פניה נחרצת לראש הממשלה

כינוס חירום נגד המלצות הגיור: 'סכנה לאחדות העם היהודי'

הראשון לציון הגר"י יוסף כינס בלשכתו כינוס חירום עם הרב הראשי הגר"ד לאו ורבני הציונות הדתית נגד המלצות הגיור של משה ניסים • הרבנים במכתב מיוחד לראש הממשלה • פרסום ראשון (בארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |

נשיא בית הדין הגדול, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, כינס הבוקר (ראשון) את רבני הציונות הדתית לדיון חירום בנושא המלצות הגיור של השר לשעבר משה ניסים. בפגישה משתתף נשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב הראשי, הגאון רבי דוד לאו.

מטרת הפגישה של מנהיגי הציונות הדתית עם נשיא בית הדין והרב הראשי היא בכדי לייצר "חזית אחידה" במאבק על הגיור בישראל.

הראשון לציון אמר בפתח הישיבה: "אני מבקש מכל רבני ישראל, מכל החוגים, צריכים לעמוד על המשמר, יש פה הכרה בגיורים לא על פי ההלכה, יש פה הכרה בגיורים רפורמים, יש פה פרצה חמורה מאוד. אני מבקש מכל הרבנים לחתום ולהצטרף למחאה הזאת ושהחוק הזה ייקבר, החוק הזה לא ראוי שיעלה".

הגר"ד לאו אמר במהלך הישיבה כי "מדובר פה בפגיעה בכרם ישראל. מדובר פה באשליה של העם, כאילו יש פה פתרון. זה פתח להתבוללות! זה פתח להביא את חורבן היהדות המתקיים לעולם לארץ ישראל".

ל"כיכר השבת" נודע כי במהלך הישיבה הוחלט להחתים עשרות רבנים נגד מתווה הגיור של השר לשעבר ניסים. בנוסח המכתב, שהגיע לידי "כיכר השבת", נכתב: "אנו, רבני ישראל, רואים בדאגה את הסכנה לאחדותו של העם היהודי כתוצאה מההצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים".

עוד נכתב כי "אנו, כרבני ישראל, דורשים להכיר רק בגיור הנעשה על ידי הרבנות הראשית ובסמכותה".

הרבנים פונים לנתניהו: "אנו פונים לראש הממשלה לדחות על הסף את דו"ח ועדת ניסים ולתקן אופן מיידי תיקוני חקיקה שיעצרו את ניסיונות הבג"צ להכרה בגיורים פרטיים וגיורים רפורמיים".

הרבנים מוסיפים וקוראים לאישי הציבור: "אנו מבקשים מכל חברי הכנסת ומכל השרים לעשות כל שביכולתם על מנת לעצור את הרפורמה בגיור שעלולה לגרום להתבוללות, להתפוררות ולפילוג העם היהודי".

לאחר הישיבה, כתב הראשון לציון: "הנני בזה בקריאה אל כלל רבני ישראל מכל העדות ומכל החוגים, להתאחד ולהשמיע את קולם במחאה כנגד דו"ח הוועדה בנושא הגיור וכנגד טיוטת החוק, שהיא פרצה חמורה מאוד, וכן להצטרף לחתימתם של רבני ישראל כנגד ההצעה המסוכנת הנ"ל".

במקביל, משה ניסים הגיש הבוקר לראש הממשלה בנימין נתניהו את הדוח וההמלצות שגיבש בנושא הגיור. נתניהו הודה למשה נסים על עבודתו ועל הירתמותו לנושא חשוב זה.

מלשכת רוה"מ נמסר כי "רה"מ וצוותו ילמדו את הדוח". רה"מ נתניהו עצמו אמר כי "אנו ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות".

נתניהו ומשה ניסים, הבוקר (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

כזכור, בשבוע שעבר, נחשף לראשונה ב"כיכר השבת" וב"קול חי", חוק הגיור אותו ממליץ השר לשעבר משה ניסים, חוק שגדוש בבעיות מבחינה הלכתית, עד כדי חשש להתבוללות - כפי שטוענים דייני הגיור.

סעיפים מרכזיים המהווים סכנה ליהדות

במפלגות החרדיות והעסקנים הבכירים סימנו בהצעת החוק את הסעיפים המרכזיים שלדבריהם מהווים סכנה של ממש ליהדות.

• הגדרת "קהילות יהודיות מוכרות" - "אשר משתייכת לאחד הזרמים המוכרים באוכלוסייה", קרי - יוכר גיור רפורמי או קונסרביטבי שנערך בחו"ל.

• בתפקידי רשות הגיור שתוקם יקבע כי רישום לגיור יבוצע ברשות הגיור ולא ברבנות המקומית. לא רק אזרחים יוכלו להתגייר אלא גם נתינים זרים. ראש הרשות ימונה על ידי ראש הממשלה בהתייעצות ואל בהסכמת נשיא בית הדין, התייעצות שלא מחייבת את רוה"מ.

חשיפת "כיכר השבת", השבוע

• הוועדה למינוי דייני גיור תמנה 11 חברים. כאשר רק שני הרבנים הראשיים יהיו בוודאות אורתודוקסים. כמו כן, הוועדה תוכל להתכנס רק עם שבעה חברים, כך שהוועדה טכנית יכולה להתכנס ללא הרבנים הראשיים. כמו כן, יהיו בוועדה שני נציגים שיתנו "מענה וייצוג" לכל הזרמים ביהדות, קרי - רפורמים.

• דייני גיור יוכלו להיות גם דיינים בני 35 שלמדו ועברו בחינה בנושא גיור ומילה ולא דיינות. כל רב עיר יוכל לגייר, גם אם אינו דיין ולמרות שלא עבר את הבחינות המתאימות. כל ראש ישיבה "שהוא תלמיד חכם מובהק בנושא הגיור" יוכל לגייר.

• הגיור יהיה על פי דין תורה - אך לא נקבע מי מי קובע מה הוא דין תורה. כמו כן, אין קביעה שהסמכות היא בידי הרבנות הראשית.

• "גיור שנערך על ידי קהילת יהודית מוכרת בחוץ לארץ יהיה מוכר לצורך חוק השבות", קרי - גיורים רפורמים בחו"ל יוכרו בחוק השבות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות