עצמה", אמר דרעי.

נתניהו השיב כי לא התכוון לחלל את השבת בעצמו וכי הוא מקבל את הדברים.

סגן שר החינוך מאיר פרוש אמר בתגובה לחילול השבת של ראש הממשלה כי "התנהלותו של נתניהו תוך חילול השבת עוברת כל גבול. כינוס של שרים בביתו ביום השבת זה חציית קו אדום. נתניהו מאבד את האימון שלנו בו כאשר הוא מזלזל בכל הקדוש לנו".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי אמר בתגובה לחילול השבת כי "השבת נשמרת במשך אלפי שנים ובכל הדורות על ידי עם ישראל, והשבת שומרת עלינו, היא מקור הברכה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לשמש כסמל ודוגמא לכל בני העם בהקפדה על שמירת שבת במרחב הציבורי, וחבל שפגישות שכאלו נערכות בפרהסיה בשבת".

כפי שדווח ב"כיכר השבת", ראש הממשלה בנימין נתניהו שעסוק בניסיון לגרום לביטול תאגיד 'כאן' ו"לשקם" את רשום השידור, נגרר לדיונים בנושא שהתקיימו בעיצומה של השבת, תוך חילול שבת פומבי, שבא לידי ביטוי בדיווחים בכלי התקשורת, אך שלא לצורך "פיקוח נפש".

על פי הדיווח של העיתונאי יובל קרני, נתניהו זימן אליו במהלך השבת את השרים צחי הנגבי, יריב לוין ומירי רגב, בכדי לדון על הניסיון לביטול התאגיד.

גורם חרדי אמר ל"כיכר השבת" כי "דיונים של ראש הממשלה בעיצומה של השבת היו נחשבים לנדירים, רק במלחמות ופיקוח נפש. לא מובן מה נתניהו חשב כשהזמין שרים לדון על 'התאגיד' בעיצומה של שבת קודש, זה מהשהו שלא היה בעבר".

יצוין כי ראש הממשלה אישר עם צאת השבת את הדיווחים כי החליט ללכת למשבר עם שר האוצר משה כחלון ולחזור בו מדעתו לאשר את פתיחת התאגיד. נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "שיניתי את דעתי בעקבות פגישה שקיימתי אתמול עם עובדי רשות השידור. בפגישה שמעתי סיפורים קורעי לב על עובדים מנוסים ומסורים שנשלחים הביתה בגלל התאגיד.

"כמו כן התברר בפגישה שבניגוד לנתונים של משרד האוצר, עלות המשך הפעלת רשות השידור זולה בעשרות מיליוני שקלים מעלותו של התאגיד. אז בשביל מה צריך את התאגיד?".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר