פרסום ראשון ב"כיכר השבת"

הושגה פשרה מפתיעה: יחלוקו - בין 'סנהדרין' לסמינר הישן

הסערה שפרצה בחשיפת "כיכר השבת" על פינויו הצפוי של החיידר הספרדי 'סנהדרין' לטובת 'סמינר הישן' בירושלים, מגיעה לישורת אחרונה בהסכם פשרה שהושג • כל הפרטים בפרסום ראשון (חרדים)

ישראל כהן | כיכר השבת |
מבנה החיידר ומבנה הסמינר הישן (צילום: גוגל מפות)

חשיפה: סערת העברת החיידר הספרדי 'סנהדרין' ממקומו הוותיק בירושלים לטובת 'סמינר הישן' בעיר, שמטלטלת את המערכת העירונית, העסקנים, בתי גדולי ישראל וגם את המערכת הפוליטית והמשפטית - מגיעה היום (שני) לישורת האחרונה, במתווה פשרה שאושר בשעות האחרונות ושמתפרסם לראשונה ב"כיכר השבת".

המאמצים להגיע לפשרה נמשכו והבשילו בעקבות דרישות הגר"ב סולובייצ'יק, שפעל בשליחות מרנן שר התורה הגר"ח קנייבסקי והגר"ג אדלשטיין, שהורו להשתדל ולמצוא פשרה אשר תהווה פתרון ראוי עבור מצוקת המקום של הסמינר וסידור מאות הבנות, ומאידך פתרון כזה שלא ייפגע בתלמוד תורה וילדי תשב"ר.

בעקבות כך הסכימה העירייה לפשרה שפינוי מבנה הת"ת יעשה בשלבים ובתנאים מסויימים.

על פי המתווה, חתם החינוך העצמאי על מעבר סופי של סנהדרין למקום אחר באופן סופי ובתוך הזמן שנקבע, אך העברת ת"ת סנהדרין למקום אחר תתבצע בשלבים.

בשלב הנוכחי יועבר כחצי מהמבנה לטובת סמינר הישן, בעוד חצי ממנו ישאר לת"ת הוותיק שימשיך לפעול במקום, עד לשנת תשע"ט או עד שיימצא מקום חלופי בידי העירייה באזור רוממה.

מרנן הגר"ח קנייבסקי והגר"ג אדלשטיין

במקביל, המבנה ברחוב חכמי יוסף בבית וגן שהעירייה ביקשה להעביר אליו את סנהדרין, ישמש עבור מוסד "שיח סוד" לחינוך מיוחד, שיפנה באופן מיידי את אחד המבניםשל הרשת, בנין רחב בו הוא שוכן כעת ברחוב המ"ג.

המבנה שיתפנה, יהיה אחד ההצעות שיוצגו ל'סנהדרין' בהמשך המשא ומתן שהעירייה תמשיך לקיים עם הנהלת 'החינוך העצמאי' בניסיון להגיע למקום מוסדר עבור ת"ת סנהדרין באיזור רוממה במהלך השנה הקרובה.

חלוקת המבנה בין 'סנהדרין' ל'סמינר הישן' תתבצע בשלב הראשון בפינוי הקומה התחתונה במבנה לטובת הסמינר הישן.

החצר במבנה תשאר בשימוש ת"ת סנהדרין כאשר הכניסה לחצר תהיה על ידי מדרגות מיוחדות. כמו כן סוכם כי אולם הספורט במבנה יהיה בניהול העירייה בלבד.

הפשרה סוכמה לאחר עשרות שעות של שיחות דיונים, פגישות ותיאומים בין מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחב, יועץ ראש העיר אברהם קרויזר, כשבחלק מהמפגשים השתתף ראש העיר ניר ברקת. מצד הת"ת ניהלו את הדברים הגר"ב סולובייצ'יק, הרב מרדכי קרליץ, הרב אליעזר סורוצקין מנכל החינוך העצמאי ונציגים מבתיהם של מרנן הגר"ח קנייבסקי והגר"ג אידלשטיין.

ל"כיכר השבת" נודע כי החתימה התבצעה באחד המבואות הצדדיים בטרמינל 3 בנמל התעופה בן גוריון. למקום הגיע ח"כ יעקב אשר ויחד עם יועץ ראש העיר אברימי קרויזר הם ניסחו את הטיוטה הסופית עליה חתם מוטלה קרליץ שהמריא לחו"ל לטובת מגבית לקרן ההסעות. הרב אריה דביר, חבר הנהלת החינוך העצמאי, חתם הבוקר על המתווה.

עוד נודע ל"כיכר השבת", כי במהלך הדיונים על פתיחת שנת הלימודים הודיע החינוך העצמאי לעיריית ירושלים כי הוא מוותר על המבנה שהוצג לו, בבית וגן, בטענה כי אין לחינוך העצמאי צורך בו, לאור הסדרת צרכי החינוך בשכונה ובשכונת בית וגן הסמוכה. בעקבות כך הוצע המבנה ל'סנהדרין' שדחו את ההצעה בשל הרצון שלהם להישאר במקום ובאזור מרכז העיר, בעקבות כך הוצע המבנה ל'שיח סוד', שהם מובילים בתחום החינוך המיוחד.

כמו כן, הוקם צוות משא ומתן משותף לעירייה ולחינוך העצמאי, בו חברים הגר"ב סולובייצ'יק, מרדכי קרליץ, יועץ רה"ע אברהם קרויזר ונציגי המוסדות של הסמינר וסנהדרין, במטרה להגיע לביצוע של יתר שלבי הסיכומים לטובת המוסדות.

בעירייה מקווים שההסכם יביא לרגיעה בין הצדדים, להסרת העתירות השונות שהוגשו לבית המשפט משני הצדדים ולפתיחה מוסדרת של שנת הלימודים החדשה.

גורמים המעורבים בענין העריכו הבוקר בשיחה עם "כיכר השבת" כי הסיכום הנוכחי בין העירייה לבין החינוך העצמאי ורבני דגל התורה יובילו לפניה משותפת לשר הפנים אריה דרעי ולחתימה מיידית על בקשות העירייה להקצאה עבור הסמינר, מה שיביא כאמור לעצירת ההליכים המשפטיים שמתנהלים בנושא בבג"ץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר