כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"קרע בעם והונאת הגר"

חוק הגיור; הגר"י יוסף והגר"ד לאו באזהרה חריגה לממשלה

הראשל"צ הגר"י יוסף והגר"ד לאו שיגרו מכתב חריג לשרי הממשלה וביקשו למנוע את אישור חוק הגיור של מתן כהנא: "הונאת הגר, יגרום לקרע בעם ויביא להקמת קהילות נפרדות בישראל" (ארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
הגר"ד לאו והגר"י יוסף (צילום: יעקב כהן)

הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, שיגרו מכתב אזהרה חריג לשרי ועדת השרים לענייני חקירה, בבקשה שלא יאשרו את חוק הגיור של השר לשירותי דת, מתן כהנא. לבסוף, בניגוד לעמדת הרבנות, החוק אושר.

בפתח מכתבם כותבים הרבנים הראשיים: "שמענו שממשלת ישראל עומדת לדון בהצעת החוק שעניינה "הצעת החלטה להקמת מותבי גיור מקומיים".

"איננו מקילים ראש בעובדה שמטרת החוק להקל על הליכי הגיור, אולם כפי שכבר נאמר "כוונתכם רצויה אבל מעשיכם אינם רצויים". החוק שעליו ידונו היום נעשה שלא בתאום עם גורמים ברבנות הראשית לישראל ובניגוד לעמדתה".

הגר"י יוסף הוגר"ד לאו תקפו את חוק כהנא וכתבו: "החוק הזה הינו בגדר של 'הונאת הגר', כיון שמי שיעבור את ההליך הזה לא ייחשב כגר צדק ע"י רוב מנין ורוב בנין של רבני ודייני ישראל".

לדברי הרבנים: "באסיפה הגדולה שנכחו בה כאלף רבנים ודיינים, הודיעו רבני ודייני ישראל קבל עם ועדה שהם לא יכירו בגיורים שייעשו שלא באישור הרבנים הראשיים לישראל".

"הממשלה דנה בחוק שיש לו השפעה על אזרחים רבים ועל החברה הישראלית בכללותה", הוסיפו הרבנים: "קבלת החלטה בנושא רגיש וחשוב זה מתוך התעלמות מעמדתם של הרבנים הראשיים ושל דייני ישראל וכן של כל גדולי התורה, היא קרע בעם ויביא בהכרח להקמת קהילות נפרדות בישראל. אליהם הצטרפו גם רוב רובם של רבני התפוצות שהביעו דעתם כנגד המתווה המוצע. ההחלטה העקרונית ליתן סמכות לגיור לכל רב עיר החפץ בכך, ללא תקנון מסודר על פי הוראות הרבנות הראשית, וכן ליתן לרבני העיר תוקף של ראש עדה לצורך אישור רישום שינוי הדת, זו פירצה גדולה ומהווה סכנה לאחדותו של עם ישראל".

הרבנים מבהירים: "מוטלת עלינו החובה להתריע כנגד צעד זה כיון שאנו מודעים לכך שעל כתפנו מוטלת שליחותם של גדולי הדורות מייסדי הרבנות הראשית לישראל וכל הרבנים הראשיים לדורותיהם, וחובתנו לשמור על גחלת התורה שלא תכבה ולקיים את מעוז חוקת התורה בארץ ישראל.

"הנסיונות שלנו למנוע את ההליך המסוכן הזה עלו עד כה בתוהו, יוזמי החוק התעלמו באופן מוחלט מעמדת הרבנות הראשית למרות שהיא הוצגה בפניהם והם שינו רק כמה שינויים קוסמטיים, לא מהותיים".

בסיום המכתב מבקשים הרבנים הראשיים: "אנו קוראים לכם לעצור את ההליך ולהקים גוף משותף שיציע הצעת חוק שיענה על המצוקות מתוך שמירה על אחדות העם ולא לגרום להפרדה ולקרע בעם שאחריתו מי ישורנו".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר